Primule
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa starať o primule, aby vydržali kvitnúť čo najdlhšie?

Prvosienky, známe aj ako primule, patria už tradične k prvým kvetom. Zdobia jarné výsadby, okenné parapety a potešia záplavou farebných kvetov. Ak ste si prvosienky doniesli zo supermarketu alebo z hobby obchodu, je dobré vedieť, ako sa o tieto kvitnúce krásky postarať, aby vám robili radosť čo najdlhšie.

Pomerne často sa totiž stáva, že už po jednom či dvoch týždňov sú primule odkázané na vyhodenie alebo skompostovanie. Rýchlo odkvitnú, zožltnú, v najhoršom prípade začnú odhnívať. V obchodoch sú najčastejšie k dostaniu prvosienky bezbyľové (Primula acaulis), ktoré lákajú pestrými farbami a bohatým kvetenstvom. Starostlivosť o prvosienky nie je náročná, no často ju skomplikuje zopár detailov a neskúsenosť.

V obchode kupujte len čiastočne rozkvitnuté prvosienky

Rôznofarebné primule poukladané jedna vedľa druhej sú pastvou pre oči. Vedia to aj obchodníci, ktorí ich efektne vystavia vedľa vstupných dverí, ku pokladniam či kdekoľvek, kde budú na očiach. Ak sa chcete týmito komerčne predávanými rastlinami potešiť, buďte obzvlášť vyberaví. Hoci v obchode najkrajšie vyzerajú bohato rozkvitnuté primulky, domov si vezmite tie, ktoré majú iba zopár kvetov, no za to veľa nahodených pukov, aby kvitli čo najdlhšie.

Primule v predajni
Zdroj: shutterstock.com

Vždy skontrolujte stav listov

Pri výbere sa zamerajte na kondíciu prvosienky. Skontrolujte aj najspodnejšie listy a rastliny s náznakom žltnutia, plesne a hniloby si nekupujte. Zdravé listy budú silné, sýto zelené a bez škvŕn.

Pre prvosienky vyberte chladnejšiu pozíciu

Prvosienky obľubujú polotienistú pozíciu s teplotou okolo 15 °C. Ak sú v teplom interiéri, priamo na slnečnom parapete alebo pri vykurovacom telese, sú náchylné na rýchle preschnutie a zvädnutie, ktoré im neprospieva. Výborne sa im bude dariť na chladnejšej svetlej chodbe alebo na verande v závetrí. Pri nočných mrazoch presuňte prvosienky do interiéru.

Vodu potrebujú, no jej nadbytok im škodí

Prvosienky obľubujú pravidelnú zálievku. Je však dôležité, aby mala voda kam odtekať a rastliny netrpeli premokrením. Ak sa bude voda hromadiť v podmiske, hrozí odhnívanie koreňov.

Primule
Zdroj: shutterstock.com

Výmena substrátu prvosienkam prospeje

Prvosienky zo supermarketu sú zvyčajne vysadené v ľahkom, na živiny chudobnejšom substráte. Tento substrát navyše nedokáže ani dostatočne zadržiavať vodu, čo spoznáte podľa toho, že rastliny rýchlo prepúšťajú vodu cez spodné otvory. Ak sa chcete o prvosienky postarať nadštandardne a predĺžiť ich kvitnutie, po zakúpení im môžete substrát vymeniť.

Prvosienku opatrne vyberte z plastového kvetináča a substrát zľahka otraste (čo pôjde). Na dno kvetináča pridajte drenážnu vrstvu a ako substrát môžete použiť napríklad záhradný alebo kvetinový substrát. Sú výživnejšie, majú dostatočné množstvo základných a stopových živín a aj ich štruktúra podporuje zdravší rast koreňového systému.

Primule
Zdroj: shutterstock.com

Po odkvitnutí do záhrady

Prvosienky odkvitli – čo s nimi ďalej? Ak máte záhradu, oplatí sa tieto trvalky vysadiť na polotienisté pozície, ktoré nie sú celodenné vystavené slnečným lúčom. Prístup k vode v podobe pravidelnej zálievky je naďalej dôležitý. Veľmi dobre sa im bude dariť aj v blízkosti záhradného jazierka.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje