Sadenie cesnaku
Zdroj: iStock

Ako postupovať pri jesennej výsadbe cesnaku a cibule?

Nie je lepší čas na výsadbu cesnaku a cibule ako jeseň. Nielenže nám dáva príležitosť udržať časť záhrady produktívnu aj počas zimných mesiacov, ale môže tiež priniesť veľkú a chutnú úrodu oboch druhov zeleniny na ďalší rok.

Cesnak a cibuľu bežne pestujeme ako jarnú plodinu, ale sadenie týchto druhov zeleniny na začiatku jesene má oproti jarnej výsadbe niekoľko výhod. Jesenná výsadba umožňuje cibuľkám výrazne zväčšiť veľkosť. Ak ich vysadíte na jeseň, majú šancu vyklíčiť a trošku povyrásť. Zimné mesiace prečkajú v spánku a na jar rýchlo vrátia k životu. Tým, že už majú v pôde dobre zakorenenú základňu, majú výrazný náskok pri vývoji a raste pred na jar zasadenými plodinami. A ešte jeden bonus: cesnak a cibuľa, ktoré prečkajú zimu v pôde majú lepší chuťový profil.

Sadenie cesnaku
Zdroj: iStock

5 tipov, ako pestovať jesenný cesnak a cibuľu

Výsadbu správne načasujte

Pri výsadbe jesennej úrody cesnaku alebo cibule je načasovanie najdôležitejšie. V prípade oboch druhov zeleniny to znamená výsadbu, ktorá umožní šesť až osem týždňov rastu pred nástupom chladnej zimy (pred prvým predpokladaným dňom mrazu). Tento šesť až osem týždňový čas pestovania je kritický pre obe plodiny. Umožňuje im zapustiť dobré korene, aby dokázali bez problémov prekonať zimu a na začiatku jari zdravo rásť. Prečo nezasadiť cibuľu a cesnak ešte skôr? Pretože oba druhy zeleniny potrebujú chladné jesenné počasie, na to, aby sa im darilo. Ak ich zasadíte skoro, keď je ešte teplo, cibule aj strúčiky cesnaku budú mať problémy s klíčením a rastom.

Vopred si pripravte cibuľky na sadenie

Koncom leta a začiatkom jesene môže byť problém zohnať cibuľky a strúčiky na výsadbu. Preto si ich zaobstarajte už skôr – na začiatku leta a odložte na chladnom a suchom mieste, kým príde správny čas na výsadbu. Ak kupujete cesnak v bežnom obchode, vyberajte si len organický. Mnohé odrody cesnaku zakúpené v potravinových predajniach sú postriekané insekticídmi a fungicídmi, čo zabraňuje klíčeniu strúčikov.

Pripravte pôdu

Cesnak aj cibuľa potrebujú kyprú, úrodnú a dobre priepustnú pôdu, aby rástli čo najlepšie. Takáto pôda im umožní pekne rásť, ale tiež ich chráni pred hnilobou v mokrých podmienkach neskorej jesene a skorej jari. Najlepším spôsobom, ako pripraviť pôdu pred výsadbou cesnaku a cibule je pridať na dno každej výsadbovej brázdy veľké množstvo kompostu. Kompost poskytne živiny a drenáž, ktorú cibuľky potrebujú, aby sa im darilo. Cesnak sadíme do hĺbky tri centimetre, cibule do hĺbky dvoch centimetrov. Samozrejme, vždy miestom klíčenia (špičkou) nahor. Rozostup medzi cibuľkami by mal byť približne 10 centimetrov.

Sadenie cesnaku
Zdroj: iStock

Cibuľky pred výsadbou namočte

Tento trik používajú šikovní záhradkári pri jesennej výsadbe cesnaku a cibule a oplatí sa ho vyskúšať. Večer pred sadením cibuľky namočte. Pomôže im to absorbovať vlhkosť predtým, ako sa dostanú do zeme. Prečo je to dôležité? Bez vlhkosti jednoducho nevyklíčia. Navyše, koncom leta a začiatkom jesene, býva pôda dosť suchá. Na namáčanie vždy používajte destilovanú alebo neupravenú vodu. Chemikálie v mestskej alebo upravenej vode môžu ovplyvniť schopnosť cibúľ klíčiť.

Vysadený cesnak a cibuľu chráňte mulčom

Ďalšou dobrou radou je mulčovanie cibule a cesnaku. Mulč pomáha zadržiavať vlhkosť, odstraňuje konkurenčnú burinu a chráni budúcu úrodu počas zimy. Hneď po výsadbe zakryte holú pôdu približne 2,5 centimetrovou vrstvou mulča. Dobre funguje slama, drvené lístie alebo pokosená tráva. Keď začnú plodiny rásť, pokračujte v zahusťovaní mulča. V čase neskorej jesene a začiatku zimy by mala vrstva mulča tvoriť 10 až 15 centimetrov. Pomôže ochrániť cibuľu a cesnak pred drsnými zimnými teplotami a vetrom. Akonáhle príde jar, pridajte trochu čerstvého mulča a sledujte rast plodín.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: iStock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje