Aj v decembri môžete siať kvety! Týchto 5 druhov rozjasní vašu záhradu
Chýba vám v týchto tmavých a krátkych dňoch záhradkárčenie? Potešte sa tým, že si zasejete semená kvetov, ktoré na jar rozjasnia vašu záhradku. Aké kvety môžete siať v decembri a čo treba o nich vedieť?
Galéria
Siatie a sadenie rastlín v zime je odlišné od toho jarného. Keďže sú kratšie dni, je dôležité, aby sme sadeniciam zabezpečili dostatok svetla. Na zimné pestovanie vyberte svetlé miesto bez prílišného priameho slnečného žiarenia. Väčšinu semien môžeme v tomto období vysievať do hrantov v interiéri – na okennom parapete sa im bude dariť. Pozor však na parapety nad radiátormi, kde dochádza k rýchlemu vysúšaniu pôdy. Ak máte takto umiestnené parapety, aspoň čiastočne stíšte vykurovanie.
Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus)
Hovorí sa mu aj sladký hrach. Je nádhernou, voňavou, popínavou dekoratívnou rastlinou. Pochádza zo Sicílie, južného Talianska a Egejských ostrovov. Už v tomto období ho môžeme zasiať do nádob v interiéri. Na jar priesady vysadíme von. Mali by mať výšku aspoň 10 centimetrov. Ak chceme podporiť hustotu výhonkov, môžeme odstrihnúť hroty. Nezabudnime na opory, po ktorých sa hrachor môže šplhať. Odmení nás farebnými kvetmi (podľa odrody) a príjemnou vôňou. Niektoré odrody je vhodné k oporám priviazať, zvyčajne sa však o oporu prichytávajú samé.
Náš tip: Vyskúšajte siatie do špeciálnych pestovateľských trubíc. Moderné majú zabudované aj LED osvetlenie, takže semená môžete pestovať aj v tmavej miestnosti.
Laurentia (Isotoma)
Husté letničky s jednými voňavými kvetmi v tvare hviezdy u nás poznáme skôr pod názvom modrá hviezda, i keď môžu byť aj ružové či fialkovasté. Semiačka sejeme do vyhrievaného skleníka, pod sklo alebo do interiéru. Potrebujú dostatok svetla. Von ich vysádzame vo februári (na slnečné miesto až polotieň). Kvetmi nás potešia od apríla až do septembra. Pri skoršom predpestovaní uvidíme kvety skôr. Dorastajú do výšky 15 centimetrov. Dlhodobo vlhká zemina im škodí.
Pelargónie (Pelargonium)
Pelargónie zvyčajne množíme odoberaním odrezkov. Prečo ich však neskúsiť vypestovať aj zo semien, najmä ak žiadne pelargónie v záhrade nemáte? Rast zo semiačok podporí vyhrievané miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Druhy pelargónií, ktoré pestujeme cez celé zimné obdobie pri rovnakej teplote, na jar už len presadíme von a začneme s intenzívnym hnojením. Výhonky im nemusíme skracovať, najkrajšie sú rozkonárené v prírodných tvaroch.
Viete o tom, že pelargónie sú pôvodne rastliny afrických lesostepí a kamenistých až horských stanovíšť či saván? Našim podmienkam sa však prispôsobili veľmi dobre.
Odolné cyklámeny
V tomto mesiaci vysievame aj odolné odrody cyklámenov, ako napríklad Cyclamen coum a Cyclamen hederifolium. Semená pred zasiatím namočíme na noc, potom zasejeme rovno do malých kvetináčov. Optimálna teplota prostredia je 13 až 16 ° C, teda môžeme ich nechať vo vestibule, na zasklenom balkóne či vo fóliovníku.
Najodolnejšou známou odrodou je cyklámen neapolský (Cyclamen hederifolium). Pestuje sa jednoducho, je charakteristický ružovými alebo bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú o niečo skôr ako mramorované listy s výraznou striebristou kresbou. Samotné listy sú aj po odkvitnutí kvetov dlhé mesiace dekoratívne.
Papuľka (Antirrhinum)
Papuľkám prischol aj názov dračie kvety, pretože tvarom pripomínajú tvár draka, ktorú pri stlačení zboku otvoríte. Rastlina má silné stonky a farebné klasovité kvety. Niektoré odrody dorastajú do výšky 50 až 70 centimetrov. Semená môžeme už teraz predpestovať v interiéri a na jar priesady vysadiť von. Potrebujú vlhkú, ale priepustnú pôdu, optimálne piesčito-ílovú. Existuje mnoho rôznofarebných odrôd. Pre väčší efekt skombinujte viaceré s podobnými požiadavkami a nárokmi. Potešia sa mulčovaniu. Odrezané voňavé kvety vám budú robiť radosť aj v interiéri.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre