Treba sa obávať, či vzídu semienka zaliate v pásikoch?

image 31582 25 v1

Chcel by som sa spýtať, či máte skúsenosti so semienkami zaliatymi v pásikoch a či dobre vzídu. (Rasťo F., Hlohovec)

Určite vzídu, netreba mať obavy. Výsevne pásiky sú vyrobené z ekologickej fólie, ktorá sa pôsobením vody v pôde zmení na gél a rozpustí sa. Osivo je vo fólii zaliate v pravidelných vzdialenostiach, preto odpadá prácne jednotenie. Záhradníctva ponúkajú výsevné pásiky s jedným druhom i kombinácie dvoch a viac druhov zelenín, napr. mrkva + reďkovka, petržlen + cibuľa, reďkovka + šalát + mrkva. Pred výsevom – vložením pásika do výsevnej ryhy – je dobré naliať do ryhy vodu a nechať ju vsiaknuť. Tak sa urýchli klíčenie a vzchádzanie mladých rastlín.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. V pohode vyrastu.Ja som tak mal zasadenu mrkvu aj petrzlen.A znovu ich planujem kupit

  1. Tiež som viackrát zasadil petržlen v pásikoch a vôbec nevyklíčil, ani jeden. Určite to už nekúpim. Normálne semienka zalejete vodou a ktoré zostanú na dne sú v poho a tie na hladine vody treba vyhodiť.

 2. Ano, mam skusenosti, skusala som petrzlen aj mrku, dvakrát. Prvýkrat nevyslo nic, druhýkrát len pár kusov. Uz pri kupe ma pri mne stojaci zakaznik upozornil, ze klicivost je omnoho nizsia a mal pravdku. Uz to nekupim.

  1. Pani Vlasta, chyba nie je v pásiku, ale zrejme Vy ste zvolili nevhodný postup výsevu. Pomocou pásikov vysievam viac rokov, najmä koreňovú zeleninu a s výsledkom som nadmieru spokojný. Odporúčam pozrieť návod na výsev pomocou pásikov na http://www.sedos.sk/ucimesa.xhtml.
   Dodržujem všetky odporúčania výrobcu pásikov. Po výseve, záhon prikryjem bielou textíliou. Robím tak preto, že zalievam až po výseve a fólia udržuje vlhkosť a teplotu pôdy. Použitie fólie tiež zabraňuje tvorbe prísušku, ktorý veľmi negatívne ovplyvňuje vzchádzanie rastliniek.
   Na výsev pomocou pásikov využívam strojček na výsev hobby pásikov. Veľmi sa mi osvedčil.
   Držím palce a nedajte sa odradiť prvým neúspechom.
   Jozef Ko

 3. Vážení ja som vlani prvýkrát kúpil petržlen a mrkvu v Nitre na tržnici – obyčajnú v sáčkoch – nevyšlo, druhýkrát som kúpil toto isté avšak vo folii – znovu nevyšlo a tretíkrát som to zopakoval z predajne na Klokočine v Nitre a znovu nevyšlo, to som si radšej mohol kúpiť každý mesiac mrkvu a petržlen na tržnici, bolo by to lacnejšie

  1. Pozor na vrabce. Tie vyzobu takmer všetko. Preto sa musí zakrývať záhon zaclonou ak sú vrabce v okolí. Mne zlikvidovali aj cibuľu.

 4. Anna Jelenková says:

  Prosím o radu. Videla som v televízii (možno v Receptáre prima nápadov) „zlepšovák“ na sadenie mrkvy a petržlenu. Uvarila sa potravinárska želatina, do vychladnutej sa v primeranom množstve primiešali semienka, šuplo sa to do mikroténového vrecka a cez ustrihnutý rožok sa do riadka vytláčal výsevný pás gélu o priemere cca 1-1,5 cm. Veľmi sa mi to páčilo. Vyskúšal to niekto?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.