Skladovanie paradajok v chladničke
Zdroj: istock.com

Ako správne skladovať paradajky, aby zostali dlho čerstvé

Ak pestujete rajčiny, pravdepodobne ste sa už stretli s viacerými názormi na to, ako paradajky uskladniť. Každý z nás, či si ich natrháme v záhrade alebo kúpime v obchode, chce rovnaký výsledok – aby zostali čo najdlhšie čerstvé. Ako teda správne skladovať paradajky? Môžete ich uložiť do chladničky? Ako a kam uskladniť nakrájané paradajky? Dajú sa rajčiny aj zmraziť?

Ako skladovať paradajky

Ak máte paradajky, ktoré ešte nie sú úplne zrelé, najlepšie urobíte, ak ich budete mať uložené na kuchynskej linke či na stole, kým nedozrejú. Keď dozrejú, čo zistíte vďaka vôni a krásnej červenej pokožke, ich buď skonzumujte, alebo dajte do chladničky, aby si zachovali čerstvosť. Zrelá paradajka vydrží čerstvá v chladničke asi dva týždne.

Skladovanie paradajok v chladničke
Zdroj: istock.com

Nezrelé paradajky do chladničky nepatria

Nikdy však nedávajte do chladničky nezrelé paradajky, pretože chlad prerušuje proces dozrievania. Ak dáte nezrelé paradajky do chladničky, nikdy nebudú také chutné, ako by mohli byť, keby ste ich nechali vyložené.

Čo s prezretými paradajkami

Prezreté paradajky nezabudnite schladiť, tak spomalíte možnosť skazy. Avšak žiadne paradajky, ktoré sú prasknuté, narušené alebo pomliaždené do chladničky nedávajte. Ak ich chcete zužitkovať, môžete si z nich spraviť omáčku, pridať ich do leča či omáčok. Paradajky skladované v chladničke vždy pred prípravou jedla alebo podávaním nechajte chvíľu odstáť pri izbovej teplote, vtedy majú najlepšiu chuť.

Čerstvé zrelé paradajky
Zdroj: istock.com

Ako uskladniť nakrájané paradajky

Šupka paradajok chráni ich dužinu, aby do nej neprenikli patogény. Preto je paradajky vždy najlepšie skladovať vcelku. Ak vám však zostali už nakrájané paradajky, aj tu sa nájde spôsob, ako ich odložiť na ďalší deň. Jednoducho rez pevne zakryte plastovou fóliou a neorezanú stranu paradajky len voľne zabaľte. Takto upravenú paradajku položte na malý tanier reznou stranou nadol a vložte ju do chladničky. Vydrží niekoľko dní.

Na plátky nakrájané paradajky vložte do vzduchotesnej nádoby na uchovanie potravín (alebo dobre uzavretého plastového vrecka) a dajte do chladničky. Snažte sa ich spotrebovať čo najskôr, najneskôr však do troch dní.

Mrazené paradajky
Zdroj: istock.com

Môžete paradajky zmraziť?

V podstate áno, ale nikdy nebudú také, ako čerstvé, preto sú mrazené paradajky vhodnejšie na prípravu omáčok a do varených pokrmov. Paradajky, ktoré chcete zmraziť, opláchnite, nechajte vysušiť, odstráňte stopky a zmrazte ich vo vrecúšku alebo v nádobe určenej na mrazenie potravín. Keď ich budete chcieť použiť, jednoducho vložte mrazené paradajky do misky s vlažnou vodou. Po niekoľkých minútach vo vode ľahko zlúpnete šupky a paradajky môžete použiť do varenia podľa vlastných predstáv.

Tip: Ešte lepší spôsob je zamraziť olúpané rozmixované paradajky, prípadne aj dochutené bazalkou. Chutnú omáčku na cestoviny potom pripravíte raz-dva.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje