Čo treba urobiť v júli na zeleninových záhonoch?
Júl je charakteristický vysokými teplotami a bohatou úrodou, ale často aj suchom. Pre každého záhradkára je to príjemné obdobie, pretože môžete vychutnať prvé plody svojej práce. Na druhej strane si záhradka vyžaduje veľa pozornosti a energie. To vám však čoskoro vráti.
Polievanie, odburiňovanie a zber
Najdôležitejšou aktivitou v týchto prevažne teplých a slnečných dňoch je polievanie záhradky a pravidelné odburiňovanie. Avšak i v tomto období sa ešte stále dá sadiť, a to predovšetkým odrody zeleniny pre jesenné zbery. Pozrime sa na to, čo treba robiť bližšie.
Rajčiaky
Najčastejšou zeleninou pestovanou na našom území a zrejúcou v tomto období sú rajčiaky. Okrem toho, že zberáte úrodu, venujte čas a energiu stále aj vyväzovaniu a zaštipovaniu rajčiakov. Ak ich pestujete v skleníku, je potrebné dobré vetranie.
Na kolíkových rajčiakoch vonku na záhone alebo v skleníku pravidelne vyštipujeme postranné výhony, ktoré vyrastajú v pazuchách listov. Podporíme tým kvitnutie a dozrievanie.
Uhorky
Ak ste doposiaľ pestovali uhorky tak, že sa plazili po zemi, vyskúšajte zvislé pestovanie. Jednoducho: výhonky uhoriek veďte po šnúrach alebo kolíkoch do výšky. Pri tomto spôsobe pestovania je úroda podstatne menej poškodená, podobne aj samotné rastliny. Majú tiež dostatok slnka a vám to umožňuje efektívnejšie polievanie.
Nenechávajte žiadne plody na hlavnej stonke rastliny do výšky 80 centimetrov. Keď hlavný výhon dosiahne výšku strechy, odstránime vegetačný vrchol a postranné výhony skrátime.
Akú zeleninu zberáme?
Júl je čas na zber viacerých druhov zeleniny. Tešiť sa môžete ľadovému, listovému a rímskemu šalátu, ale aj čakanke štrbákovej. Môžete zberať čerstvú vňať kelu kučeravého na zdobenie studených mís a šalátov. Zberajte karfiol, skorú kapustu, fazuľku, hrášok, karotku, petržlen, reďkovku, vňaťovú cibuľku, uhorky, tekvice, cukety, patizóny šalotku, mangold a novozélandský špenát.
Môžete začať vykopávať nové zemiaky a zberať lahôdkovú kukuricu. Jednoducho je to obdobie, v ktorom vám záhradka môže poskytnúť takmer kompletný jedálniček – navyše veľmi zdravý.
Ako chrániť rastliny pred horúčavami?
Podľa odborníčky sa počas júlových horúčav osvedčilo nastielanie pokosenou trávou. Takto ušetríte vlahu, zabránite rastu novej buriny, chránite rastliny pred prehriatím a poskytujete im živiny. Ako sa to robí?
Pokosenú trávu, ak nebola krátko pred kosbou postrekovaná herbicídmi, rozprestrieme vo vrstve hrubej 2 až 3 centimetre na povrch pôdy medzi rastlinami.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre