Viete, aký má mesiac vplyv na rastliny?

Viete, aký má mesiac vplyv na rastliny?

Starí poľnohospodári pri pestovaní plodín sledovali fázy Mesiaca a riadili sa nimi. Dokázali tak ovplyvniť úrodnosť, silu rastlín a ich odolnosť voči chorobám a škodcom. Nie je teda dôležité len slnečné svetlo, ale aj pôsobenie Mesiaca.

Vplyv na vodu

Určite viete, že Mesiac svojou príťažlivosťou ovplyvňuje morskú vodu. Nie však len tú. Odborníčka na záhradníctvo Gena Lorainne v zahraničných médiách uviedla, že: „Rovnako, ako na väčšie vody má Mesiac vplyv aj na menšie. Môže spôsobiť zvýšenie vlhkosti v pôde a podporiť rast rastlín.“ Medzi hlavné výhody záhradníctva podľa mesačných fáz patrí rýchlejšie klíčenie semien, rýchlejší rast nových výhonkov, bohatá úroda a silnejšie rastliny, odolnejšie proti chorobám a škodcom.

Foto: istock.com

Ako správne využiť v prospech záhradky štyri fázy Mesiaca?

Mesiac ma štyri fázy, pričom každá z nich trvá približne 7 dní. Čo a v ktorej fáze v záhradke robiť, aby ste naplno využili pozitívny vplyv mesiaca?

Nov

Nov, teda „Nový Mesiac“ je fáza, počas ktorej Mesiac pomaly vyťahuje svojim gravitačným vplyvom vlhkosť z pôdy do jej vrchných vrstiev. Stromy a kry ošetrené v tejto fáze, ideálne tesne pred ňou sa rýchlo zotavujú. Obdobie po nove je vhodné na klíčenie semien a prvotný rast koreňov a listov. V tejto fáze sa oplatí sadiť najmä nadzemné jednoročné plodiny ako sú: šalát, brokolica, špenát, obilniny a listová zelenina.

Dorastajúci Mesiac

Gravitácia Mesiaca už nie je taká silná, ale na rastliny má vplyv silnejúce mesačné svetlo. Pozitívne pôsobí na rast listov a všetkých nadzemných častí. Teda, ak teraz sadíte zelené listnaté rastliny, ktoré rastú nad zemou (paradajky, papriky, fazuľa), odmenia sa vám krásou a silou. Toto obdobie je vhodné na výsev semiačok kvetov a šľachtenie ovocných drevín. Pozor, šalátová zelenina zasadená v tomto období by vyrástla rýchlo do kvetu – treba ju sadiť v období novu a krátko po ňom.

Foto: istock.com

Spln

Počas splnu je gravitačná sila Mesiaca najsilnejšia. Vlhkosť vody výrazne stúpa do horných vrstiev pôdy, ale hneď po splne klesá mesačný svit. V tejto fáze sa najviac darí rozvoju koreňov. Aké plodiny teda zasadiť v tomto období? Jednoznačne koreňovú zeleninu a cibuľovité rastliny. Počas splnu je ideálny termín na zber byliniek, pretože vtedy majú maximum liečivých látok. Nikdy však nestrihajte stromy ani kry, teraz aj miazga stúpa hore. „Krvácali“ by a mohli by po ustrihnutí vyschnúť.

Ubúdajúci Mesiac

Nastáva obdobie odpočinku. Gravitačný vplyv Mesiaca je oslabený, rovnako aj mesačný svit je veľmi slabý. Najlepšie urobíte, ak sa v tejto fáze vyhnete sadeniu nových rastlín a budete sa venovať údržbe záhradky, pletiu buriny, strihaniu, prerezávaniu, hnojeniu a zberu plodín.

Sabína Zavarská
Zdroj: bhg.com
Foto: istock.com

  1. pepo says:

    aj to niekto otestoval v praxi a porovnal a dokazal alebo len recicky a verte tomu ovecky?

  2. Vladimír says:

    Počas splnu je gravitačná sila Mesiaca najsilnejšia – To si asi robite srandu…Clanok vypadal zaujimavo ale po tomto hlode ma nulovu hodnotu…autorovi odporucam si nieco dostudovat o Mesiaci a zakonoch gravitacie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje