Čo sadiť v decembri
Zdroj: iStock

Aké úžitkové a okrasné rastliny môžete zasiať a vysadiť v decembri? Je na to stále vhodný čas?

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, december je stále vhodný na výsadbu niektorých plodín. Výsev niektorých odolnejších plodín znamená skoršiu úrodu – objaví sa už na jar. Napríklad v zime zasiata fazuľa je pripravená na zber koncom apríla a v máji, odolné jednoročné kvety zasiate v decembri budú kvitnúť o niekoľko týždňov skôr, ako keď ich vysejete na jar.

Výsev a výsadba v decembri znamená ešte ďalší bonus navyše: menej prázdnych záhonov a viac koreňov, ktoré držia pôdu pohromade, zabráni strate pôdnych živín a erózii pri zimných dažďoch alebo rozpúšťaní snehu.

Akú zeleninu môžete vysiať v decembri?

Bôb záhradný, skorá fazuľa

V decembri môžete vysiať bôb a skoré odolné odrody fazule, aby ste sa mohli tešiť z úrody už koncom apríla a v máji. Ak vo vašich končinách nemrzne, fazuľu a bôb sejte priamo von – semená vyklíčia do niekoľkých týždňov, potom prestanú rásť a vstúpia do vegetačného pokoja, kým sa teploty na jar nezvýšia. V chladných podmienkach je dobré pôdu pred vysiatím zahriať ochrannými zvonmi alebo netkanou textíliou. Prípadne semená vysejte do pestovateľských podnosov v skleníku alebo na chladnom parapete.

Bôb záhradný (Fava fazuľa)
Zdroj: iStock

Cibuľa zo semiačok

Viete o tom, že 26. december je v niektorých krajinách považovaný za tradičný deň výsevu semien cibule? Pozor – hovoríme o semiačkach, nie cibuľkách sadzačkách. Zasejte ich v interiéri alebo pod ochranný kryt, pomôžete tak klíčeniu. Na jar mladé rastliny vysaďte von vo vzdialenosti 10 cm od seba.

Cesnak zo strukov

V miernych oblastiach môžete zasadiť strúčiky cesnaku priamo von do dobre odvodnenej pôdy. Ak máte ťažkú pôdu, struky predpestujte v podnose, pričom do jednej bunky vždy zasaďte len jeden strúčik. Dobre zalejte a uložte do skleníka až do jari. Mladé rastlinky na jar vysaďte 10 až 15 cm od seba.

Zimný šalát

Niektoré kultivary šalátu boli špeciálne vyšľachtené tak, aby dokázali rásť pri nízkych teplotách. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď šalát zasejete do kvetináčov v nevykurovanom skleníku alebo v chladnom uzatvorenom prostredí.

Valeriánka poľná

„Polníček“ sa pestuje už po stáročia v zimných mesiacoch. Semená jednoducho zasejte do nevykurovaného skleníka a už čoskoro si môžete vychutnať čerstvé listy valeriánky.

Valeriánka poľná alebo polníček
Zdroj: iStock

Čili a baklažány

Čili papričky a baklažány môžete zasiať kedykoľvek počas roka, ale na dobrý štart budete potrebovať vyhrievaný pestovateľský podnos a pestovateľskú lampu. Von ich vysadíte až na jar.

Aké kvety môžete vysiať v decembri?

Pelargónie

Muškáty sa často rozmnožujú odrezkami, ale prečo ich neskúsiť vypestovať aj zo semien? Sú vhodné na plošný výsev vo vyhrievanom rozmnožovači. Po zasiatí ho položte na svetlé miesto mimo priameho slnečného žiarenia.

Odolné cyklámeny

V decembri môžete zasiať aj nádherné cyklámeny Cyclamen coum a Cyclamen hederifolium. Pred výsevom semená cez noc namočte a potom ich hneď zasejte do malých kvetináčov. Črepníky uchovávajte pri teplote 13 až 16 °C.

Cyklámeny (Cyclamen hederifolium)
Zdroj: iStock

Papuľky

Hoci sa papuľky zvyčajne pestujú ako jednoročné alebo dvojročné rastliny, v skutočnosti sú krátkovekými trvalkami. Ľahko sa pestujú, v decembri ich môžete vysiať pod sklo, potom prvé kvety uvidíte už od júna.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje