Cínie v záhone
Zdroj: Jana Komadelová

Ako získať semená cínií z vlastnej úrody a zabezpečiť si ich na budúcoročný výsev

Záhrada bez cínie? Nemysliteľné! Takmer žiadna iná okrasná rastlina neprodukuje také množstvo kvetov s minimálnou starostlivosťou ako cínia. Aj množenie cínie je neuveriteľne jednoduché. Semienka cínie sa dajú totiž ľahko získať a skladovať. Ako a kedy sa teda zbierajú semená cínie?

Zber semien

Cínie produkujú vo svojich kvetenstvách veľa semien. Ak si chcete sami zozbierať semená na nadchádzajúcu sezónu, budete musieť počkať, kým hlavy semien cínie úplne dozrejú. Potom ich môžete odrezať a nechať uschnúť. Za týmto účelom umiestnite semená na kus novín, misku alebo kus kuchynského papiera na teplé miesto a počkajte dva týždne, kým dôkladne nepreschnú.

Na zber semienok cínií zvoľte suchý deň. Ak sú semená pri odstraňovaní z rastliny príliš vlhké, môžu ľahko hniť a potom sa pestovanie cínie skončí skôr, ako vôbec začne.

Zber semienok cínie
Zdroj: Jana Komadelová

Skladovanie semienok

Vysušené semienka uskladnite do nádoby alebo škatule a umiestnite na chladnom a suchom mieste až do nasledujúceho roka.

Zber semienok cínie
Zdroj: Jana Komadelová

Vysievanie

Semená cínie môžete znova zasiať priamo do záhona v máji. Samotné semená cínie by nemali byť zasadené hlboko do pôdy; tri milimetre sú na to úplne postačujúce. Asi po 10 dňoch začnú semená cínie klíčiť.

Pozrite si video, ako si zabezpečiť semená cínií na ďalší výsev:

Text, foto a video: Jana Komadelová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.