zelené paradajky
Galéria (7) Zdroj: istock

Oplatí sa kompostovať paradajky alebo radšej nie?

Obdobie paradajkovej úrody je stále v plnom prúde, ale určite aj vy pravidelne odstraňujete bočné výhonky, ale aj zvädnuté, poškodené, staršie, či vyschnuté časti. Môžete ich kompostovať alebo radšej nie?

Galéria

zelené paradajky
kompostovanie paradajok
kompostovanie paradajok
kompostovanie paradajok
kompostovanie paradajok
kompostovanie paradajok

Paradajky na kompost?

Pre kompostovanie paradajok je najdôležitejšie jedno jediné pravidlo: nikdy nedávajme do kompostu rastliny alebo častí rastlín, ktoré nevyzerajú zdravé, majú na sebe škodcov alebo vidíme príznaky ochorení.

Pleseň, vädnutie a napadnutie hmyzom sú, žiaľ, veľmi časté nielen na konci sezóny, keď rastliny prirodzene končia svoje vegetačné obdobie. Samozrejme, malo by to platiť aj pri iných rastlinách, pretože kompostom zo zlých zdrojov si prakticky môžeme zamoriť poriadny kus záhrady a vopred odsúdiť úrodu na neúspech.

kompostovanie paradajok
Zdroj: istock

Suché a tuhé časti do kompostu nepatria

Mnohí záhradkári považujú kompostér za záhradný odpadový kôš a hádžu doň prakticky všetko, čo odrežú, odstrihnú alebo nájdu na zemi. Nepatria doň ani suché a tuhé časti paradajok, pretože sa rozkladajú pomaly a robia problém v celkovej štruktúre kompostovanej hmoty.

V konečnom dôsledku tak prichádzame na to, že paradajky ako rastliny sa do kompostu veľmi nehodia. Taktiež je dôležitá ich aróma, ktorá môže niektorým iným rastlinám prekážať. Samozrejme, vždy sa nájdu tí, ktorí kompostovanie zvyškov rastlín paradajky obhajujú.

kompostovanie paradajok
Zdroj: istock

A čo plody rajčín?

Aj recyklácia plodov môže byť riskantná. Akékoľvek paradajky, na ktorých vidno poškodenie, tmavé škvrny a iné problémy môžu potenciálne znamenať problém v celej záhrade. I keď mnohí tvrdia, že aktivita, ktorou vzniká samotný kompost dokáže likvidovať aj choroby, či poškodené semiačka, nemusí sa vám toto riziko oplatiť.

kompostovanie paradajok
Zdroj: istock

Nepokazte si hnojivo

Toto do kompostu nepatrí:

Bioodpad pozostávajúci z buriny s koreňmi a semenami, z plesnivých organických zvyškov, pokazeného mäsa a mliečnych produktov, zhnitých zvyškov z kuchyne, chorých rastlín a zhnitých plodov.

Okrem chorobami a škodcami poškodených častí rastlín do kompostu rozhodne nepatria ani: väčšie kamene, kusy dreva, úlomky tehly, železný šrot a zlomky betónu. Nebezpečné sú zvyšky liekov, pesticídov, ale aj trosky a popol z kamenného uhlia.

Náš tip: Každá časť rastliny, ktorú dáte kompostovať by mala byť menšia ako 10 centimetrov.

kompostovanie paradajok
Zdroj: istock

Kompostér do kuchyne

Viete o tom, že sa vyrábajú mini-kontajnery na biologický odpad aj do domácnosti? Niektoré sú dokonca dizajnové. Okrem tých, ktoré sa dajú postaviť na kuchynskú linku, existujú aj balkónové.

kompostovanie paradajok
Zdroj: istock

Ak máte záhradku, určite v nej oceníte aj odpad z prípravy jedál: vaječné škrupiny, odrezky zeleniny, vňate, šupy z jabĺk, zemiakov a odpad z ďalšej zeleniny a ovocia, ktoré nie je napadnuté.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje