Ako pestovať slamienky, najobľúbenejšie kvety na sušenie?
Ak hľadáte teplomilné okrasné rastliny, tolerantné voči suchu, určite nevynechajte slamienky. Nie sú náročné na pestovanie a ich jasne sfarbené kvety na vysokých stonkách oceníte aj v sušenej podobe. Hovorí sa im tiež „večné kvety“ alebo „papierové kvety“. Ponúkame vám päť tipov, s ktorými si ich krásu vychutnáte naplno.
Vyberte najlepšie miesto na pestovanie slamienok
Slamienkam sa najlepšie darí na plnom slnku, znesú však aj polotieň. Určite ich nemusíte chrániť ani pred popoludňajším slnkom. Podobne, ako väčšina rastlín, aj slamienky ocenia dobre odvodnenú pôdu. Pred výsadbou do zeminy pridajte kompost.
Nezabudnite dať kvetinám dostatok priestoru na dobrý rast a umožnite prúdenie vzduchu. V závislosti od odrody slamienky dorastú do výšky 60 až 90 centimetrov a šírky 15 až 45 cm. Väčšie odrody potrebujú oporu, aby sa nezlomili.
Kedy vysiať slamienky?
V teplých lokalitách sejeme semiačka priamo von v období, keď teplota pôdy dosiahne 18 až 21 °C. Semená zľahka posypte na povrch pôdy a jemne do nej vtlačte. Potrebujú na klíčenie svetlo, preto neznesú zakopanie do hĺbky. Pôdu udržujte vlhkú, kým semená nevyklíčia (čo bude zhruba za 1 až 3 týždne). Vzdialenosť medzi semiačkami by mala byť asi 30 cm. Pozitívne je, že slamienky dobre znášajú aj presadenie. Keď ich niekde vysejete nahusto, nechajte ich dorásť do výšky pár centimetrov a potom opatrne presaďte na iné miesto.
V chladných oblastiach môžete slamienky predpestovať v interiéri 6 až 8 týždňov pred posledným mrazom. Von ich vysaďte, keď sú nočné teploty vzduchu nad 10 °C.
Správna starostlivosť pri raste
Mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť okolo rastlín a chráni pred burinou. Kvety polievajte výhradne do koreňovej zóny a medzi polievaním nechajte vrchných 2,5 až 5 centimetrov preschnúť. Ak korene premočíte, budú hniť. V prípade potreby aplikujte počas vegetačného obdobia organické hnojivo.
Hlavnú stonku odrežte vtedy, keď je vysoká 10 až 15 cm, tak podporíte rozkonárenie slamienok. Kvety priebežne odrezávajte a nechajte hlavičkami dole vysušiť, prípadne použite na skrášlenie interiéru vo vázach. Orezávaním podporíte kvitnutie.
Slamienky zberajte včas
A to z dvoch dôvodov: aby ste dosiahli čo najdlhšie kvitnutie a aby ste ich zberali vtedy, keď vyzerajú najlepšie. Ako isto viete, slamienky sú pôsobivým rezaným kvetom vhodným do čerstvých i sušených aranžmánov. Podľa účelu by ste ich mali zbierať v rôznom čase.
Zber slamienok do čerstvých aranžmánov
Ak chcete slamienky zužitkovať ako čerstvú dekoráciu, zberajte ich vtedy, keď sú otvorené 3 až 4 vrstvy okvetných lístkov a skôr ako je viditeľný stred. Skúste jemne pokrútiť stonku –ak zostane vzpriamená, je pripravená na zber, ak sa skrúti, ešte so zberom počkajte. Na zvyšku stonky, ktorá zostane rásť ďalej, ponechajte aspoň 4 až 5 bočných výhonkov, nestrihajte hlbšie. Predtým, ako kvet vložíte do vody, odtrhnite lístočky, aby sa nemáčali vo vode.
Zber slamienok na sušenie
Okvetné lístky slamienok sú ako tuhý papier, svoj tvar aj farbu držia dobre aj ako sušené kvety. Na účel sušenia ich zberajte, keď sa rozvinú iba 2 až 3 vrstvy lupeňov. Odstráňte všetky listy a zaveste kvety dole hlavou, aby uschli. Kvety sa budú počas sušenia naďalej otvárať.
Odložte si semiačka na ďalšiu sezónu
Keď už viete, ako slamienky pestovať, môžete si odložiť semená, ktoré vyprodukujú a zasadiť ich na ďalšie roky. Semená získate jednoducho – na konci sezóny nechajte na rastline najväčšie a najkrajšie kvety. Stred kvetu sa predlžuje a pri vysychaní vytvára pre každé semeno padák. Tieto padáčiky zdvihnite a pod nimi uvidíte malé tmavé semienka.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre