Okrasná záhrada pri rodinnom dome
Galéria (15) Zdroj: Atelier Flera

Záhrada pre jedného: Ako z malej plochy vytvorili krásny a funkčný priestor, ktorý vás očarí

Ani pri naozaj malej záhradke sa nemusíte vzdávať svojich predstáv a nárokov. Pár štvorcových metrov vonkajšieho priestoru sa dá zariadiť funkčne, krásne a pohodlne zároveň.

Galéria

Okrasná záhrada pri rodinnom dome
Okrasná záhrada pri rodinnom dome
Napájadlo pre vtáky na konci záhrady
Terasa so sedačkou v záhrade
Trávnik a dlažobné kocky v záhrade
Záhradná lavička v tieni vyrobená z hrubého kmeňa stromu
Malá záhrada s drevenou lavičkou
Zástena na terase a za ňou záhradné náradie.

V tomto dome žije pani Laďka sama so svojou sučkou Evelínou. Dvojpodlažný radový dom pôvodne kúpila ako investíciu. Ako sa hovorí: „Človek mieni, život mení.“ Po kolaudácii sa však doň nenasťahovali nájomníci, ale sama majiteľka.

Vo svojom živote aj v prírode uprednostňuje prirodzenosť a harmóniu a ak môže, vždy všetko perfektne dotiahne až do detailu.

Okrasná záhrada pri rodinnom dome
Zdroj: Atelier Flera

„Okolie mi hovorilo, že moja záhrada je pekná, ale ja som perfekcionistka a vedela som, že má potenciál byť oveľa krajšia. A ja som v nej – a vďaka nej – omnoho spokojnejšia,“ zdôverila sa nám Laďka, ktorá s nápadom premeniť svoju záhradu oslovila záhradného architekta Ferdinanda Lefflera.

Čo na to oko architekta?

Opálené, neupravené drevo ako obklad domu je veľmi vítaný architektonický prvok. Priestor dvora je malý a z troch strán tesne susedí s okolitými domami. V podstate ide o predĺženie obývačky do exteriéru, z ktorej vidno pekný zelený koridor. Pôvodný koncept vysadenej zelene však tvorili vlnky a kopčeky, čo bolo na taký malý priestor zbytočne zložité. Záhradu bolo preto treba upokojiť v základnej myšlienke – zjednotiť výšky aj tvary. Namiesto vĺn sa zvolili jednoduché geometrické tvary, ako sú štvorce či kruhy.

Napájadlo pre vtáky na konci záhrady
Napájadlo pre vtáky na konci záhrady v obklopení trvaliek je pekným dekoračným prvkom. | Zdroj: Atelier Flera

„Pozemok má len približne 100 m² a z troch strán, dokonca aj zhora, je intenzívne obklopený susedmi. Pri vytváraní návrhu sme preto s mimoriadnou pozornosťou dbali na viaceré pohľadové úrovne – na človeka stojaceho na terase, na pohľady od bránky smerom k domu a tentoraz tiež na to, ako bude záhrada vyzerať zhora, aby na nás susedia z horných poschodí nevideli,“ odhaľuje novú koncepciu záhrady Ferdinand Leffler.

Nová koncepcia

Záhrada je navrhnutá tak, aby do nej vniesla život, dynamiku a farebnosť, ale zároveň poskytla priestor na pokoj a relax. Samotná záhrada má prírodný charakter a tvoria ju podrasty a pôdopokryvné trvalky doplnené viackmennými drevinami. Tie slúžia na odclonenie od budúcej zástavby, ktorá má vzniknúť na protiľahlom svahu. Pred zrakmi susedov záhradu oddelia živý hrabový plot a kríkové skupiny.

Terasa so sedačkou v záhrade
Z terasy vidieť na celú záhradu. | Zdroj: Atelier Flera

Terasa nadväzujúca na obývaciu izbu je otvoreným a slnečným priestorom. Opakujúce sa viackmenné dreviny dodávajú dynamiku. Pôvodný ovocný strom v zadnej časti záhrady zostal zachovaný, v jeho okolí vzniklo príjemné zákutie s drevenou lavičkou, ktoré je s terasou prepojené betónovými nášľapnými kameňmi ukrytými medzi pôdopokryvnými rastlinami. Na hladine navrhovaného vodného prvku sa budú zrkadliť okolité trávy a paprade.

Textúra listov a obdobie kvitnutia

O pestrú a dynamickú záhradu sa tu starajú najmä rastliny. Pre jarný efekt sú v nej vysadené cibuľoviny a snežienky, na jeseň zakvitnú veternice. Zaujímavé kvety aj listy majú napríklad náprstník, jarmanka, pakost, čemerica i hosta. Z byliniek tu nájdete alchemilku a tymian. Ako pôdopokryvné rastliny slúžia zimozeleň a machovička, ktoré sú vysadené pod krami aj okolo kameňov. O hustú zelenú hmotu sa postarali paprade.

Trávnik a dlažobné kocky v záhrade
Trávnik a dlažobné kocky vytvárajú nenútenú spoločnú súhru. | Zdroj: Atelier Flera

7 premien v záhrade

  • Geometria záhrady – zvolili sa jednoduché obdĺžniky a zrušil vlnitý „kopček“ uprostred záhrady.
  • Terasa – prešla opravou a zároveň sa rozšírila. Natiahli sa lanká na popínavé rastliny a ponechalo sa existujúce tienenie.
  • Detaily – do jednoduchého konceptu sa vniesli vtipné prvky, napríklad nášľapné kamene sa nechali obrastať zeleňou.
  • Stromy – namiesto plánovaných briez, s ktorými susedia nesúhlasili, sa vysadili viackmenné muchovníky.
  • Výsadby pri plotoch – vytvorili sa husté záhony: hrabový živý plot a výsadby s rôznymi obdobiami kvitnutia, s dôrazom na rôznorodosť textúr.
  • Hlavný bod záhrady – zákutie s drevenou lavičkou a vodnou nádržou.

Ferdinandova rada: Aj do malej záhradky navrhnite ďalšie posedenie, nechajte sa zlákať. Doprajte si nový zážitok zo svojej záhrady.

Spracovala: Jana Komadelová
Autori záhrady: Ferdinand Leffler, Markéta Mlejnková a Kristýna Vaverková v spolupráci s ateliérom Flera
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Urob si sám

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje