Ako vytvoriť divokú, prírodnú záhradu
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako vniesť do záhrady nádych divokej lúky a prečo je to dobré?

Kedysi bol predstavou dobre udržiavanej záhrady priestor rozčlenený na pestovanie rôznych druhov zeleniny, ovocia a okrasných rastlín. Samozrejme, poctivo udržiavaný tak, aby v záhrade nebolo ani trochu buriny či neopracovanej pôdy. Upravené trávniky s krásne vysadenými záhonmi sú určite fajn, ale oplatí sa časti záhradky nechať aj prirodzený charakter. Prečo je to dôležité?

Galéria

Ako vytvoriť divokú, prírodnú záhradu
Divoká lúka pri dome
Divoké lúčne rastliny v záhrade
Zajac v prírodnej záhrade

Čo znamená nechať kúsok záhradky žiť svojím životom?

Vytvorenie divokej lúky na časti záhradky či pozemku je dnes cieľom mnohých skúsených a ekologicky uvedomelých záhradkárov, ale objavuje sa ako dôležitý moment aj v záhradnej architektúre. V skratke, je to nenáročný, udržateľný a ekologický spôsob, ako umožniť pôvodným rastlinám kolonizovať časť priestoru. Nejde však len o rastliny. Takýto prístup k záhradníctvu zvyšuje biodiverzitu, podporuje pôvodnú lokálnu flóru, priťahuje opeľovače a prospešný hmyz. Znižuje používanie fosílnych palív, syntetických hnojív a prebytočnej vody.

Divoká lúka nie je neudržiavaná záhrada

Ak umožníte časti pozemku vrátiť sa do prirodzeného stavu, využijete pôvodné rastliny patriace do vášho prostredia v prospech ostatných pestovaných druhov. Zároveň získate jedinečný estetický prvok. Vytvoriť divokú lúku je omnoho viac, ako len nechať pôdu ležať ladom a neudržiavať ju. Je to proces podpory rastu miestnych rastlín a fauny, ktorá k ním patrí. Zároveň znamená hospodárenie bez zbytočných výdavkov a záťaže prírody. Cieľom tohto prístupu je obnoviť to, čo ľudia pokazili, pretože príroda vie najlepšie, kde a prečo vyrastajú jednotlivé druhy rastlín.

Divoká lúka pri dome
Zdroj: iStock

Návrat k rovnováhe a zdravému ekosystému

Odborníci tvrdia, že zahrnutie prirodzených biologických systémov do našich pozemkov a záhrad obnovuje rovnováhu a zdravie ekosystému. Keď si uvedomíme, že ľudský zásah je zodpovedný za väčšinu degradácie pôdy a stratu biotopov, je to snaha o obnovenie rovnováhy. Ak chcete vytvoriť takýto magický kút aj vo vašej záhrade, vysaďte pôvodné rastliny, ktoré na vašom pozemku kedysi rástli prirodzene a používajte postupy obhospodarovania pôdy, ktoré ju pomôžu vrátiť do pôvodného stavu. Čo to znamená?

Ako v záhrade vytvoriť prirodzenú lúku

Prejdite sa po okolí, v častiach, ktoré nie sú umelo upravené a sledujte, aké rastliny na nich voľne rastú. Ak chcete dosiahnuť prirodzenú lúku, nemali by v nej byť vysadené žiadne druhy, ktoré vo vašom prostredí nerastú voľne. Opatrne tiež s invazívnymi druhmi. Keď si vytvoríte predstavu, čo vo vašom okolí rastie, tieto rastliny začleňte do plánu výsadby na vybranom kúsku pozemku.

Divoké lúčne rastliny v záhrade
Zdroj: iStock

Divoká lúka by mala tvoriť prirodzený integrovaný systém – od kontroly škodcov až po zavlažovanie:

  • Nepoužívajte chemikálie, ale zvoľte si organické metódy kontroly proti škodcom a chorobám, prilákajte včely a iný opeľujúci hmyz.
  • Poskytnite prostredie, potravu a vodu voľne žijúcim zvieratám a vtákom.
  • Vodu používajte rozumne, vhodné sú odkvapkávacie systémy, ktoré priamo zavlažujú korene rastlín. Vyberte si druhy, ktorým sa bude dariť aj pri slabej vlhkosti – respektíve v prirodzenom prostredí, ktoré je na vašej záhrade bez vášho pričinenia.
  • Zachytávajte dažďovú vodu a zužitkujte ju na zalievanie záhrady.
Zajac v prírodnej záhrade
Zdroj: iStock

Pripravte sa na to, že obnova záhrady alebo jej časti do pôvodnej prirodzenej podoby je mnohostranný projekt, ktorý trvá roky. Ak máte záhradku v blízkosti lesov vyberte pôvodné stromy, kry a vysaďte pôdopokryvné rastliny. Naopak, v suchých a horúcich oblastiach je vhodným oživením inštalácia prírodného jazierka, ktoré obsahuje vodné rastliny filtrujúce vodu. Po pár rokoch vám domáca divoká lúka prinesie nielen príjemný zážitok a estetickú hodnotu na pozemku, ale aj mnohé pozitíva pri pestovaní úžitkových rastlín.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje