Semená z vlastnej záhrady: Nekupujte na jar drahé osivá!

Semená z vlastnej záhrady: Nekupujte na jar drahé osivá!

Stačí sa už o pár týždňov poobzerať po záhrade a pozberať, čo sa dá. Mnohé druhy úžitkových aj okrasných rastlín tvoria semená, ktoré môžeme využiť o rok vo svojej záhrade. Je to jeden zo spôsobov, ako môžeme ušetriť.

UROB SI SÁM

náročnosť: +
čas: do 1 hodiny
ľudia: 1
obdobie: koniec leta, začiatok jesene

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál
 papierové vrecúška
 misky, papier

Náradie
 pracovné rukavice
 nožnice
• pinzeta

PRACOVNÝ POSTUP

1. MUŠKÁTY
Na odkvitajúcich muškátoch možno objavíme dozreté semená s typickým belavým páperím. Muškáty sa semenami veľmi dobre rozmnožujú. 

2. LEVANDUĽA
Po odkvitnutí levandule necháme dozrieť semená, ktoré potom pozberáme. Z výsevov získame kvalitné sadenice levandúľ. 

3. CÍNIE
Tieto obľúbené letničky si hravo vypestujeme z vlastnoručne nazberaných semien. Je to celkom jednoduché, zberáme suché celé hlávky. 

4. GAZÁNIE
Podobne ako cínie, aj tieto nízke letničky tvoria množstvo semien. Môžeme si ich pozberať a o rok na jar použiť. 

5. LIATRA
Necháme dozrieť semená a potom pozberáme suché súplodia. Zrelé semená opatrne povyberáme pinzetou a uskladníme vo vrecúšku. 

6. KRÁSNOOČKO
Ak necháme na tejto bohato kvitnúcej trvalke dozrieť semená, ľahko sa rozšíria do okolia, preto ich včas pozberáme a na jar vysejeme.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste7. AKSAMIETNICA
Ak pestujeme aksamietnice, nezabudnime na zber ich semien. Môžeme ich na jar skombinovať so semenami nových odrôd.

8. RAJČINY
Postup získania semien z dužinatých plodov, napríklad z rajčín, je trochu odlišný ako pri kvetoch. Najskôr nájdeme dozretý a mäkký plod. 

9. ROZREZANIE
Plod rozrežeme pozdĺžne na polovicu. Používame na to len čistý kuchynský nôž. 

10. VYDLABANIE
Z oboch polovíc opatrne pomocou lyžičky povyberáme dužinu so semenami. Samotné semená z nej dostaneme ťažko.

11. POHÁR
Dužinu vložíme do zaváraninového pohára, zalejeme vodou a uzavrieme. Pohár umiestnime na 4 až 5 dní na slnečné miesto. Dužina sa pekne oddelí od semien.

dobré rady

Zelenina
Zo zelenín v záhrade môžeme pozberať semená šalátu, uhoriek, tekvíc, papriky, cukiet, melónov, fazule, bôbu, hrachu, baklažánu. Zberáme vždy až v štádiu botanickej zrelosti. Po zbere semená necháme schnúť na suchom, vzdušnom mieste v tieni. Následne ich roztriedime do papierových vrecúšok a označíme. Nezberáme len osivá hybridných druhov.

Okrasné rastliny
Spektrum okrasných rastlín, z ktorých si môžeme pozberať semená, je skutočne obrovské. Veľké možnosti poskytujú letničky – ľahko získame osivo z astroviek, slnečníc, jednoročných tráv, krasuliek, nízkych georgín, nechtíkov, slamíh, nocoviek, klinčekov, rudbekií, povojníkov, limoniek. Pozbierať a o rok vysiať môžeme aj semená trvaliek, ako sú orlíčky, floxy, kotúče, okrasné maky, rebríčky či gailardie.

Zber a uskladnenie
Osivo zberáme počas suchého a slnečného počasia. Potom ho necháme vysušiť, na jednom mieste vždy však len jeden druh. Osivá neumiestňujme vedľa seba na jeden papier, mohli by sa pomiešať. Po usušení a uložení do papierových vrecúšok ich uskladníme na chladnom a suchom mieste.

Odborník radí
Semená si môžeme pozberať aj z mnohých druhov byliniek a koreninových rastlín.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2017, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.