Premeňte nedostatok vášho pozemku na pútač pohľadov! Nápadité spôsoby, ako upraviť svah na záhrade
Úprava svahu na záhrade je výzvou. Výškové rozdiely a nerovnosti terénu si vyžadujú menej štandardné riešenie. Máte však skvelú príležitosť vytvoriť zaujímavý priestor s jedinečnými prvkami.
Galéria
Podmienky pestovania rastlín na svahu sú komplikovanejšie, a tak nečudo, že v tom najjednoduchšom prevedení ho pokrýva iba tráva. Na spevnenie svahu sa nemožno pozerať iba z pohľadu estetickej úpravy terénu.
- Ak máte na záhrade svah (šikmú plochu), musíte zohľadniť jeho sklon, prevýšenie terénu, druh a zloženie pôdy a tiež zamýšľané využívanie priestoru pod svahom aj nad ním.
- Pri riziku zosuvov pôdy pod vplyvom extrémnejšieho počasia už musí byť vhodnou výstužou podporená vnútorná stabilita svahu.
- Realizácia pevných opôr a múrikov s výškou nad 60 – 70 cm si vyžaduje drenáž svahu (odvodnenie) a vybudovanie pevných, zapustených základov.
- Pre zachovanie funkčnosti a priechodnosti terénu myslite aj na vhodne umiestnené záhradné schody.
Ako dosiahnuť spevnenie svahu a súčasne dotvoriť ráz záhrady?
Klasickými a overenými spôsobmi, ako upraviť svahovitý terén, sú voľne umiestnené skaly a steny z betónových vegetačných tvárnic. Okrem nich existujú ďalšie možnosti na nápadité úpravy.
Protierózne siete a rohože
Ak hľadáte jednoduché riešenie, ako ochrániť pôdu pred eróziou, oplatí sa uvažovať o položení protieróznych sietí alebo rohoží. Sú určené predovšetkým na svahy s miernym sklonom a majú dočasný charakter. Vyrábané sú z biologicky rozložiteľných materiálov (kokos, juta) a po niekoľkých rokoch dochádza k ich rozkladu. Za ten čas sa predpokladá, že plochu pokryjú trvácne rastliny a pôdu spevnia ich korene.
Suchý múrik
Ako suchý múrik je označovaný nižší múrik, na ktorého stavbu neboli použité mokré stavebné procesy. Nevyžaduje spájanie maltou, no jeho výška by nemala presiahnuť 70 cm. Stabilne stojí iba vďaka hmotnosti jednotlivých elementov a zručnosti človeka, ktorý múrik ukladal. Suchý múrik vyžaduje pokladanie do predpripraveného štrkového lôžka. Ak má podopierať svah, nevyhnutnou súčasťou je odvodnenie suchého múrika a kónický tvar múrika. Vyhotovený môže byť z prírodného kameniva, ale i z betónových blokov pravidelnejších tvarov a rozmerov.
Palisády
Záhradné palisády (ako „koly“ zatlčené kolmo do zeme vedľa seba) majú v prostredí záhrady rôzne praktické úlohy. Používajú sa na oddeľovanie chodníkov, jednotlivých zón, lemovanie terás či spevnených plôch. V súčasnosti sú palisády dostupné v rozmanitých materiáloch, veľkostiach i tvaroch, čo pozitívne vplýva na ich využitie. Ideálne sú na prekonávanie menších výškových rozdielov a vytváranie viacerých úrovní nad sebou. Z pohľadu životnosti vedú betónové palisády, ktoré na rozdiel od tradičných drevených palisád nepotrebujú špeciálnu starostlivosť.
Gabiony
Na spevnenie a stabilizovanie svahov sú vhodné prvky s názvom gabiony (gabbione – veľká klietka). Ide o mohutné a odolné oceľové klietky naplnené kameňmi alebo štrkom, ktoré sú pri správnom zrealizovaní schopné spoľahlivo zabrániť zosuvom pôdy. Výborne zapadnú do moderných i tradičných záhrad. Na rozdiel od betónových stien, ktoré časom praskajú, múriky a oporné steny z gabionov disponujú lepšou schopnosťou prispôsobovať sa množstvu vody v pôde (voda pretečie) a rozpínaniu koreňov rastlín.
Kaskádové záhony
Máte čas a financie na náročnejší, neopozeraný projekt? Páči sa vám záhrada s geometrickými prvkami a presne vymedzenými plochami? Svah upravený do štýlu kaskád, kde má každé poschodie vlastnú výsadbu je atraktívnym riešením pre záhrady v modernom duchu. Pri realizácii si dajte záležať na výbere kvalitných materiálov, nepodceňte drenáž a myslite na to, aby ste do budúcna mali k jednotlivým záhonom pohodlný prístup. Nemusíte skončiť len pri okrasných rastlinách. Kaskádové záhony sú vhodné aj pestovanie ovocných kríkov či zeleniny.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre