Jesenný rez stromov
Zdroj: shutterstock.com

Ako pripraviť ovocné stromy na zimu? Tieto činnosti by ste nemali vynechať

V ovocnom sade je dosť práce v každom ročnom období. Aj na jeseň, po zozbieraní úrody, potrebujú ovocné stromy kontrolu a starostlivosť. Čo môžete v ovocnom sade urobiť ešte tieto týždne, aby ste na budúcu sezónu mali menej práce a možno i bohatšiu úrodu?

Preč s napadnutými plodmi

Na ovocných stromoch niekedy zostáva zopár plodov. Ide o ťažko dostupné alebo v hustej korune prehliadnuté kusy. Môžu však napáchať nemalé škody, a to predovšetkým, ak sa vo vnútri alebo na povrchu ukrývajú choroboplodné zárodky. Najčastejšie ide o hubové ochorenie známe pod názvom monilióza, ktoré dokáže napáchať veľké škody na budúcej úrode malvíc aj kôstkovíc. Vysušené, staré a mumifikované plody preto čím skôr odstráňte spoločne s konárikmi, na ktorých visia.

Hnilý plod na ovocnom strome
Zdroj: shutterstock.com

Vyrezanie chorých a poškodených častí

Ak ovocné stromy počas sezóny potrápili silné víchrice, je možné, že v korunách stromov sa ukrývajú nalomené alebo už zlomené konáre. Mŕtve vysychajúce drevo sa stáva domovom mnohých škodcov, ktorých budúce generácie ohrozia aj zdravé časti ovocných stromov. S odstraňovaním poškodených častí stromu dlho nečakajte. Rany, ktoré po vyrezaní zostanú, nezabudnite dôkladne ošetriť, aby sa rez čím skôr uzatvoril a nestal sa vstupnou bránou pre choroby.

Dostatočná opora pre stromy

Bujný rast, nerovnomerná koruna či mladý strom, ktorý ešte nemá silnú koreňovú sústavu… Niekedy ovocný strom potrebuje od svojho pestovateľa výpomoc v podobe podpier. Ťarcha snehovej nádielky by sa mu mohla stať osudnou. Na stabilizáciu kmeňov a korún stromov sa najlepšie osvedčil systém drevených kolov a spevnenie pomocou špagátov.

Opora pre ovocné stromy
Zdroj: shutterstock.com

Vyčistenie pod stromami

Nechať pod ovocnými stromami listy alebo pôdu pod nimi dôkladne vyčistiť? S čistením ovocného sadu od listov určite neváhajte, ak ste počas roka bojovali s viacerými škodcami.

Vzhľadom na riziko rozšírenia hubových ochorení a prezimovávanie mnohých škodcov, je pre majiteľov ovocných sadov lepším riešením precízne vyčistenie sadu od popadaných listov a posledných plodov. Odstránením tohto biotopu prerušíte cyklus, máte možnosť znížiť populáciu škodcov a prípadné šírenie chorôb počas ďalšej sezóny.

Ochrana mladých stromčekov

Kôra mladých stromčekov je lákadlom pre zver, ktorá zablúdi do ovocného sadu. Kým niektoré kôru poškodia hryzením, ďalšie ju ohrozia pazúrmi. Prítomnosť mačiek v ovocnom sade už spôsobila vrásky nejednému ovocinárovi. Riešenie je jednoduché – na trhu sú dostupné rôzne chrániče, tubusy či plotovina na ochranu stromov proti ohryzeniu. Ak už k poškodeniu kôry dôjde, bezodkladne ju ošetrite vhodným stromovým balzamom. Osvedčila sa tiež aplikácia fungicídneho prípravku, ktorý zabraňuje prieniku drevokazných húb.

Ochrana mladých stromčekov
Zdroj: shutterstock.com

Čerstvo vysadené stromy potrebujú vodu

Polievať na jeseň a v zime ovocné stromy alebo nie? Veľké stromy si vedia zabezpečiť dostatok vlahy rozsiahlym koreňovým systémom. Mladé stromy túto výhodu nemajú a sú odkázané na starostlivosť a pozornosť pestovateľa. Stromy vysadené tento rok na jar a predovšetkým na jeseň budú potrebovať pravidelnú zálievku. Počas suchých jesenných a zimných mesiacoch aj výdatnú, inak sa môže stať, že stromček vyschne.

Zalievanie čerstvo vysadených stromov
Zdroj: shutterstock.com
Okrem poriadku v ovocnom sade netreba zabúdať na ochranu drevín pred chladom. Pozrite si nasledujúce tipy a možnosti, ako dreviny chrániť počas zimných mesiacov.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.