Choroby cibule a cesnaku
Cibuľa a cesnak posilňujú našu imunitu, neznamená to však, že sú tieto rastliny neohrozené. Hniloba, hrdza či pleseň sú choroby, ktoré môžu spraviť škrt cez rozpočet aj pri správnom postupe pestovania, ošetrovania a skladovania.
Galéria
Najčastejšie choroby cibule a cesnaku
• antraknóza cibule
• fuzáriová hniloba cibule
• skleróciová hniloba
• hrdza na cesnaku a póre
• krčková hniloba cibule
• pleseň cibuľová (peronospóra)
Pleseň cibuľová Ako škodí Ako ju spoznáme Čo vyhovuje cibuli • slnečné a vzdušné stanovište |
Antraknóza cibule
Na svedomí ju má huba (Colletotrichum circinans). Tvorí čierne, voľným okom viditeľné, v nepravidelných kruhoch usporiadané povlaky. Cibule sú napadnuté už v záhone, ale viditeľné prejavy zistíme až pri skladovaní. Najviac napáda biele odrody cibule, ale nepohrdne ani pažítkou, pórom či šalotkou.
Fuzáriová hniloba
Hubu (Fusarium oxysporum) spozorujeme ako bieloružový povlak na koreňoch aj zdužnatených častiach cibule a cesnaku. Napadnuté rastliny počas vegetácie predčasne žltnú a odumierajú. Vietor veľmi rýchlo prenesie výtrusy na zdravé rastliny. Ak si nakazené cibule nevšimneme už pri zbere, prejaví sa hnitie v komore.
Skleróciová hniloba
Sclerotium cepivorum je názov huby, ktorá napáda najmä cesnak, niekedy pažítku aj pór. Choré rastliny vädnú, na podzemnej časti sú viditeľné hubové vlákna a neskôr drobné čierne útvary (skleróciá). V pôde vydržia čakať aj desať rokov na vhodnú plodinu – cesnak. Hube vyhovuje kyslejšia pôdna reakcia a hnojenie dusíkom.
Krčková hniloba cibule
Krčkové časti cibúľ sú napadnuté hubami z rodu Botrytis. Hnednú, mäknú a postupne celé cibule zhnijú. Na ich povrchu sa tvoria sivohnedé zhluky sklerócií. Sú zdrojom ďalšej infekcie.–>
Hrdze na cesnaku a póre
Sú len vizuálnou chybičkou krásy. Spôsobuje ich huba (Puccinia alli). Počas vegetácie – na cesnaku v júni až júli a na póre koncom leta – tvorí na vrchnej strane listov oranžovohnedé kôpky letných výtrusov. Neskôr sa vytvoria tmavohnedé až čierne kôpky zimných výtrusov. Sú neškodné, lebo sa objavujú až koncom vegetácie. Nespôsobujú podstatné škody na porastoch ani v skladoch.
Dobrá rada
Ochorenie cibule sa môže prejaviť aj pri skladovaní, preto ju treba pravidelne kontrolovať.
Pôvodcom plesne cibuľovej je zákerná huba Peronospora destructor.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka, thinkstock.com, wikipedia.org
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre