Semienka paradajok
Zdroj: istock.com

Vypestovali ste chutné paradajky? Poradíme vám najlepší spôsob, ako si odložiť ich semienka na ďalšiu sezónu

Možností, ako si uskladniť semienka z chutných, sladkých paradajok, je mnoho. Ak sa vám tohtoročná vypestovaná úroda pozdávala a povedali ste si, že by ste si ju radi zopakovali, máme návod, ako na to. Niektorí si semienka uložia do papierovej vreckovky a takto vysušené ich o rok opäť zasadia, iní ich nechajú vysušiť na tanieriku, a potom ťažko odliepajú. Najspoľahlivejšou voľbou je však proces zvaný fermentácia.

Čo je to fermentácia?

Fermentácia, iným slovom kvasenie, je azda najstarší a najšetrnejší spôsob konzervácie. Ide o metabolický proces, pri ktorom baktérie obsiahnuté v potrave berú energiu zo sacharidov a premieňajú ich na alkohol alebo kyselinu. Predovšetkým semená obsahujú antinutričné látky, ktoré možno bezpečne konzumovať ešte predtým, než vyklíčia a vyprodukujú ďalšiu generáciu rastlín.

Každé semeno, ktoré uchováte, v sebe obsahuje akýsi vstavaný mechanizmus prežitia, ktorý pomáha udržať jeho životaschopnosť dovtedy, kým nebude mať vhodné podmienky na pestovanie. Platí to najmä pre „mokré“ semienka paradajok, ktoré sú pokryté ochrannou vrstvou brániacou klíčeniu. Počas fermentácie takýchto mokrých semien zostanú plávať na hladine vody tie zlé, zatiaľ čo životaschopné klesajú na dno.

Semienka paradajok
Zdroj: istock.com

Keď sú už paradajky prezreté, spadnú na zem, pomaly sa rozložia a začnú hniť v pôde. Baktérie, ktoré sa nachádzajú v pôde, začnú aktívne pracovať a trvá týždne, kým sa pre klíčenie semien vytvoria správne, prirodzené podmienky. Preto sa niekedy môže zdať, že paradajkám sa najlepšie darí a najrýchlejšie vyklíčia, keď sa o ne nestaráme. A práve tento proces vieme troška popohnať tým, že zozbierané semienka zo zrelých paradajok fermentujeme.

Budeme potrebovať

  • nôž
  • malú lyžičku
  • papierovú obálku
  • sitko
  • plytkú nádobu s vodou
  • kuchynskú utierku

Stačí jedna zrelá paradajka

Odkladanie semiačok z paradajok je jednoduchšie, ako v prípade mnohých iných druhov zeleniny. Je to preto, že jeden plod obsahuje aj 100 a viac semien, takže na uchovanie semien nepotrebujete veľa plodov. Navyše sú maličké a nezaberú ani veľa priestoru.

Vyberte si pokojne len jednu alebo pár zdravých paradajok. Je len na vás, koľko semienok si chcete uchovať. Označte ich štítkom, aby ste ich náhodou nezobrali a nezjedli. Počkajte, kým budú paradajky už veľmi zrelé, vtedy ich môžete smelo odtrhnúť.

Paradajky rozpolíte a semienka vyberiete do plytkej nádoby s vodou. Nádobu odložíte na štyri až päť dní, kým sa na semienkach nevytvorí pleseň. Práve ona pomáha odstrániť želatínový povlak okolo semiačok. Ak by ste ho neodstránili, mohol by zabrániť klíčeniu.

Semienka paradajok
Zdroj: istock.com

Semienka z papierovej obálky

Následne semienka prelejete do sitka a dôkladne ich umyjete vodou, aby ste odstránili pleseň. Poukladáte ich na kúsok kuchynskej utierky, aby vyschli. Keď sú semienka už úplne suché, pozbierate ich z kuchynskej utierky a uložíte do papierovej obálky na tmavé a chladné miesto až do jari. Takto môžete semienka skladovať až 5 rokov. Dobre sa však uistite, že je obálka zatvorená a na jar hor sa na sadenie!

Text: Bianca Gubová
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje