Ostré nožnice, pár vreciek a jedno pero: Zozbierajte semená z kvetov na ďalšiu sezónu a ušetrite nemalé peniaze!
Kvitnutie rastlín na záhrade sa pomaly a isto chýli ku koncu. Ak sa vám tohtoročná záplava kvetov páčila a chcete si ich krásu užiť aj budúci rok, neváhajte a pustite sa čím skôr do zberu semien. Ako zbierať semená z kvetov? Je to jednoduché a o rok ušetríte nemalé peniaze.
Z akých záhradných kvetov zbierať semená?
Mnohé letničky, dvojročky a trvalky dokážete dopestovať zo semien z predošlej sezóny. Výborne sa osvedčili gazánie, rudbekie, aksamietnice, cínie, okrasné maky, z jemnejších i lobelky, netýkavky a petúnie. Semená môžete zozbierať aj z kvitnúcich trvaliek a už rok bude vaša záhrada ešte bohatšia. Pri troche trpezlivosti a času si viete dopestovať zo semien nové orlíčky, echinaceu, astry, levanduľu, margaréty, zvončeky, georgíny a mnohé ďalšie.
Pekný slnečný deň bez vetra a dažďa
Vidíte na rastline odkvitnuté kvety? Počkajte, kým opadne ranná rosa a pustite sa do zberu. Na začiatok vystačíte so starými novinami a ostrými nožnicami. Kvety opatrne zostrihajte a preneste zabalené v papiere do závetria – najlepšie na miesto, kde neprší, nie je vlhko a ani nefúka silný vietor. Ak sú semená kvetov zrelé, jednoducho z kvetu vypadnú. Niekedy sa však ešte silno držia v semenníkoch, preto ich nechajte preschnúť a rozoberte až po pár dňoch.
O semená, ktoré z kvetov vypadávajú len čo o ne letmo zavadíte, bude treba trochu „zabojovať“. Aby všetky neskončili popadané v záhone, vytvorte z papiera okolo kvetu kornútok, kvet zostrihnite a spolu so semenami bezpečne preneste na pracovný stôl.
Vysušiť a vyčistiť
Suché hlavy kvetov rozložte na novinový papier alebo gázu a nechajte pár dní preschnúť. Potom ich prstami opatrne rozdrvte, aby sa z nich uvoľnili semená.
Semená kvetov sú tvarovo a veľkostne rozmanité, rovnako ako kvety samotné. Zdravé zrelé semená sú najčastejšie tmavej farby. Semená, ktoré sa odlišujú od štandardu (sú bledšie, menšie, deformované), okamžite vyselektujte. Taktiež aj zvyšky suchého okvetia a kvetných lôžok.
Poznáte názvy všetkých rastlín?
Pri zbere majte prehľad o tom, z akej rastliny semená pochádzajú. Ak ste zabudli názov rastliny, nezúfajte. Moderná doba priniesla zaujímavé možnosti na identifikáciu rastlín pomocou online nástrojov. Dostupné sú aplikácie na rozpoznanie rastlín, nápomocné vám vie byť aj vyhľadávanie obrázkov pomocou webového prehliadača. Stačí iba nahrať fotku rastliny, a potom ste už len krok od správneho mena.
Papier áno, sklo a plast radšej nie
Na balenie suchých semien kvetov sa najlepšie osvedčili papierové vrecká alebo jednoduché papierové obálky. Ide o priestorovo nenáročný spôsob. Desiatky druhov semien sa zmestia už do jednej krabice alebo malej drevenej debničky. Pri skladovaní v sklenených pohároch a uzatvárateľných plastových dózach je vyššie riziko zaplesnenia a zaberajú aj viac miesta.
Názov rastliny, dátum zberu a ešte čosi navyše
Na vreckách so semenami rastlín si vždy poznačte názov rastliny a dátum zberu – to platí nielen pre semená kvetov, ale aj pre semená zeleniny. Ide o najdôležitejšie údaje, keďže o rok už možno nerozpoznáte, čo vyrastie z malých čiernych semienok. Presný názov vám neskôr uľahčí rozhodovanie o termíne výsadby, predpestovaní či nárokoch na svetlo, vlahu a pôdu. Poznačiť si môžete tiež výšku rastliny a postrehy z pestovania.
Životnosť semien nie je neobmedzená, preto potrebujete aj dátum zberu. Nové rastliny vyklíčia zo semien na rok, o dva roky, v niektorých prípadoch i zo štvorročných semien. Klíčivosť zo starých semien je však slabšia a nové rastliny bývajú menej vitálne.
Zabalené semená kvetov vo vreckách odložte na suché a tmavé miesto s primeraným vetraním.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre