Ako vypestovať cesnak z hlavičky kúpenej v obchode?
Možno ste si všimli, že občas váš uložený cesnak vyženie zo strúčikov zelené výhonky – a to aj vtedy, ak ide o cesnak zo supermarketu alebo z bežných potravín. Zamysleli ste sa nad tým, či je možné pestovať cesnak kúpený v obchode?
Odpoveď je jednoznačná – áno, aj cesnak kúpený v obchode je možné použiť na pestovanie. Je to veľmi praktický spôsob, ako si vypestovať vlastné čerstvé strúčiky či sviežu cesnakovú vňať. Samozrejme, treba si vyberať zdravé hlavičky cesnaku, pokiaľ možno bez chemického ošetrenia.
Vyhýbajte sa cesnaku ošetrenému proti klíčeniu
Pestovanie cesnaku z obchodu je veľmi jednoduché. Náročnejšie je skôr zistiť o aký typ cesnaku ide. Mnoho hlavičiek cesnaku z predajní pochádza z Číny a tie sú často ošetrené, aby sa zabránilo klíčeniu. Takto ošetrený cesnak sa nedá pestovať, pretože nevyklíči.
Ideálne je použiť ekologicky pestovaný cesnak alebo cesnak z farmárskeho trhu. Väčšina cesnaku predávaného v supermarkete je odrody „softneck“, teda ide o mäkký cesnak. Na mäkkom cesnaku nie je nič zlé, ibaže nie je mrazuvzdorný. Ak plánujete vysadiť kúpený cesnak na jeseň, lepšie je zohnať iný druh cesnaku.
Cesnak potrebuje na vytvorenie strúčikov a listov trochu chladu. Ideálne je vysádzať ho na jar, keď je zem ešte studená, alebo v chladnejších týždňoch jesene.
Vo vnútri si vypestujte chutnú cesnakovú vňať
Cesnak kúpený v obchode je možné zasadiť aj vo vnútri a použiť ho na vypestovanie cesnakovej vňate, ktorá je vynikajúca na spestrenie mnohých jedál, pretože má jemnejšiu a sviežejšiu chuť oproti cesnakovým strukom. Hodí sa aj do nátierok, na ozdobu zemiakových jedál, polievok, v kombinácii so syrmi.
Ako sadiť strúčiky kúpeného cesnaku?
Hlavičku cesnaku rozdeľte na jednotlivé strúčiky. Zasaďte ich do pôdy tak, aby klíčiace miesto smerovalo hore (teda špicatým koncom hore) a zasypte ich zhruba 5 centimetrovou vrstvou zeminy. Strúčiky rozmiestnite asi 7,5 cm od seba. Do troch týždňov by ste mali vidieť prvé výhonky.
Ak ste cesnak vysadili von a hrozia veľké mrazy, môžete okolie cesnaku prikryť trochou mulča – aby ste ho chránili, ale nezabudnite mulč odstrániť, keď teploty opäť stúpnu. Nezabudnite ani na pravidelné zalievanie a odburiňovanie. Potom stačí už len trpezlivosť.
Cesnaku trvá rast do dospelosti až 7 mesiacov. Keď končeky listov začnú hnednúť, prestaňte ho polievať a stonky nechajte uschnúť. Počkajte ešte asi dva týždne a potom cesnak opatrne vyberte z hliny.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Dobry vecer priatelia. Pozorne xom si precital te to clanok a niektore veci okolo pestovania cesnaku robime inak a mame s nimi dobre skusenosti. Sadi e koncom oktobra, ale skorej zaciatkom novembra, ked je chladno.
V prvom rade musim povedat, ze pod cesnak si dobre skyprim pôdu kultivatorom a sadime s manzelkou len stopercentne bezchybne, najvacsie a nadelene strucky s neposkodenym obalom v radoch 15 cm za sebou a 20 cm od seba špicom nahor a uzkou stranou dopredu do hlbky asi 5 cm. Jamky nerobime kolikom, len jemne zatlacime strucik do potrebnej hlbky. Potom zasadeny cesnak jemne zahrnieme hrablickami zeminou. Nechame zahon par dni zaschnut a zasypeme asi 10 cm nadrobno nasekanou slamou. Ta potom chrani cesnak jednak pred mrazom, udrzuje mu primeranu vlahu a zabranuje rastu buriny.
Ked vyrazia z cesnaku chvosty, tak nechame zopar najsilnejsich a ostatne vystrihame. Tie co ostali , ked sa vyrovnaju kolmo dohora, cesnak je dozrety a treba ho do par dni vybrat. Do vecera ho nechame rozlozeny preschnut, neodstranujeme vnat ani fuzy /cez tie rezy sa dostavaju choroby a plesne/ , poviazeme do zväzkou po 10 ks a zavesime na pôjd na dobre vetrane miesto. Tam je do prvych razkov, kym ho manzelka dalej spracuje uz dobre vyschnuty.