Zalievanie záhrady v zime
Zdroj: shutterstock.com

Zalievanie záhrady v zime: Ktoré rastliny potrebujú pravidelnú dávku vody a ako ich polievať?

Je pravdou, že v zime záhrada odpočíva a nevyžaduje veľa starostlivosti. I napriek tomu by však rastliny, ktoré sú jej trvalou súčasťou aj počas zimných mesiacov, nemali zostávať úplne bez našej pozornosti – a niektoré ani bez zálievky. Aké rastliny potrebujú pravidelnú dávku vody a za akých podmienok, aby sme im neublížili?

Rastliny, ktoré potrebujú zalievanie aj cez zimu

Počas zimy sa zalievanie rastlín v záhrade riadi špecifickými podmienkami. Dreviny, ktoré sa zbavili listov, sú vo vegetačnom pokoji a ich nároky na vodu nie sú vysoké. Výnimkou sú iba mladé dreviny (napríklad ovocné stromy a kry), ktoré boli vysadené na jeseň. Ich korene sú plytké a neschopné dosiahnuť vodu v hlbších vrstvách pôdy.

Hneď za nimi nasledujú vždyzelené rastliny (neopadavé) a ihličnany. Voda sa z nich odparuje aj cez nadzemnú časť. Hoci vyzerajú celý rok bezchybne a vytvárajú v záhrade príjemný zelený priestor, zima pre ne znamená riziko dehydratácie a následného vysušenia.

Záhrada v zime
Zdroj: shutterstock.com

Ďalšiu skupinu tvoria odolnejšie trvalky, ktoré sú vysadené v črepníkoch a zostali buď vonku (na terase, pri vchode), alebo sú premiestnené do skleníka či fóliovníka. Samostatný prístup k vode je nulový a sú tak plne odkázané na pomoc človeka.

O trvalkách, ktoré nezvládnu zimu, sa často hovorí, ako o vymrznutých. Vinníkom nemusí byť iba mráz. S veľkou pravdepodobnosťou tomu predchádzalo vyschnutie – teda nedostatok vody.

Dážď a sneh pracujú v prospech rastlín

Pravidelné dažďové prehánky sú aj v zimnom období vítané – minimálne u majiteľov veľkých záhrad, keďže sa postarajú o dostatok vlahy. V dňoch, kedy prší, sú zvyčajne aj teploty nad bodom mrazu, čo znamená, že voda prenikne do pôdy hlbšie a bude i lepšie dostupná.

Aj snehová pokrývka predstavuje budúci prísľub vlahy. Kým však sneh nie je roztopený, zostáva pre rastliny nedostupný. V lokalitách, kde sa sneh drží celé týždne a nedochádza k jeho odmäku, môžu mladé rastliny trpieť suchom. Odhrabte od nich sneh, obložte ich mulčom a doprajte im zálievku vlažnou vodou.

Ako dlhšie udržať vlhkosť okolo pravidelne zalievaných rastlín? Bezprostredne do ich blízkosti rozložte vrstvu mulču alebo slamy. Chráni koreňový bal a obmedzuje nadmerné vyparovanie. Voda, ktorá cez mulč/slamu stečie, sa v pôde dlhšie udrží bez zamŕzania.
Záhrada v zime
Zdroj: shutterstock.com

V období sucha a mrazu je dôležité ustriehnuť správny čas

Obdobie sucha neraz sprevádzajú aj trvalo mínusové teploty. Je vôbec bezpečné polievať v týchto dňoch rastliny? Dôležitý je čas zálievky a teplota vody. V mrazivých dňoch polievajte iba rastliny, ktoré to nevyhnutne potrebujú. Vystriehnite čas, kedy je počas dňa teplota najvyššia a na pôdu okolo rastliny svieti slnko. Zem okolo koreňov by mala byť zohriata slnečnými lúčmi, aby dokázala vodu prijať. Ak sa voda nevpije a zamrzne na povrchu, nebude mať v daný deň žiadny osoh. Vhodná teplota vody je okolo 10 – 15 °C.

Zalievanie záhrady v zime
Zdroj: shutterstock.com

Okolo rastlín, nie na ne!

Zimné polievanie by malo byť predovšetkým cielené a presné – konkrétnym rastlinám, ktoré to potrebujú a na miesta, ktoré pre ne nebudú rizikom. Je bežné, že zavlažovací systém v záhrade je počas zimy odpojený, preto najčastejšie prichádza do úvahy polievanie krhlou, čo je však počas zimy aj to najlepšie riešenie. V krhle si viete doniesť vodu teploty, ako potrebujete a presne ňou poliať rastlinu bez toho, aby bola zasiahnutá jej kôra alebo listy.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje