Ako pestovať hosty, aby boli krásne a zdravé? Ak im pomôžeme, môžu vyniknúť aj na jeseň
Hosty alebo funkie sú jednými z najobľúbenejších rastlín, ktoré milujú tieň. Ich svieže, husté lístie dokáže naplniť kvetinový záhon množstvom farieb a textúr. S takmer nekonečnou škálou pestrých vzorov listov v zelenej, bielej a dokonca aj v sýtomodrej farbe sú jednoducho neprehliadnuteľné. A to špeciálne na jar, keď sa prvýkrát predierajú zo zeme. Ale môžu byť krásne aj na jeseň, ak im pomôžeme.
Mnohí záhradkári majú skúsenosti, že postupom vegetačného obdobia začínajú hosty vykazovať vážne známky opotrebovania. Z toho, čo bolo kedysi krásnou masou lístia, sa koncom júla alebo začiatkom augusta často stáva škaredý hnijúci zhluk žltnúcich listov. Dobrou správou je, že s trochou mimoriadnej starostlivosti môžeme udržať rastliny v zdravej forme nielen v lete, ale až do konca jesene!
Ako udržať hosty krásne v lete aj na jeseň
Prihnojte ich
Na konci leta je už pôda zvyčajne dosť vyčerpaná, a preto nie je nikdy na škodu hosty prihnojiť. Hnojenie v správny čas pomôže udržať rastliny silné a zdravé. Prvé hnojenie treba aplikovať skoro na jar, druhé začiatkom leta, tretie po odkvitnutí koncom leta. Jarné hnojenie pomáha rozvíjať silné lístie a vytvoriť zdroje potrebné na kvitnutie. Hnojenie začiatkom leta udržiava listy zdravé a poskytuje rastline ďalšie zdroje, keď sa pripravuje na kvitnutie. Dlhé kvety hosty totiž vyžadujú veľa energie. Keď stonky kvetov odkvitnú, rýchlo ich odstráňte, aby ste rastline ušetrili energiu. Hnojenie po odkvitnutí podporí obnovu živín, dôležitých pre silné lístie. Táto tretia dávka hnojenia je najdôležitejšia, ak chceme mať krásne hosty aj na konci leta a na jeseň.
Čo sa stane, ak hosty po odkvitnutí neprihnojíme?
Bez dodatočnej energie začnú slabnúť a uvädať. S prihnojením však vydržia krásne až do prvých mrazov. Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite vyvážené, univerzálne hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Dobre funguje granulované hnojivo s rovnakým množstvom dusíka, fosforu a draslíka (5-5-5 až 10-10-10). Vďaka tomu budú rastliny neustále zásobované živinami.
Kompostový čaj ako extra vzpruha
Ak chcete hosty mimoriadne podporiť, doprajte im dávku kompostového čaju alebo tekutého hnojiva – hneď po odkvitnutí. Je to doplnok ku granulovanému hnojivu. Tekutý „booster“ je rýchlo pôsobiace hnojivo. Granulované hnojivo má dlhodobejšiu funkciu – rastliny si z neho čerpajú živiny postupne.
Pozor na škodcov hosty
Ak chcete mať hosty krásne a zdravé čo najdlhšie, dôležité je miesto, kde ich pestujete. Ak nemajú vyhovujúce miesto, ľahko sa stanú obeťami škodcov. Hosta obľubuje tieň. Aj keď toleruje určité množstvo slnka, najdôležitejší je typ slnečného žiarenia, ktoré dostáva. Najviac sa jej bude dariť, keď dostáva slnečné svetlo ráno alebo večer. Rozhodne nie cez poludnie. Poludňajšie slnko je najhorúcejšie a pre hosty znamená intenzívny stres.
Pár tipov na záver, ako udržať hosty krásne
- Aby rastliny zostali vo výbornom stave, každé 3 až 4 roky ich rozdeľte.
- Veľké množstvo listov alebo poškodené listy v lete zrežte, zredukujte. Rastline to neublíži, naopak bude mať dostatok času na regeneráciu listov pred jeseňou.
Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com
Komentáre