Galéria (7) Zdroj: Foto istock

Ako ochrániť plodiny na záhrade pred prvými mrazmi

Ešte skôr, ako si v správach o počasí prečítate upozornenie na prvé nočné mrazy, mali by ste v záhradke urobiť pár ochranných opatrení. Aké a prečo?

Galéria

Mráz poškodzuje rastliny tým, že v ich bunkách vytvára z tekutín kryštáliky ľadu. Tým pádom nemá rastlina vodu, potrebnú pre tkanivá, automaticky je narušený aj celý kolobeh tekutín. Listy, poškodené mrazom sa javia ako nasiaknuté vodou, scvrkávajú sa a menia na tmavohnedé až čierne. Dôležité je poznať, ktoré plodiny na vašej záhradke sú najcitlivejšie na mrazy a ktoré ich hravo zvládnu.

Zdroj: Foto istock

Chráňte pôdu

Najlepšou ochranou pôdy pred mrazom je vrstva organického materiálu – kvalitného kompostu alebo hnoja. Optimálne by mala mať hrúbku 3 až 5 centimetrov. Tak dokážete udržať pôdny život a zabránite erózii pôdy. Na druhej strane, takáto vrstva je dostatočne tenká na to, aby umožnila preniknúť silným mrazom do pôdy. To je dôležité kvôli regulácii škodcov zimujúcich v pôde.

Zdroj: Foto istock

Netkaná textília a priehľadné plastové fólie

Pri informáciách o blížiacich sa mrazoch si pripravte dostatok netkanej textílie a priehľadné plastové fólie, prípadne plastové fľaše z minerálok. Skladujte ich v suchu, nie na zemi, aby sa do nich nedostali škodcovia či myši. Znečistené alebo použité polyetylénové fólie najskôr vyperte a vysušte.

Ako ich použiť? Jednoducho nimi prekryje plodiny, ktoré potrebujete a po stranách upevnite fólie kameňmi či tehlami. Môžete si vyrobiť vlastné ochranné tunely, ktorými minimalizujete poškodenie zvyšnej zeleniny na záhrade. Zaujímavé je, že zimný šalát, ale aj paštrnák dostávajú vďaka prvým mrazom jemnejšiu sladšiu chuť. Plodiny môžete tiež chrániť nahrnutým kompostom, slamou, listami. Citlivé rastlinky, ktoré pestujete v skleníku chráňte jednotlivo – netkanou textíliou.

Náš tip: Vynikajúcimi mini-skleníkmi pre menšie rastliny sú plastové fľaše rozrezané na polovicu. Môžete ich použiť aj ako ďalšiu ochrannú vrstvu v skleníku či fóliovníku.

Zdroj: Foto istock

Čo s rastlinami v kontajneroch?

Najväčším nepriateľom kontajnerových rastlín v zime je vlhká zemina. Trvale zamokrená pôda sa pre tieto rastliny za chladného počasia stane veľmi nebezpečnou, ničivou. Ubezpečte sa, že prebytočná voda má voľnú cestu, ktorou môže z nádoby odtekať. Jemné kontajnery môžu v mrazoch prasknúť.

Riešením je zabalenie kvetináčov do bublinkovej fólie, ale existujú tiež mrazuvzdorné kontajnery. Citlivé rastliny a kvetináče preneste do chránených priestorov – skleníka, do haly domu, na schodisko.

Zdroj: Foto istock

Sabína Zavarská
Foto istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.