image 31582 25 v1

Treba sa obávať, či vzídu semienka zaliate v pásikoch?

Chcel by som sa spýtať, či máte skúsenosti so semienkami zaliatymi v pásikoch a či dobre vzídu. (Rasťo F., Hlohovec)

Určite vzídu, netreba mať obavy. Výsevne pásiky sú vyrobené z ekologickej fólie, ktorá sa pôsobením vody v pôde zmení na gél a rozpustí sa. Osivo je vo fólii zaliate v pravidelných vzdialenostiach, preto odpadá prácne jednotenie. Záhradníctva ponúkajú výsevné pásiky s jedným druhom i kombinácie dvoch a viac druhov zelenín, napr. mrkva + reďkovka, petržlen + cibuľa, reďkovka + šalát + mrkva. Pred výsevom – vložením pásika do výsevnej ryhy – je dobré naliať do ryhy vodu a nechať ju vsiaknuť. Tak sa urýchli klíčenie a vzchádzanie mladých rastlín.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. host says:

  V pohode vyrastu.Ja som tak mal zasadenu mrkvu aj petrzlen.A znovu ich planujem kupit

  1. luve says:

   Tiež som viackrát zasadil petržlen v pásikoch a vôbec nevyklíčil, ani jeden. Určite to už nekúpim. Normálne semienka zalejete vodou a ktoré zostanú na dne sú v poho a tie na hladine vody treba vyhodiť.

 2. Vlasta says:

  Ano, mam skusenosti, skusala som petrzlen aj mrku, dvakrát. Prvýkrat nevyslo nic, druhýkrát len pár kusov. Uz pri kupe ma pri mne stojaci zakaznik upozornil, ze klicivost je omnoho nizsia a mal pravdku. Uz to nekupim.

  1. Jozef Ko says:

   Pani Vlasta, chyba nie je v pásiku, ale zrejme Vy ste zvolili nevhodný postup výsevu. Pomocou pásikov vysievam viac rokov, najmä koreňovú zeleninu a s výsledkom som nadmieru spokojný. Odporúčam pozrieť návod na výsev pomocou pásikov na http://www.sedos.sk/ucimesa.xhtml.
   Dodržujem všetky odporúčania výrobcu pásikov. Po výseve, záhon prikryjem bielou textíliou. Robím tak preto, že zalievam až po výseve a fólia udržuje vlhkosť a teplotu pôdy. Použitie fólie tiež zabraňuje tvorbe prísušku, ktorý veľmi negatívne ovplyvňuje vzchádzanie rastliniek.
   Na výsev pomocou pásikov využívam strojček na výsev hobby pásikov. Veľmi sa mi osvedčil.
   Držím palce a nedajte sa odradiť prvým neúspechom.
   Jozef Ko

 3. Juro says:

  Vážení ja som vlani prvýkrát kúpil petržlen a mrkvu v Nitre na tržnici – obyčajnú v sáčkoch – nevyšlo, druhýkrát som kúpil toto isté avšak vo folii – znovu nevyšlo a tretíkrát som to zopakoval z predajne na Klokočine v Nitre a znovu nevyšlo, to som si radšej mohol kúpiť každý mesiac mrkvu a petržlen na tržnici, bolo by to lacnejšie

  1. Mikimajky says:

   Pozor na vrabce. Tie vyzobu takmer všetko. Preto sa musí zakrývať záhon zaclonou ak sú vrabce v okolí. Mne zlikvidovali aj cibuľu.

 4. Anna Jelenková says:

  Prosím o radu. Videla som v televízii (možno v Receptáre prima nápadov) „zlepšovák“ na sadenie mrkvy a petržlenu. Uvarila sa potravinárska želatina, do vychladnutej sa v primeranom množstve primiešali semienka, šuplo sa to do mikroténového vrecka a cez ustrihnutý rožok sa do riadka vytláčal výsevný pás gélu o priemere cca 1-1,5 cm. Veľmi sa mi to páčilo. Vyskúšal to niekto?

 5. Maja says:

  Skúsila som uvariť 1 PL Solamylu v 1/2 litri vody. Po vychladnuti som uvarený Solamyl zriedila s ďalšim 1/2 litrom vody. Do litrovej plastovej fľase som nasypala 1/2 vrecuška semien petržlenu /mrkvy/ a doplnila uvareným a zriedeným Solamylom. Fľašu som zaskrutkovala a dobre premiešala. Nakoniec som do vrchnaka fľaše urobila horúcim klincom dierku. Hriadku s ryhami som pripravila ako pri klasickom výseve. Do každej ryhy som naliala vodu a počkala som kym voda vsiakne. Potom som do pripravených vlhkých ryh vytlačala pripravené osivo z plastovej fľaše. Ryhy /riadky / som zasypala zeminou z medziriadkov. Hotovo. Po 3 dňoch /bolo veľmi sucho/ som hriadku mierne zvlhčila krhlou a prikryla bielou netkanou textiliou. Semená do dvoch týždňov krásne vykličili, pretrhala som ich mininum, úroda bola utešená. Určite skúste tento trik.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje