image 48823 25 v1

Ako a prečo pestovať baklažán

Fialová plodina v tvare veľkej hrušky je považovaná za skvelú a zdravú alternatívu mäsa. Rozhodne by nemal chýbať vo vašom jedálničku, ak sa snažíte schudnúť. Obsahuje mnoho vlákniny, veľmi málo kalórií a tukov, dokáže regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje metabolizmus. Ako si ho vypestujete vo vašej záhradke? 

Čas na výsadbu priesad

V priebehu mája je správny čas na vysadenie priesad baklažánu. Môžete si ich dopestovať sami zo semena, ale aj kúpiť v špecializovaných predajniach či na trhoch. Pri predpestovaní je potrebné vedieť, že vysiate semená musíte pestovať v uzatvorených priestoroch, v skleníkoch alebo fóliovníkoch. Baklažán môžeme pestovať všade tam, kde sa darí pestovaniu rajčiaka a zeleninovej papriky.

Ako hnojiť baklažán?

Pôdu hnojíme maštaľným hnojom v dávke 300 až 500 kilogramov na 100 metrov štvorcových. Približne dva týždne pred sadením je vhodné pôdu ošetriť aj priemyselnými hnojivami, najmä superfosfátom a síranom draselným. „Ak nepoznáme obsah živín v pôde, zapravíme pri jarnej príprave pôdy asi 0,90 kilogramu čistého dusíka, 0,35 kilogramu fosforu a 1,51 kilogramu draslíka na plochu 100 metrov štvorcových vo forme priemyselných hnojív. Hnojivá zapracujeme bránami alebo hrabľami,“ radí odborníčka.

V čase plodov polievajte intenzívnejšie

Priesady je vhodné do pôdy vysadiť v polovici mája, pričom riadky majú byť od seba 60 až 70 centimetrov a vzdialenosť priesad v riadku 25 až 35 centimetrov alebo spon 50 x 50 centimetrov. Približne 10 dní pred vysádzaním priesady mierne otužujte častejším vetraním, aby po zmene prostredia neutrpeli veľký šok. Počas rastu je vhodné pôdu okopávať. Myslite na to, že v čase nasadenia plodov potrebujú rastliny viac vody.

Kedy plody zbierať?

Plody treba zbierať, keď ešte nie úplne zrelé, pretože zrením výraznejšie horknú a stávajú sa mľandravejšími. Zberáme ich teda približne tridsať dní po odkvitnutí. Plody už majú mať typickú farbu a veľkosť. Väčšina domácich pestovateľov vie, že prvé plody sa dajú zberať približne v polovici augusta. Baklažán rodí prakticky až do prvých mrazov. Plody treba oberať odrezaním, aby na plode zostala stopka dlhá približne dva centimetre.

Prečo je baklažán taký zdravý?

Okrem toho, čo sme spomenuli v úvode, baklažán obsahuje silné prírodné antioxidanty, celú skupinu vitamínov B, fenolové flavonoidy, antokyány. Viaceré štúdie potvrdili jeho vplyv proti rakovine, starnutiu, zápalom a neurologickým ochoreniam, ale tiež proti vysokému tlaku krvi, ateroskleróze a cukrovke.

Baklažán je rovnako dobrým zdrojom minerálnych látok. Obsahuje: železo, draslík, mangán, meď.

Pozor, nikdy ho nekonzumujte surový! Obsahuje totiž solanín, ktorý je pre ľudský organizmus jedovatý. Pri tepelnej úprave sa rozkladá.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.