Zber cukety
Zdroj: istock.com

Ani vaša tekvica nechce rodiť? Vieme, kde môže byť problém!

Vysadili ste tekvicu alebo inú tekvicovitú plodinu a vyzerá, že sa jej darí. Je zdravá, svieža, kvitne, ani náznak po škodcoch či chorobách... Avšak netvorí žiadne plody! Tento problém je častý a dá sa ľahko ovplyvniť. Viete, čo je príčinou?

Mužské a ženské kvety

Prvá vec, ktorú treba zdôrazniť je skutočnosť, že tekvice (a všetky tekvicovité plodiny vrátane melónov, uhoriek, cukety) vytvárajú samčie aj samičie kvety. Napriek tomu, že sa obe pohlavia nachádzajú na tej istej rastline, niekedy môže byť opelenie problémom. Kvety sú fyzicky oddelené, teda ich delí istá vzdialenosť a nedokážu sa opeľovať samy. Potrebujú na to pomoc hmyzu, ktorý prenesie peľ zo samčích kvetov na samičie.

Ako rozoznáte samčie kvety od samičích?

Jednoducho, pozriete sa teste pod samotný kvet. Samčie kvety sú k rastline pripevnené jednoduchou rovnou stonkou, samičie kvety majú pod sebou zreteľné vydutie – hovorí sa mu vaječník. Práve z neho vznikne plod, ale jedine vtedy, keď je samičí kvet opelený.

Pri skorom pestovaní a kvitnutí nastáva ďalší problém. Tekvica, ktorá začne kvitnúť veľmi skoro, nasadí veľa samčích kvetov, ale len málo samičích. Dokonca sa môže stať, že spočiatku budú úplne chýbať. Je to bežné a neznamená to, že budete bez úrody. Nedá sa s tým však nič robiť, iba čakať, kým vaše rastliny začnú tvoriť aj samičie kvety.

Samčí a samičí kvet cukety
Zdroj: istock.com

Ako podporiť kvitnutie tekvice

Ak sa ani po mesiaci kvitnutia na rastline netvoria samičie kvety alebo je ich len veľmi málo, príčinou pravdepodobne bude nerovnováha v živinách. Množstvo listov a minimum kvetov je výsledkom prebytočného dusíka. Buď znížte množstvo dusíka, ktoré do hnojiva pridávate alebo vymeňte hnojivo za výživu s vyššou koncentráciou draslíka. To spravidla podporí kvitnutie, a teda aj bohatšiu úrodu. Výborne funguje organické tekuté hnojivo pre paradajky.

List cukety
Zdroj: istock.com

Teplé a suché počasie

Ďalším dôvodom nízkej produkcie kvetov tekvicovitých plodín je teplé alebo veľmi suché počasie. Tekvice, uhorky, cukety, melóny sú známe tým, že potrebujú množstvo vody, inak sa dostanú do stresu. Pri nedostatočnom zalievaní sa budú viac zaujímať o zachovanie svojich zdrojov prežitia, nie o vytváranie kvetov a plodov náročných na vodu. Nedostatočné polievanie je tiež dôsledkom plodov bez chute a so suchou dužinou. Pravidlom je zalievať hlboko, aby ste zabezpečili, že vlhkosť siaha až po korene.

Škodcovia, ktorí milujú kvety tekvice

Nezabúdajte dennodenne kontrolovať plodiny. Zistíte včas prítomnosť škodcov či chorôb. Listy tekvice sú zvyčajne silné a robustné, takže len zriedka ich poškodia škodcovia, inak je to však s kvetmi. Kvety sú mäkké a chutné, a tak sa stávajú cieľom slimákov, hlodavcov a ďalších škodcov. Ak ste blízko prírodného prostredia, vedzte, že chutia aj zajacom či jeleňom.

Podporte opelenie samičích kvetov

Keďže rastliny tekvice vytvárajú samčie aj samičie kvety, teoreticky stačí jedna rastlina na zabezpečenie opelenia a vznik plodov. Skúsení pestovatelia však tvrdia, že opelenie a úrodnosť sú oveľa lepšie, ak budete pestovať viac rastlín zároveň. Ak je samičí kvet nedostatočne opelený môže sa stať, že sa plod začne vyvíjať, ale čoskoro si na ňom všimnete hnilobu a potom jednoducho odpadne.

List cukety
Zdroj: istock.com

Opelenie, a teda aj tvorbu plodov, vieme podporiť aj inak. Zasaďme kvety, aby sme prilákali opeľovače alebo zoberme veci do vlastných rúk. Nájdeme zrelý samčí kvet, ktorý je otvorený. Zohneme lupene tak, aby sme odhalili tyčinku nesúcu peľ (pre lepšiu manipúlaciu môžeme kvet aj odtrhnúť). Ten naneste na štetec a jemne votrite do stredu samičieho kvetu. Najlepší čas na túto „asistovanú reprodukciu“ je skoro ráno, vtedy sú kvety najviac vnímavé.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje