11 tipov pre pestrofarebnejší balkón
Galéria (13)

11 tipov pre pestrofarebnejší balkón

K letu patria pestré kvety a tie by nemali chýbať ani vtedy, ak nemáme záhradu. Za trochu starostlivosti a času budú kvetinové kompozície až do prvých mrazov krášliť balkóny, terasy aj okenné parapety.

Galéria

Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní
Balkón plný fairieb a vôní

UROB SI SÁM

náročnosť: +
čas: do 1 hodiny
náklady: do 5 €
ľudia: 1
obdobie: leto

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 5 €
• hnojivo 3 €
na kvitnúce balkónové rastliny
• postreky 2 €
proti škodcom a chorobám (podľa potreby)

Náradie
 krhla s vodou
 nožnice
 ručný postrekovač

PRACOVNÝ POSTUP

1. Závesné nádoby
Najrýchlejšie presychá substrát v závesných nádobách. Počas najhorúcejších dní ich zavlažujeme aj 2-krát denne. 

2. Skúška prstom
Kým rastliny opätovne zavlažíme, substrát by mal mierne preschnúť. Prst zapichneme do substrátu, ak je suchý v hĺbke asi 2 cm, už treba zavlažovať. 

3. Miesto zavlaženia
Zavlažujme ku koreňom. Voda by sa mala čo najmenej dostávať na listy, najmä ak zavlažujeme vo večerných hodinách. 

4. Prihnojovanie
Optimálne je prihnojovať kvety raz týždenne vo forme zálievky. Ak sme pri výsadbe použili hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, nemusíme prihnojovať. Platí to aj pre hnojivé tyčinky. 

5. Rez
Kvitnutie surfínií podporíme aj tak, že najdlhšie výhony asi v polovici zastrihneme. Zakrátko sa pekne rozrastú, vytvoria nové dlhé výhonky a prinesú hojnosť kvetov. 

6. Očista
Dbajme aj na odstraňovanie napadaných odumretých listov a odkvitnutých kvetov. Ak sa nám hromadia v črepníku, môžu podporiť rozvoj chorôb a byť útočiskom pre škodce.

7. Ochrana
Rastliny pestované vo vegetačných nádobách by sme mali prezerať. Pri výskyte chorôb a škodcov treba použiť vhodný prípravok. Praktickým pomocníkom je ručný rozprašovač.

8. Odkvitnuté kvety
Ak budeme pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, podporíme tvorbu nových. Mnohé druhy balkónových letničiek sa dokážu čistiť samy, náš zásah teda nie je nutný. 

9. Opora pre popínavky
Ak chceme, aby popínavá tunbergia vytvorila nádherne hustý a bohato zakvitnutý stĺpik, poskytnime jej pevnú oporu. 

10. Odkvitnuté fuksie
Mnohé letničky intenzívne kvitnú v prvej polovici leta. Potom je ich kvitnutie slabšie. Príkladom je fuksia. Opätovné kvitnutie podporí rez a prihnojenie. 

11. Kyprenie
Rastlinám zapestovaným v tvare stromčeka treba občas prekypriť povrch pôdy – aj toto podporuje bohaté olistenie a kvitnutie. Treba odstraňovať aj burinu.

dobré rady

Zálievka
Kvitnúce rastliny vo vegetačných nádobách zalievajme výdatne a skoro ráno. Počas veľmi horúcich dní treba zalievať aj 2-krát denne. Používajme odstátu vodu. Najdlhšie bez vlahy vydržia muškáty, surfínie a begónie.

Prihnojovanie
Používajme hnojivá určené na kvitnúce balkónové rastliny – tekuté alebo kryštalické – a postupujme podľa odporúčaného dávkovania. Prihnojovať možno aj 2-krát týždenne, dokonca aj počas každej zálievky. V takom prípade je však nutné použiť slabšiu koncentráciu hnojivého roztoku. Množstvo kvetov podporí hnojivo s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Najhoršou voľbou je prihnojovať občas alebo vtedy, keď si spomenieme.

Škodcovia
Rastliny je najlepšie postrekovať podvečer alebo skoro ráno, nie keď pečie slnko. Malo by byť bezvetrie. Pri práci treba použiť rozprašovače a rukavice.

Odborník radí

Uhynuté letničky možno nahradiť výsadbou trvaliek okrasných listom.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s..r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje