Lobelka
Galéria (6) Zdroj: iStock

Plánujete oživiť okrasnú záhradu? Lobelka vám ju spestrí po dlhé mesiace

Má viac ako 400 druhov, pestuje sa v nádobách i v záhonoch ako jednoročka alebo trvalka. Pôvodom má kvety s intenzívnou modrou farbou, vďaka čomu je neprehliadnuteľná. Vyzerá elegantne, záhonom a nádobám dodáva nádhernú farbu i textúru. Okrem modrej dnes už nájdete druhy s bielymi, purpurovými alebo fialovými kvetmi.

Galéria

Lobelka
Lobelka
Lobelka
Lobelka
Lobelka

4 tipy, ako pestovať lobelku

1. Lobelku pestujte zo semena alebo z predpestovaných sadeníc

Pri pestovaní zo semena semiačka zasejte do pestovateľských tácok v interiéri približne 6 až 8 týždňov pred poslednými predpokladanými mrazmi. Zatlačte ich do pôdy, ale nezakrývajte, pretože na klíčenie potrebujú svetlo. Môžete použiť pestovateľskú lampu. Ak lobelku plánujete vypestovať z priesady, vyberajte si kompaktné, zdravé sadenice, ktoré majú málo kvetov, hrubé stonky a tmavozelené listy. Vyhnite sa rastlinám s vyblednutými kvetmi alebo žltými listami.

Lobelka
Zdroj: iStock

Oplatí sa vyskúšať tieto odrody

  • Crystal Palace – klasická kompaktná lobelka s tmavomodrými kvetmi.
  • Fountain (fialová, biela) – odroda odolnejšia voči teplu.
  • Cascade of Color – previsnutá viacfarebná odroda.

2. Vysaďte lobelku v správnom čase

Sadenicu lobelky je bezpečné vysadiť von do nádoby alebo záhonu na jar po pominutí nebezpečenstva mrazov. Kvitne od začiatku leta až do prvých mrazov, takže o krásu v záhrade či na balkóne budete mať postarané po dlhé mesiace. Po prvých mrazoch vytrhajte odumreté rastliny a pridajte ich do kompostu.

3. Lobelku zasaďte do zeme alebo do nádob

Tieto svieže rastliny sú veľmi rozmanité – podľa druhu, preto si vždy vyberte ten najvhodnejší do vašich podmienok. Môžu byť široké 10 až 60 centimetrov a 10 až 20 centimetrov vysoké. Sú vynikajúcou voľbou k iným vyšším rastlinám, na vonkajšie okraje vyvýšených záhonov a nádob. Dobrým tipom je vysadiť lobelku k modrej šalvii či k rebríčku, vytvoria pôsobivú dekoráciu.

Lobelka
Zdroj: iStock
  • Lobelka preferuje vlhkú, bohatú, dobre priepustnú pôdu. Pred výsadbou ju upravte kompostom.
  • Vyberte miesto s čiastočným slnkom (4 až 6 hodín), ideálne ranným. Lobelka nemá rada silné slnko, preferuje polotieň alebo tieň, vtedy vydrží dlhšie.
  • Po výsadbe pôdu okolo rastlín prikryte mulčom, aby ste udržali vlhkosť a aby sa pôda neprehrievala. Rastliny môžete prihnojiť, aby krajšie kvitli, novovysadené sadenice prvých pár dní zatieňujte.
Lobelka
Zdroj: iStock

4. Starostlivosť o lobelku počas jej rastu

Lobelka môže byť počas horúčav vystavená tepelnému stresu. Vtedy je potrebné pridať jej viac vody.
Odkvitnuté kvety pravidelne skracujte, aby ste podporili nové kvitnutie. Pozor! Všetky časti lobelky sú jedovaté. Preto udržujte rastliny mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Ak chcete v pestovaní lobelky pokračovať aj na ďalší rok, nechajte niekoľko rastlín vytvoriť semená, ktoré zozbierate a odložíte na suché miesto. Lobelku môžete používať aj ako rezaný kvet. V tom prípade po odrezaní pridržte koniec stonky 15 sekúnd v plameni, aby sa jedovatý latex v stonke uzavrel. Tým zabránite vytekaniu miazgy do vody, ktorá okrem iného skracuje životnosť váz. Nemusíte sa obávať – cievy na vedenie vody zostávajú otvorené.

Sabína Zavarská
Zdroj: growinginthegarden.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.