Koniec pestovania paradajok zo semien! Naučte sa prezimovať celú rastlinu alebo jej časť
Paradajky považujeme za letničky. Na jar vypestujeme alebo kúpime priesady, zasadíme do záhrady či fóliovníka, na jeseň pozbierame poslednú úrodu a rastliny zlikvidujeme. Prípadne si odložíme semiačka na ďalší rok. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či je možné rastliny paradajok prezimovať?
Paradajky obľubujú teplo a plné slnko. Keď teploty klesnú pod 16 °C, plody sa prestanú vyvíjať a kvety odkvitnú neopelené. Preto hovoríme, že vegetačné obdobie rajčiakov skončilo a rastliny zlikvidujeme. Pôvodne však boli rastliny paradajok pestované ako trvalky, nie iba letničky. Podnebie Južnej Ameriky, odkiaľ pochádzajú, im to umožňovalo.
Ako zazimovať rastliny paradajok
Hoci neexistuje spôsob, ako sa počas celej zimy tešiť z čerstvo nazbieraných červených paradajok, existujú možnosti, ako zachovať obľúbené rastliny od jesene až do jari. Najideálnejšie zazimovanie rajčiakov je v skleníku, ktorý je vybavený ohrievačom.
V období pred prvým mrazom presuniete rastliny do skleníka. Znížte teplotu v skleníku tak, aby nebola nastavená na tropické leto, ale mala viac ako 15 stupňov. Udržiavajte stálu teplotu a kontrolujte rastliny, či nepodliehajú chorobám. Nehnojte.
Keď príde jar a oteplí sa, môžete rajčiaky vysadiť von, alebo vyvolajte kvitnutie zvýšením teploty v skleníku. V druhom prípade im však musíte pomôcť s opelením, inak úroda nepríde.
Najlepšie spôsoby, ako prezimovať paradajky, keď nemáte skleník
Aj keď nemáte skleník, môžete prezimovať rastliny obľúbených rajčiakov. Tu sú tri možnosti, zvoľte si tú, ktorá je vám najbližšia:
1. Prezimujte odrezky paradajok
Mať na jar pripravené dobre prezimované odrezky obľúbenej odrody paradajok je skutočná výzva pre mnohých záhradkárov. Nemusíte ich pestovať opäť zo semien. Ako na to?
V období pred prvým mrazom odrežte z rastliny rajčiaka stonku dlhú 7,5 až 13 cm. Vyberte aktívne rastúci konár alebo výhonok, ktorý rastie „v podpazuší“ medzi vedľajšou vetvou a hlavnou stonkou. Samozrejme, oplatí sa zobrať naraz viac odrezkov, pre prípad, že by niektoré uhynuli.
Z odrezku odstráňte všetky listy okrem horných párov. Odrezaný koniec stonky vložte do nádoby s vodou a postavte na slnečné okno – podobne, ako keď chcete zakoreniť odrezky z izbových rastlín. Vodu v nádobe vymieňajte raz týždenne.
V priebehu niekoľkých týždňov by sa mali objaviť biele korienky vyčnievajúce z odrezkov. Teraz je čas presadiť odrezky do črepníka s čerstvou zeminou, ideálne aj s obsahom hnojiva na lepšie zakorenenie. Črepníky s odrezkami položte na svetlý parapet alebo (ešte lepšie) pod pestovateľské svetlá.
Keď na jar vonku stúpnu teploty, začnite odrezky postupne otužovať. Von ich presaďte až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo mrazu a pôda sa zahreje.
2. Presťahujte rastliny do interiéru
Aj keď sa to môže zdať ako najjednoduchší spôsob prezimovania rastlín paradajok, nevýhodou je množstvo svetla, ktoré rastlina potrebuje. Zimné dni nie sú dostatočne dlhé a slnko nie je dostatočne intenzívne. Najlepším pomocníkom sú preto pestovateľské lampy.
Ak chcete, aby rastlina prežila v zdraví do jari, potrebuje 18 až 20 hodín svetla denne. Najjednoduchšie je takto prezimovať trpasličie odrody, ktoré nie sú príliš vysoké.
Na jar, keď pominie nebezpečenstvo mrazov, začnite prezimované rastliny postupne v priebehu dvoch týždňov otužovať. Potom ich vysaďte do záhrady alebo preneste s nádobou von. Zostrihajte polovicu vetvičiek a rastliny začnite pravidelne polievať a hnojiť.
3. Prezimujte rajčiaky bez pôdy
Táto stará metóda prezimovania rastlín paradajok znamená, že rastlinu aj s koreňmi vyberiete z pôdy a uložíte ju do chladnej pivnice. Ako na to?
Pred prvým mrazom vyberte celú rastlinu rajčiaka z pôdy. Zrežte ju na výšku asi 30 cm. Rukami odstráňte z koreňov čo najviac pôdy a zviňte ich jemným omotaním okolo ruky.
Bal koreňov položte na štvorec bavlnenej látky spolu s vlhkým machom alebo natrhanými kúskami novín. Dôležité je, aby navlhčený materiál úplne pokrýval korienky. Nakoniec okolo koreňov obtočte bavlnenú látku a jemne stiahnite šnúrkou.
Rastliny s takto zabalenými koreňmi vložte do plastového vrecka na potraviny, potravinárskej fólie alebo voskovanej látky a pevne uzatvorte. Vrecko s rajčiakmi odložte na chladné miesto – do pivnice, garáže alebo do spodných zásuviek chladničky určených na čerstvú zeleninu.
Raz za šesť týždňov skontrolujte rastliny, aby ste sa uistili, že korene sú stále obalené vlhkým materiálom. Ak nie, navlhčite ich vodou z rozprašovača.
Po pominutí jarných mrazov môžete rastliny vysadiť von a tešiť sa na úrodu.
Skúsite to najbližšiu jeseň aj vy?
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Komentáre