Tekvicové semienka
Zdroj: istock.com

Ako vybrať a uskladniť semienka z tekvice na sadenie?

Podarilo sa vám vypestovať krásne tekvice a chceli by ste si z nich odložiť semienka na výsadbu pre ďalší rok? Či už ide o chutnú maslovú tekvicu alebo vám vyrástla zaujímavá dekoratívna odroda, prípadne sa vám podarilo vypestovať veľkú tekvicu na poriadneho svetlonosa, zachrániť z nich semienka je celkom jednoduché.

Výsadba tekvicových semienok tekvice, z ktorej máte radosť, zaručí, že si ju budete môcť vychutnať aj budúci rok. Ak sa vám podaril malý tekvicový zázrak a chcete si ponechať semienka z tekvice na sadenie v ďalšej sezóne, stačí niekoľko krokov. V prvom rade by mala byť tekvica, z ktorej si chcete odložiť semienka, zrelá.

Tekvicové semienka
Zdroj: istock.com

Ako vybrať semená z tekvice a čo s nimi ďalej?

Najskôr odstráňte dužinu so semenami z vnútra tekvice. Vložte ich do cedidla a prepláchnite pod tečúcou vodou. Teraz začnite postupne a opatrne vyberať semená z dužiny. Opláchnite ich pod tečúcou vodou a odložte na papierovú utierku tak, aby boli medzi nimi medzery, pretože inak sa vzájomne zlepia.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude v dužine tekvice viac semien, ako by ste chceli a dokázali zasadiť, takže akonáhle budete mať opláchnuté väčšie množstvo semien, prezrite si ich a vyberte len tie najkrajšie a najväčšie. Väčšie semená budú mať väčšiu šancu vyklíčiť.

Vyberte približne trikrát viac tekvicových semien, ako je počet rastlín, ktoré chcete budúci rok vypestovať.

Semená, z ktorých stiekla voda do utierky preložte na ďalšiu suchú papierovú utierku – aby sa nehromadila vlhkosť, ktorá môže spôsobiť vznik plesne. Takto ošetrené semienka umiestnite na chladné a suché miesto – na jeden týždeň.

Akonáhle sú semená tekvice suché, môžete ich preložiť do papierovej obálky a odložiť k ostatným, ktoré máte odložené na novú výsadbu.

Tekvicové semienka
Zdroj: istock.com

Ako skladovať semená tekvice?

Nielen správne vybratie a vysušenie semienok tekvice je dôležité, ak ich chcete v budúcej sezóne úspešne vysadiť. Potrebné je tiež ich správne skladovanie.

Akékoľvek semená vhodne uložíte, keď ich necháte na chladnom a suchom mieste. Jedno z najlepších miest na skladovanie tekvicových semien na výsadbu v budúcom roku je v chladničke. Vložte obálku s tekvicovými semenami do plastovej nádoby. Do vrchnáku nádoby urobte niekoľko otvorov, aby sa vo vnútri nehromadila kondenzovaná vlhkosť. Nádobu so semenami umiestnite úplne dozadu do chladničky.

Budúci rok, keď príde čas na sadenie tekvicových semien, budú pripravené. Samozrejme, ak máte chladnejšiu a suchú špajzu, môžete ich skladovať aj tam.

Náš tip: Ak sa vám podarilo vybrať veľa semien z jedlých odrôd, urobte si z nich jesennú pochúťku – stačí ich osoliť a vysušiť v rúre do chrumkava.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje