paradajky
Zdroj: istock.com

Ako uskladniť poslednú úrodu paradajok a čo so zelenými plodmi?

Ku koncu vegetačného obdobia dozrievanie paradajok spomalí až zastane. Ak ešte máte na kríkoch nejakú úrodu, je najvyšší čas ju pozberať, pretože už jednoducho neukončí svoj cyklus dozrievania. Čo s toľkou úrodou a miestami ešte nedozretou? Poznáte možnosti, ako uskladniť paradajky na konci sezóny?

Samozrejme, paradajky najlepšie chutia čerstvé, keď si ich odtrhnete z vlastnej rastliny. Avšak existujú metódy, ako uchovať ich lahodnú chuť nielen na ďalšie týždne, ale dokonca aj mesiace!

Ako pomôžete dozrieť zeleným paradajkám?

Schopnosť nezrelých paradajok dozrieť závisí od teploty prostredia a fázy zretia, v ktorej sa nachádzajú. Zelené plody zvyčajne dozrievajú pri teplote od 18 do 21 °C asi dva týždne. Pri teplote 12 až 15 stupňov to bude trvať až štyri týždne. Pri nižších teplotách sa zrenie zastaví.

Veľmi zrelé plody umiestnite do chladničky, aby ste zastavili proces zretia.

Ak máte len pár zelených paradajok, nechajte ich dozrieť v miske alebo v sklenenom pohári na kuchynskej linke (okennom parapete), ale chráňte ich pred priamym slnečným žiarením.

Dozretie paradajok urýchlite aj pridaním zrelého jablka (alebo banánu) do misky s plodmi, pretože jablko a banán uvoľňujú plynný etylén. Raz za týždeň ho vymeňte.

zelené paradajky
Zdroj: istock.com

Skladovanie paradajok v škatuli

Otvorený kôš, prípadne škatuľa, je pohodlný a efektívny spôsob, ako uložiť paradajky, ktoré dozrievajú.

Ako na to?

  • Paradajky umyte v studenej vode a odstráňte všetky listy a stopky. Jemne ich osušte čistou utierkou.
  • Škatuľu vyplňte mierne pokrčeným novinovým papierom a na vrch poukladajte plody v jednej vrstve. Vložte ich do papiera tak, aby sa navzájom nedotýkali.
  • Pridajte druhú vrstvu novinového papiera a druhú vrstvu paradajok.
  • V prípade malých odrôd a vzhľadom na veľkosť škatule môžete pridať tretiu vrstvu.
  • Poslednú vrstvu prikryte novinovým papierom.
  • Škatuľu umiestnite na chladné miesto s miernou vlhkosťou a mimo priameho slnečného žiarenia. Vyhýbajte sa miestam s vysokou vlhkosťou.
  • Aspoň raz týždenne kontrolujte stav paradajok a podľa potreby ich obracajte, aby dozreli rovnomerne. Zlikvidujte všetky plody, ktoré sú mäkké alebo plesnivé.
  • Dozrievajúce plody preložte do misky a nechajte ich už na kuchynskej linke, kde rýchlejšie sčervenejú.

Za správnych podmienok môžete zelené paradajky v škatuli uchovávať až šesť mesiacov.

Sušenie paradajok

Dehydratácia plodov je ďalší lahodný a jednoduchý spôsob skladovania zelených aj červených paradajok. Sušenie zachováva chuť plodov aj väčšinu výživných látok, výsledkom je žuvacia textúra. Paradajky môžeme sušiť na slnku alebo v elektrickom sušiči.

sušenie paradajok
Zdroj: istock.com

Ako postupovať?

  • Paradajky umyte v studenej vode a jemne osušte čistou utierkou.
  • Nakrájajte ich pozdĺžne na polovice a vydlabte želatínový stred a semienka.
  • Položte na sušiaci rošt rozrezanou stranou hore a zľahka posypte soľou.
  • Sušič potravín nastavte na 60 stupňov Celzia a vložte tácku s paradajkami.
  • Po troch-štyroch hodinách paradajky otočte.
  • Keď budú správne vysušené, jednoducho ich vyberte, nechajte vychladnúť a môžete skladovať vo vzduchotesnej sklenenej nádobe.

Náš tip: Ak nemáte sušičku, paradajky usušíte aj v rúre. Nastavte ju na 65 stupňov Celzia, pripravené rozrezané paradajky poukladajte na plech s papierom na pečenie a nechajte pomaly sušiť. Nezabudnite pravidelne kontrolovať, aby sa vám nepresušili až priveľmi.

sušené paradajky
Zdroj: istock.com

Mrazenie paradajok

Ďalšou efektívnou alternatívou skladovania paradajok je mrazenie. Hoci sa ich textúra mrazením mení a nie sú vhodné na podávanie na sendviči či do šalátu, stále sú vynikajúcim doplnkom do omáčok, polievok, prívarkov.

mrazenie paradajok
Zdroj: istock.com

4 spôsoby, ako zmraziť paradajky

  1. Celé aj so šupkou: Najrýchlejšia a najjednoduchšia metóda, ale zase dlhšie trvá, kým sa roztopia. Šupky sa počas varenia uvoľnia a budete ich musieť vyloviť.
  2. Nakrájané na plátky: Plody nakrájané na hrubé plátky sa rýchlejšie rozmrazia.
  3. Celé, ale bez šupky: Celé paradajky pred zmrazením blanšírujeme a olúpeme, čo uľahčuje ich pridávanie do varených jedál. Samozrejme, väčšie paradajky sa dlhšie rozmrazujú.
  4. Olúpané a nakrájané: Paradajky blanšírujeme, olúpeme a potom nahrubo nakrájame. Táto metóda si vyžaduje spočiatku najviac práce, ale je najvhodnejšia na neskoršie použitie do varenia.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje