Čo treba urobiť v júli na zeleninových záhonoch?

Čo treba urobiť v júli na zeleninových záhonoch?

Júl je charakteristický vysokými teplotami a bohatou úrodou, ale často aj suchom. Pre každého záhradkára je to príjemné obdobie, pretože môžete vychutnať prvé plody svojej práce. Na druhej strane si záhradka vyžaduje veľa pozornosti a energie. To vám však čoskoro vráti. 

Polievanie, odburiňovanie a zber

Najdôležitejšou aktivitou v týchto prevažne teplých a slnečných dňoch je polievanie záhradky a pravidelné odburiňovanie. Avšak i v tomto období sa ešte stále dá sadiť, a to predovšetkým odrody zeleniny pre jesenné zbery. Pozrime sa na to, čo treba robiť bližšie.

Rajčiaky

Najčastejšou zeleninou pestovanou na našom území a zrejúcou v tomto období sú rajčiaky. Okrem toho, že zberáte úrodu, venujte čas a energiu stále aj vyväzovaniu a zaštipovaniu rajčiakov. Ak ich pestujete v skleníku, je potrebné dobré vetranie. „Na kolíkových rajčiakoch vonku na záhone alebo v skleníku pravidelne vyštipujeme postranné výhony, ktoré vyrastajú v pazuchách listov. Podporíme tým kvitnutie a dozrievanie,“ odporúča Magdaléna Valšíkovej-Frey (ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana).

Uhorky

Ak ste doposiaľ pestovali uhorky tak, že sa plazili po zemi, vyskúšajte zvislé pestovanie. Jednoducho: výhonky uhoriek veďte po šnúrach alebo kolíkoch do výšky. Pri tomto spôsobe pestovania je úroda podstatne menej poškodená, podobne aj samotné rastliny. Majú tiež dostatok slnka a vám to umožňuje efektívnejšie polievanie. Odborníčka radí nenechávať žiadne plody na hlavnej stonke rastliny do výšky 80 centimetrov. „Keď hlavný výhon dosiahne výšku strechy, odstránime vegetačný vrchol a postranné výhony skrátime.“

Akú zeleninu zberáme?

Júl je čas na zber viacerých druhov zeleniny. Tešiť sa môžete ľadovému, listovému a rímskemu šalátu, ale aj čakanke štrbákovej. Môžete zberať čerstvú vňať kelu kučeravého na zdobenie studených mís a šalátov. Zberajte karfiol, skorú kapustu, fazuľku, hrášok, karotku, petržlen, reďkovku, vňaťovú cibuľku, uhorky, tekvice, cukety, patizóny šalotku, mangold a novozélandský špenát. Môžete začať vykopávať nové zemiaky a zberať lahôdkovú kukuricu. Jednoducho je to obdobie, v ktorom vám záhradka môže poskytnúť takmer kompletný jedálniček – navyše veľmi zdravý.

Ako chrániť rastliny pred horúčavami?

Podľa odborníčky sa počas júlových horúčav osvedčilo nastielanie pokosenou trávou. Takto ušetríte vlahu, zabránite rastu novej buriny, chránite rastliny pred prehriatím a poskytujete im živiny. Ako sa to robí? „Pokosenú trávu, ak nebola krátko pred kosbou postrekovaná herbicídmi, rozprestrieme vo vrstve hrubej 2 až 3 centimetre na povrch pôdy medzi rastlinami,“ vysvetľuje odborníčka.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Komentáre

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.