Akú zeleninu môžeme siať a sadiť ešte v júni?
Aj vy si myslíte, že v máji by už malo byť všetko zasadené, ak chceme dopestovať dobrú úrodu zeleniny? Nie je to však úplne tak. Ešte aj v júni je možné sadiť niektoré priesady, dokonca robiť výsevy istých druhov zeleniny.
Galéria
Paradajka, paprika…
Do prvej polovice júna je stále možné vysadiť plodovú zeleninu. Takže, ak ste doposiaľ nestihli vysadiť priesady paradajok, papriky, baklažánu, uhoriek, ale aj patizóny a cukety. V tomto termíne môžete vysadiť aj sadenice neskorých hlúbovín. Je posledný termín na výsadbu uhoriek, tekvice, cukety zo semiačok. V tomto prípade sa oplatí urýchliť ich rast. „Rast uhoriek a tekvíc urýchlime, keď semená necháme vopred naklíčiť alebo aspoň napučať vo vode,“ odporúča Magdaléna Valšíkovej-Frey.
Aké plodiny sa ešte dajú siať v prvej polovici júna?
* kríčková fazuľka – výsev semiačok treba ukončiť do polovice júna,
* ľadový a listový šalát, pozor však, na hlávkový šalát je už neskoro, lebo vybehne do kvetu skôr ako vytvorí hlávku,
* mrkva – pre výsev mrkvy sú prvé júnové dni poslednou príležitosťou,
* petržlenová vňať – i keď vám už v tomto termíne nevyrastie zo semiačok klasický koreňový petržlen, určite sa potešíte chutnej a zdravej petržlenovej vňati. Siať sa dá aj kučeravý petržlen.
* zimná reďkovka – tento druh reďkovky vysievame od polovice júna do polovice augusta,
* čakanka – rovnako sa môžeme pripraviť na výsev čakanky, v jej prípade sa najviac osvedčil termín sejby od druhej polovice júna do prvej polovice júla,
* jesenný špenát, pór, kel, brokolica, karfiol – mesiac jún je stále vhodný termín na sejbu neskorého špenátu, póru, kučeravého kelu, šalátu, brokolice a karfiolu.
Ako sadiť priesady kríčkových rajčín?
Ak ste dostali chuť si na poslednú chvíľu vysadiť vďačné kríčkové rajčiny, ktoré majú zvyčajne nižší vzrast, je dôležité držať sa niektorých zásad. Odborníčka, profesorka Magdaléna Valšíková-Frey navrhuje tento druh rajčín sadiť „do sponu 40 x 40 centimetrov a mohutnejšie do sponu 60 x 30 centimetrov. Kolíkové rajčiaky vyžadujú plochu 90 x 50 centimetrov. Rastliny sadíme kolmo alebo šikmo až po prvé listy. Hlbšia výsadba poskytuje rastlinám väčšiu stabilitu. Rajčiak je schopný zakoreniť aj zo stopkovej časti a tak vytvorí mohutnejší koreňový systém.“
Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Súhlasím, ja som sadila paradajky zo stonkovej časti až začiatkom júla, dnes sú krásne, mohutné, bez pliesne , pekne nasadené a verím, že mi ešte aj dozrejú.