Výber rastlín na balkón podľa orientácie na svetové strany
Premeniť balkón na záhradu, ktorá poteší nielen oči, ale aj chuťové bunky, nie je až také náročné, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. V prvom rade treba prispôsobiť výber rastlín orientácii balkóna na svetové strany.
Galéria
Balkón orientovaný na západ
• Najviac sa na ňom bude dariť reďkovkám, ktoré sú bohaté na vitamín C a majú krátke vegetačné obdobie – zberať sa dajú už 6 týždňov od výsevu. Nie je potrebné hnojiť, ak nie je pôda príliš vyčerpaná. Keď sa však hnojeniu nedá vyhnúť, je lepšie používať organické hnojivá, ktoré sú šetrnejšie – voči nám aj prírode. Vyskúšať si môžete aj klasický kompost alebo vermikompost s dážďovkami, prípadne granulovaný hnoj. Reďkovky vysievame už v prvej polovici marca.
• Skúste zasadiť aj drobné ovocie – ríbezle, egreše či lesné jahody.
• Čo sa týka byliniek, nesklamú petržlen a bazalka.
Dobrá rada
Reďkovky skúste zaliať neosolenou vodou, v ktorej ste predtým varili vajce. Táto voda obsahuje veľa živín a rastlinám urobí iba dobre.
Balkón orientovaný na východ
• Ak zaistíte rastlinám pravidelnú zálievku v dostatočnom množstve, môžete na východne orientovanom balkóne pestovať prakticky čokoľvek.
• Z dochucovacej zeleniny sa tu bude dariť petržlenu i pažítke, z byliniek najmä šalvii.
• Na jar a na jeseň vysaďte listové šaláty a reďkovky, koncom jari a v lete zas popínavé fazule, hrášok, paradajky, papriky či jahody.
Odborník radí
Zelené rastliny pridajú vášmu balkónu na útulnosti, osviežia ho a spríjemnia chvíle strávené na ňom. Pri pestovaní na balkóne neplatí, že menej znamená viac. Nebojte sa umiestniť tam aj väčšie množstvo zelene a nenechajte sa obmedzovať ani priestorom. Pracujte so stojanmi na popínavé rastliny a závesnými kvetináčmi.
Ladislav Takács, IKEA dizajnér
Balkón orientovaný na sever
• Aj na ňom môžete vytvoriť záhradku plnú byliniek, ako je pažítka, petržlen, ligurček a medvedí cesnak, pretože nie sú náročné na slnko.
• Takisto aj listové šaláty, ako je valeriánka poľná, mangold alebo špenát, bohaté na vitamíny, možno vypestovať na severnej strane.
• Vyskúšať môžete aj pestovanie kapucínky alebo nechtíka, ktoré sú taktiež jedlé.
• Ak si chcete balkón skrášliť, stavte na lobelky, begónie alebo fuksie. Skúmajte, kde je najviac svetla, a tam rastlinky postavte.
Tip
Na balkóne orientovanom na sever sa zamerajte na pestovanie byliniek.
Balkón orientovaný na juh
• Je to ideálne miesto na pestovanie rastlín stredomorského typu. Treba však pamätať na to, že na južnej strane býva slnko najsilnejšie, a preto všetky rastlinky musíme chrániť pred poludňajším pálením a pomerne často zalievať.
• Výborne sa tu bude dariť nielen ovocným krom, ako sú ríbezle či egreše, ale aj bylinkám – levanduli, rozmarínu, tymianu či oreganu. Sú nenáročné a znesú veľa slnka. Ak im zaistíte priepustnú pôdu s prídavkom piesku, nemusíte ich ani hnojiť. Výsledkom bude voňavá záhradka.
• Ak chcete dokonale navodiť atmosféru Stredomoria, nechajte steny obrásť napríklad viničom a vytvorte si kúzelný kútik.
Paradajky a papriky sú ideálne na pestovanie na južnej strane.
Dobrá rada
Balkón orientovaný na juh premeňte na stredomorskú záhradu.
Text: IKEA
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre