Spravte si na okne bylinkovú záhradku
Galéria (13)

Spravte si na okne bylinkovú záhradku

Voňavú a druhovo rozmanitú výsadbu byliniek si možno vytvoriť nielen na záhone, ale aj vo vegetačnej nádobe na balkóne či na okne. Mnohé druhy byliniek sú pestovateľsky nenáročné, krásne sa rozrastú a zároveň ich budeme mať poruke pri príprave jedál.

Galéria

bylinková záhrada na okne, postup
pestovanie, kry, postup
bylinková záhrada na okne, postup
pestovanie, kry, postup
podlaha, rekonštrukcia
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
UROB SI SÁM
náročnosť: *
čas: 30 minút
náklady: 45 €
ľudia: 1
obdobie: počas celej sezóny

Kontrolný zoznam

Materiál a pomôcky                      37,30 €
• substrát na pestovanie byliniek        5,20 €
• keramzit                                        2,50 €
• terakotový črepník                        29,60 €
2 ks + misky
• kamene
• záhradnícka lopatka
• záhradnícke nožnice

Rastliny                 7,67 €
• tymian                 2,49 €
• levanduľa             2,69 €
• rozmarín              2,49 €

PRACOVNÝ POSTUP1. Príprava

Na výsadbu byliniek sme zvolili terakotové nádoby a misky. Na ich pestovanie sú vhodnejšie ako plastové vegetačné nádoby.2. Drenážna vrstva

Na dno nádoby dáme drenážnu vrstvu – keramzit. Bylinky neznášajú premokrený substrát. Ak má nádoba odtokový otvor, drenáž nie je potrebná.3. Substrát

Na drenážnu vrstvu nasypeme substrát určený na pestovanie byliniek. Bežná záhradná zemina nie je vhodná, nemusí bylinkám poskytnúť to, čo potrebujú.

4. Kamienky
Do zeminy, v ktorej budú bylinky rásť, zakomponujeme drobné kamienky – cez deň sa budú v substráte nahrievať a v noci zasa zohrievať korene byliniek.

5. Výsadba
Na pripravenú prvú vrstvu substrátu dáme prvú bylinku – tymian. Opatrne ju vyklopíme z črepníka, v ktorom bola pestovaná, a uložíme ju aj s koreňovým balom na substrát.

6. Umiestnenie
Bylinku uložíme na kraj a postupne budeme vysádzať ďalšie. Dbáme na to, aby rastlina a najmä jej korene mali v nádobe dostatok miesta.

7. Zasypanie koreňov
Koreňový bal opatrne zasypeme zvyšným substrátom a jemne ho pritlačíme okolo koreňov aj zvrchu.8. Druhá rastlina

Pokračujeme levanduľou. Opäť si ju najprv opatrne vyberieme z črepníka a uložíme bal na vrstvu substrátu. Rastlinu neťaháme nasilu.

9. Dosypanie substrátu
Aj okolo levandule opatrne dosypeme substrát a jemne ho pritlačíme. Pri týchto úpravách dáme pozor, aby sme nezlomili pomerne krehké výhonky rastliny.10. Úprava povrchu

Povrch substrátu v nádobe jemne pritlačíme, upravíme, vyrovnáme a položíme naň niekoľko plochých kamienkov.

11. Zálievka
Nakoniec výsadbu zalejeme odstátou vodou. Ak sa niekde vyplavil substrát, dosypeme ho.

12. HOTOVO

 

dobré rady

Výber rastlín
Vo vegetačných nádobách na slnku dobre porastie viacero druhov byliniek – okrem tymianu a levandule aj saturejka, šalvia, rozmarín, oregano, v polotieni mäta, bazalka, petržlen a pažítka. Samozrejme, nie je vhodné nádoby prehustiť množstvom rastlín – strácajú estetickú hodnotu a ich koreňová sústava trpí, lebo sa musí priestorovo obmedzovať.
 
Akú nádobu
Na pestovanie byliniek sú vhodné rôzne nádoby, ale azda najviac nádoby v prírodnejšom štýle – terakotové, drevené alebo kovové. Je dobré, ak majú otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Mali by byť dostatočne priestranné.

Miesto
Väčšina byliniek potrebuje slnečné, ale chránené miesto, kde je intenzívnejšia výmena vzduchu.

Výsadba
Bylinky môžeme vysádzať počas sezóny, ak ich vysádzame s koreňovým balom. Veľmi dôležitá je zálievka, keďže substrát v nádobe presychá rýchlejšie.

Ošetrovanie
Okrem zálievky – medzi každou ďalšou musí substrát mierne preschnúť – treba bylinky občas aj zastrihnúť. Prihnojovanie nie je potrebné. Takisto sa treba vyhnúť postrekom. Ak niektorá z byliniek v nádobe ochorie, je lepšie vymeniť ju za inú.


Text a realizácia:
Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.