pestovanie baklažánu
Zdroj: istock.com

Pestovanie baklažánu vo vlastnej záhrade. Viete, čo je kľúčom k úspechu?

Baklažány sú čoraz populárnejšie nielen v našich kuchyniach, ale aj v záhradách. Novšie kultivary baklažánov sú vhodné aj pre menej skúsených pestovateľov. Majú menšie plody, ale rodia viac, sú odolnejšie voči zmenám počasia i chorobám. Čo potrebujete vedieť, ak si chcete vypestovať baklažán vo vlastnej záhrade?

Kľúčom k úspechu pri pestovaní baklažánov je slnko a teplo, preto sa im najlepšie darí v skleníkoch a v teplých južných záhradách. Sadenice predpestujete zo semien v interiéri – ak ich plánujete vysadiť von, stačí ich zasiať v marci, prípadne ešte v apríli. Von ich premiestnite až vtedy, keď pominie hrozba posledných mrazov.

pestovanie baklažánu
Zdroj: istock.com

Sadeničky v interiéri potrebujú teplotu 18 až 21 stupňov. Darí sa im na svetlých parapetoch. Ak nemáte možnosť predpestovať si rastlinky baklažánu sami, v tomto období si môžete sadenice kúpiť v záhradných centrách. Vyberajte si odolnejšie odrody vhodné do vašej záhrady.

Kedy sadenice vysadiť do skleníka alebo von?

Tak, ako semiačka a malé rastlinky, aj vyrastené rastliny baklažánu potrebujú veľa tepla a slnka. Spočiatku im stačí kvetináč s priemerom 9 cm, keď ho korene naplnia, presaďte ich do kvetináčov s priemerom 23 cm. Ak baklažány pestujete vo vykurovanom skleníku, najlepší čas na presadenie je apríl, ak máte nevykurovaný skleník, presadenie odložte na máj. Keď mienite baklažán pestovať vonku, vysaďte ho koncom mája alebo začiatkom júna.

Na akom mieste v záhrade sa bude baklažánu dariť?

Vyberte preň najteplejšiu, najslnečnejšiu a pred vetrom najviac chránenú pozíciu. Pôdu dva týždne pred výsadbou zahrejte prikrytím fóliou alebo záhradnou textíliou. Rastliny saďte do vzdialenosti 60 cm od seba. Mladé rastliny ešte zhruba dva týždne aspoň na noc prikrývajte, kým sa aklimatizujú. Niektoré druhy potrebujú pri raste oporu – výhonky treba priväzovať.

kvet baklažánu
Zdroj: istock.com

Ako sa starať o rastúci baklažán?

Keď rastliny dorastú do výšky 30 cm, odrežte vrcholček hlavnej stonky, aby ste podporili rast bočných výhonkov. Baklažány pravidelne zalievajte a keď sa začne tvoriť plod, každé dva týždne ich „prikrmujte“ tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Práve nedostatok draslíka je najčastejším problémom pri neúspešnom pestovaní baklažánov. Listy pravidelne roste (najmenej dvakrát denne) vlažnou vodou. Ak vidíte, že rastlina tvorí viac ako 5-6 plodov, ostatné kvety odstráňte. V prípade guľatoplodých alebo maloplodých baklažánov môžete nechať o čosi viac kvetov.

pestovanie baklažánu
Zdroj: istock.com

Najčastejší škodcovia baklažánu

Na baklažán dosť často útočia roztoče, zistíte ich vďaka škvrnitým, bledým listom, ktoré predčasne opadávajú. Pri pestovaní v skleníku sa oplatí používať biologickú kontrolu a nezabúdajte na pravidelné rosenie listov.

Ďalším častým škodcom sú malé biele mušky – molice. Sajú šťavu a vylučujú lepkavú hmotu, ktorá podporuje rast plesní. Dobrým pomocníkom na zistenie problému, ale aj jeho riešenie sú lepové pasce.

Vošky nelikvidujete chémiou za žiadnych okolností, radšej ich mechanicky odstráňte alebo odtrhnite časti, kde ich je najviac. Môžete tiež vyskúšať roztok z vody, drevného popola a saponátu na riad v pomere 10 litrov vody, 2 šálky popola a 70 – 100 g saponátu. Pomáha tiež riedený vývar z harmančeka.

Pri tej najkrajšej časti pestovania – zbere úrody – už pomoc určite potrebovať nebudete. Plody sú vhodné na zber vtedy, keď majú plnú farbu a lesklú napnutú šupku.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.