Čo vysadiť do prázdnych kvetináčov na jeseň? Pohľad na tieto farby sa vám dlhé týždne nezunuje!
Letničky sa pomaly a isto lúčia, no to neznamená, že jeseň musí byť lakomá na farebnú kvetinovú radosť. Práve teraz je ideálne obdobie na jesenné výsadby, ktoré potešia záplavou kvetov, krásnymi listami, no aj zaujímavými plodmi.
Galéria
Pre jesenné kvetináčové výsadby je typickým znakom rozmanitosť. V kvetináči, ktorý umiestnite na balkón alebo terasu, sa môže spoločne vynímať niekoľko odlišných rastlín. Hýria intenzívnymi farbami a niektoré z nich zdobia aj krásne krojené listy, ktoré dotvárajú celkovú jesennú atmosféru. Väčšinou nepatria k „citlivkám“. Jesenné teploty im plne vyhovujú a pri troche starostlivosti môžu byť potešením pre oči až do nástupu zimy.
Vresy a vresovce
Kvitnúce vresy nájdete na jeseň takmer v každom záhradkárstve. Zdobí ich množstvo drobných kvietkov a sú dostupné v rôznych farebných kultivarov. Obľubujú kyslú pôdu. Dobrou voľbou je substrát na rododendrony alebo čučoriedky. V kvetináči nesmie chýbať vhodná drenáž, ktorá zamedzí dlhodobému státiu koreňov vo vode. Plnú krásu ukážu na slnečnom a pred vetrom chránenom mieste.
Chryzantémy
Chryzantémy patria v jesenných mesiacoch k najvyhľadávanejším kvitnúcim rastlinám. Dostupné sú v rôznej veľkosti a farebnosti, a tak určite nebude problém zladiť ich s farbou balkóna či fasády domu. Objemné chryzantémy nepotrebujú spoločnosť iných rastlín. Spoľahlivo zaplnia aj veľké kvetináče. Vzrastovo menšie chryzantémy sa budú pekne vynímať v spoločnosti astier, gaultérie či rozchodníka purpurového.
Okrasné čili papričky
Hoci vyzerajú ako na zjedenie, neboli šľachtené s týmto účelom a nie sú vhodné na konzumáciu (veľmi horké, štipľavé alebo chemicky ošetrené). Okrasné čili papričky sa však v jesenných výsadbách postarajú o skutočne efektný výsledok. Žiarivo lesklé žlté, oranžové až sýto červené papričky sú veľkým pútačom pozornosti. Vyžadujú si teplé stanovisko a ľahšiu pôdu bohatú na humus.
Gaultéria
Gaultéria je malý, nízko rastúci ker so vždyzelenými lesklými listami oválneho tvaru. Na záhonoch tvorí husté koberce, v kvetináčoch sa postará o vyplnenie okrajov a estetický previs. Je mrazuvzdorná. Práve v jesenných mesiacoch ju zdobia atraktívne bobule sýto ružovej až červenej farby. Podobne ako pri vresoch, aj gaultériám sa bude sa lepšie dariť v kyslej pôde.
Cyklámen
Cyklámeny pôsobia krehko a sú známe skôr ako interiérové rastliny. Avšak – niektoré druhy sú predurčené na pestovanie v záhrade alebo v kvetináčoch umiestnených na balkónoch a terasách. Začínajú kvitnúť koncom leta a počas jesenných týždňov ešte viac naberajú na kráse. Vyžadujú viac vlahy, polotienistú pozíciu a kyprý substrát.
Strieborný drôtik
K cyklámenom sa do jesennej výsadby výborne hodí kontrastná farba. Celkom netradičnou strieborno-bielou farbou puta už na prvý pohľad rastlina s milým názvom – strieborný drôtik. Ide o malý kríček, ktorý vzhľadovo pripomína námrazu a je obľúbenou výplňovou rastlinou v jesenných a zimných výsadbách. Je až prekvapivo nenáročný. Dobre znesie vietor i mierny chlad. Vyhovuje mu slnečná pozícia aj polotieň a nezľakne sa ani občasného sucha.
Astry
Jesenné astry sú skvelou voľbou do kombinovaných jesenných výsadieb. Osvedčili sa pri lemovaní chodníkov a záhonov, no krásne výsledky dosiahnete aj pri pestovaní v kvetináčoch. Hoci astry pôsobia jemnejšie, mnohé odrody sú mrazuvzdorné a neohrozia ich ani prvé jesenné mrazy. Na rozdiel od chryzantém sú jesenné astry menej aromatické a dostupné skôr v chladnom farebnom spektre – ako biele, ružové a fialové.
Brečtan
Popínavosť, krojené listy a nenáročnosť na svetlo… Brečtany zdobia v jesenných výsadbách predovšetkým okraje a zapĺňajú spodné úrovne. Pre prispôsobivosť môžu postupne „obliezť“ aj tvarované konštrukcie (napríklad v tvare veľkého listu) a vytvoriť tak jedinečný vizuálny výsledok. Obľubujú polotieň a mierne kyslú pôdu.
Okrasná kapusta
Kapusta pestovaná na okrasné účely je hitom záhrad a k dostaniu v rozmanitých podobách. Môže mať rovné i kučeravé okraje. Originalitu jej dodáva farebnosť listov. Otvorená ružica listov („hlávka“) býva dvoj- až trojfarebná. K tradičnej kapustovej zelenej sa pridáva biela, ružová, cyklámenová či fialová. Uprednostňuje pravidelnú zálievku a slnečné stanovisko, kde sa krásne vyfarbí.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre