image 46702 25 v1
Galéria (8)

Aké práce vás čakajú v ovocnej záhrade vo februári?

Napriek tomu, že vo februári neraz mrzne a je snehová pokrývka, pre záhradkárov už pomaly, ale isto začínajú jarné práce. Čo by ste mali spraviť vo svojej ovocnej záhradke v tomto mesiaci?

Galéria

Aké práce vás čakajú
Aké práce vás čakajú
Aké práce vás čakajú
Aké práce vás čakajú
Aké práce vás čakajú
Aké práce vás čakajú
Aké práce vás čakajú

V januári je ešte záhrada v spánku, vo februári sa však už stromy a kry zažínajú preberať a sú pripravené na život. Pre ovocinára je v tomto období v záhrade najdôležitejšie vykonať tieto práce:

Odlepte pásy, prezrite kôru

Ak ste na jeseň ošetrili stromy lepovými pásmi, je načase ich odlepiť. Dobre si po odlepení všímajte kôru na kmeni, či tam nezostali nejaké vajíčka a larvy škodcov. Stromy treba zbaviť popraskanej borky, pretože tá býva často skvelým úkrytom pre škodcov.

Vrúbľovanie na koziu nôžku

Február je vhodný čas na presvetľovanie – rez rodiacich jadrovín a môžete začať s prevrúbľovaním stromov čerešní a višní. Odporúčaným spôsobom vrúbľovania týchto stromov je „na koziu nôžku“. Je to prácnejšia alternatíva, ale má väčšiu spoľahlivosť a efekt. Odborníci upozorňujú na fakt, že do klinu zrezaný vrúbeľ je potrebné pripraviť už v decembri a musí presne zapadnúť do výrezu na konári.

„Na každý zrezaný konár dáme dva až štyri vrúble vybranej odrody. Miesto vrúbľovania nezabudnime pevne zaviazať štepárskou páskou a zatrieť štepárskym voskom. Rovnako je dôležité dôkladne pozatierať aj horné, zrezané konce vrúbľov a zrezaný konár,“ vysvetľujú postup vrúbľovania autori spomínanej knihy.

Prišiel vhodný čas aj na rez viniča. Počkajte s ním jedine vtedy, ak sú ešte stále silné mrazy. Dôležité je najskôr odstrániť prebytočné a poškodené výhonky. Po zrezaní môžeme vinič už aj vyviazať.

Sadenie egrešov a ríbezlí

Málokto z laikov by povedal, že už vo februári môže byť ideálny čas na sadenie. V prípade egrešov a ríbezlí to platí, pretože pučia veľmi skoro. Ak ste ich teda nevysadili už na jeseň, teraz je tá vhodná doba – samozrejme, ak je už rozmrznutá pôda. Do vykopanej jamky vložte aj kompost, nezabudnite na vysokú oporu. Mnohí namiesto opory využívajú plot a tieto kry sadia na okraj záhrady.

Čo s ostatnými stromčekmi a krami?

Sadiť môžete už aj iné ovocné stromčeky, zásada je, že by ste to mali stihnúť skôr, ako začnú pučať. Vhodné je pomôcť im opornými kolíkmi vo výške dvoch metrov či viac – podľa druhu stromčeka a jeho vzrastu. Na čerstvo vysadených stromčekoch, ale i tých, ktoré ste vysadili na jeseň je dôležité urobiť takzvaný povýsadbový rez. Prerieďte aj maliny a končeky jednoročných výhonkov skráťte o 5 až 8 centimetrov. Zrezať by ste mali aj egreš, ríbezle, či josty.

Proti akým chorobám ovocných stromov treba bojovať už vo februári?

Na jabloni už v tomto období môžete pozorovať sivastý povlak typický pre múčnatku. Všetky miesta, kde sa nachádza zrežte. Ak v tomto štádiu zabránite šíreniu choroby, môžete sa neskôr vyhnúť potrebe chemického postreku.

V tomto období je vhodné ošetriť broskyne proti kučeravosti. Prvý postrek treba urobiť už v štádiu nalievania kvetných púčikov a v prípade daždivého počasia opakovať každých sedem až desať dní až do začiatku kvitnutia.

Sabína Zavarská
Zdroj: OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov, autori: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák
Foto: isifa/shutterstock

 1. Evelin says:

  Da sa zbavit kuceravosti broskyn aj bez chemickeho postreku?

  1. Peter says:
   1. Romy says:

    Ano.Skuste. Postreky + zalievka z vratiča obyčajneho + žihľavy. Rastliny čerstvé alebo sušene namočit na pár dní do vody a potom aplikovat. Zacat preventivne na jar, pri pucani prvych listov. Pri vyskyte choroby – postihnute listy odstranit, nie do kompostu. Stromcek postriekat a zem pod stromom zmesou zalievat. Permanentne odstranovat postihnute listy zo stromu a aj listy popadane na zem, aby sa choroba nedostala do zemi v okoli stromu. Zem pod stromov sa moze aj trosku posypat vapnom/ vápencom – to dezinfikuje. Mojej broskyni to pomohlo.

   2. Milan says:

    Blbosť o tej dezinfekcii. Zo zeme sa nič nemôže na strom rozšíriť. Kučeravosť je hubová choroba, podmienená počasím a nie spórami zo zeme.

 2. Jozef says:

  Dobrý a osvedčený starodávny spôsob štepenia je do razštepu.Nie každý štepársky vosk je vhodný na štepenie aj kedˇna štepenie bol vyvinutý. Dobrá ujimateľnosť vrúbľov je s voskom Jenten.Veľa šťastia!

 3. aa says:

  Kadejaké anciášoviny.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje