Decembrové práce v ovocnej záhrade: Čomu by ste mali venovať pozornosť?
Galéria (5)

Decembrové práce v ovocnej záhrade: Čomu by ste mali venovať pozornosť?

Dlhé obdobie tepla vystriedalo ochladenie, sneh a už sú tu aj prvé mrazy. Aké práce vás čakajú v záhrade počas decembra?

Galéria

Decembrové práce v ovocnej záhrade - iStock-478578612
Decembrové práce v ovocnej záhrade - iStock-518832362
Decembrové práce v ovocnej záhrade - iStock-615635756
Decembrové práce v ovocnej záhrade - iStock-1049230352

Ochrana pred mrazom

Keďže prvá polovica novembra bola teplá, nebol ešte dôvod na výraznú ochranu proti mrazom, avšak teraz je už najvyšší čas. Ak ste to ešte neurobili, najskôr je potrebné odstrániť zo stromov starú borku a lišajníky, kde často prežívajú škodcovia a rôzne druhy hmyzu. Takto očistené kmene natrite bielou vápennou farbou, ošetriť môžete aj hrubé spodné konáre tvoriace kostru stromu. Dôležité je, aby farba bola hustá a zanechávala na strome bielu stopu. Vápno odráža slnečné lúče a bráni vzniku poškodení, popraskaní kmeňov, ktoré spôsobujú výrazné zmeny teplôt počas dňa a noci. Mrazové trhliny znižujú úrodnosť stromov, ale aj ich životnosť.

Pozor na prisilnú koncentráciu

Na 2 kilogramy páleného vápna sa zvyčajne používa 10 litrov vody. Silnejšou koncentráciou by ste mohli stromy popáliť a uškodiť im, nie ich chrániť pred mrazmi a škodcami. Kmene stromov sa zvyknú takto ošetrovať nielen na jeseň, ale tiež na jar. Niektorí odborníci uprednostňujú ako zimnú ochranu stromčekov (špeciálne mladých, ktorým by vápno mohlo uškodiť) obalenie kmeňa do bielej netkanej textílie alebo jutoviny.

Foto: iStock.com

Všetko choré a staré musí preč

Okrem ochrany pred mrazmi by ste mali odstrániť všetky mumifikované plody z korún stromov a tiež odstrániť všetky staré a choré stromy alebo ich časti. Vopred si môžete pripraviť pôdu na jarnú výsadbu ovocných stromčekov – vykopať jamy, do ktorých na jar vysadíte nové ovocné stromy. Pôda v jame premrzne a mráz pomôže zlikvidovať škodcov.

Foto: iStock.com

Nestihli ste vysadiť, čo ste plánovali?

Ak ste nestihli teraz na jeseň vysadiť stromčeky, ktoré ste plánovali a zostali vám zakúpené výpestky, nemusíte mať hlavu v smútku. Ak ich správane zazimujete, vydržia do jari. Dôležité je zamerať sa na ochranu koreňov, tie sú na mráz najcitlivejšie. Ak máte skleník alebo fóliovník, môžete stromčeky zakopať na prezimovanie tam, alebo ich zasadiť do veľkej nádoby – vedra alebo sudu a položiť na miesto chladné, ale chránené pred mrazmi. V prípade, že nemrzne, môžete ich poliať. Nikdy však nenechávajte cez zimu výpestky vo vedre s vodou, a to ani v chránenej miestnosti, v skleníku, či v pivnici. Korene by mohli začať hniť alebo by sa poškodili prípadným mrazom.

Prečítajte si tiež:

10 rád ako pomôcť ovocným drevinám, aby prežili zimu

Foto: iStock.com

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com
Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák: OVOCNÁ ZÁHRADA / Práce podľa mesiacov

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.