Hnojenie ovocných stromov
Galéria (4) Zdroj: Fast Fruit

Ako na začiatku apríla prihnojiť ovocné stromy

Ovocné stromy a kry drobného ovocia sú vďačné za jarný prísun živín. Ak im ho dodáte včas, môžete sa tešiť na bohatú úrodu.

Galéria

Hnojenie ovocných stromov
Hnojenie ovocných stromov
Hnojenie ovocných stromov

Aby ovocné stromy a kríky drobného ovocia každoročne rodili, najneskôr začiatkom apríla rozložte okolo ich koreňov vyzretý kompost. Je to ideálne hnojivo, pretože poskytuje veľa draslíka a vápnika, ktoré sú obzvlášť dôležité pre tvorbu plodov. Z drobného ovocia tvoria výnimku čučoriedky, ktoré patria ku kyslomilným druhom a kompost neznášajú.

V záhradnej pôde, ktorá je pravidelne zásobovaná kompostom, nepotrebujú ovocné stromy a kry ďalší dusík. Najmä mladšie kry reagujú na dostatok dusíka silným rastom, pričom tvoria menej kvetov. Na jabloniach sa vyvinú mäkké výhonky a stanú sa náchylnými na múčnatku. Ak je rast výhonkov slabý (najmä na starších stromoch a kroch), môžete do kompostu na každý strom a ker primiešať 100 g hoblín rohoviny.

Ak hnojíte ovocné stromy, rozložte okolo kmeňov kompost v množstve tri litre kompostu na štvorcový meter.

Hnojenie ovocných stromov
Zdroj: Shutterstock

Pri ríbezliach a egrešoch zahrabte do pôdy dva litre preosiateho kompostu do vzdialenosti 1 m od spodnej časti krov, ideálne štyri týždne pred pučaním.

Hnojenie ovocných stromov
Zdroj: Fast Fruit

Zdroj: Redakcia
Foto: Shutterstock, Fast Fruit
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.