Ozimný paličiak Topaz
Galéria (4) Zdroj: MoravoSeed

Sadba ozimného cesnaku a sadzačky ozimnej cibule

Cibuľová zelenina patrí v kuchyni k najdôležitejším a najpoužívanejším. Uplatní sa pri príprave teplých pokrmov alebo ako súčasť rôznych nátierok, šalátov a podobne.

Galéria

Ozimný paličiak Topaz
Ozimný paličiak Dukát
Ozimná cibuľa Shakespeare

Základné druhy sú, samozrejme, cesnak a cibuľa. Okrem pikantnej chuti sa vyznačujú aj vysokým obsahom antibakteriálnych látok, vitamínov a obsahom zdravotne účinných látok, napríklad na reguláciu krvného tlaku.

Z úrody cibule a cesnaku sa tešíme v mesiacoch júl a august. Po zbere ich nechávame dosušiť, aby pri skladovaní vydržali zdravé až do budúcej úrody. Práve teraz je však čas myslieť aj na úrodu v ďalšom roku. Pretože rovnako ako sa práve zberá konzumný cesnak, zberá sa aj cesnak sadbový, ktorý sa spolu s cibuľou sadzačkou začnú predávať počas mesiaca september.

Záujem o sadbový cesnak i cibuľu v posledných rokoch prevyšuje ponuku. Objednávky je teda dobré urobiť čo najskôr. Samozrejme, teraz máme na mysli ozimné odrody cesnaku a cibule. Nájdete ich aj v ponuke spoločnosti MORAVOSEED CZ. Aby ste mali dokonalý prehľad, jednotlivé odrody vám predstavíme.

Ozimný paličiak Dukát
Ozimný paličiak ‘Dukát’ má síce počet strúčikov 5 až 7, tato sú naozaj veľké | Zdroj: MoravoSeed

Cesnak ‘TOPAZ’ – novinka!

Ide o výnosnú, skorú až poloskorú odrodu ozimného paličiaku. Vonkajšie suknice sú biele s fialovými pruhmi, farba suknice strúčika je fialová. Počet strúčikov v cibuli je 8 – 11. Odroda je vysoko tolerantná proti prejavom vírusových chorôb cibuľovín. V pôde veľmi dobre prezimuje. Aj skladovateľnosť je veľmi dobrá.

Cesnak ‘DUKÁT’ s veľkými strúčikmi

Je to poloskorá odroda ozimného paličiaka pre jesenné výsadby. Farba vonkajších aj vnútorných sukníc je biela. Cibule dosahujú hmotnosť 75 – 90 g. V cibuli sa nachádza 5 – 7 veľkých strúčikov. Strúčiky sú veľké a majú vysoký obsah silíc a silnú chuť. Odroda je vysoko odolná proti virózam a veľmi dobre prezimuje. Skladovateľnosť je vynikajúca, pri vhodných podmienkach vydrží až do nového zberu. Odporúčaný pestovateľský spon je 30 × 10 – 15 cm.

Ozimná žltá cibuľa ‘SHAKESPEARE’

Sadzačka tejto obľúbenej výnosnej odrody sa vysádza od polovice septembra do polovice októbra. Je odolná proti vymŕzaniu, takže výborne prezimuje. Farba sukníc je žltohnedá. Cibuľa je veľká s veľmi dobrou skladovateľnosťou. Je veľmi tolerantná k plesni cibuľovej.

Ozimná cibuľa Shakespeare
Sadzačka obľúbenej holandskej odrody ‘Shakespeare’. | Zdroj: MoravoSeed

Ozimná červená cibuľa ‘AKADO’

Veľmi výnosná červená odroda ozimnej cibule je dobre skladovateľná. Farba sukníc je ružovkastá až červená. Produkuje kvalitné, pevné cibule s jedným jadrom. Má tenký kŕčok a silnú šupku. Táto odroda sa vysádza v rovnakom termíne ako predošlá.

Kupujte overenú sadbu

Overenú sadbu ozimného cesnaku a sadzačku ozimnej holandskej cibule uvedených odrôd kúpite na www.moravoseed.cz. Objednávky posielajte v predstihu, budú zaregistrované a tovar sa bude rozosielať približne v polovici septembra.

MORAVOSEED CZ ďakuje za vašu priazeň a pozýva vás na stretnutie na Dni otvorených dverí v Lednici na Morave a vo Svijanskom Újezde, ktorý sa nachádza asi hodinu cesty autom severovýchodne od Prahy.
Aktuálne informácie o akciách sledujte na Facebooku MoravoSeed Original.
Zdroj: PR článok MORAVOSEED CZ a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.