image 51160 25 v1
Galéria (20)

Čo spraviť s voľným miestom v staršom štrkovom záhone?

Štrkové záhony nájdeme v nejednej záhrade či predzáhradke. Časom však takýto záhon môže nečakane zmeniť podobu. V našom prípade došlo k uhynutiu plazivej borievky. Čo potom s voľným miestom?

Galéria

Dopĺňame starší štrkový záhon
Dopĺňame starší štrkový záhon - cistec_shutterstock_1149735128
Pu pena - Ceresit-WhiteTeq-CZ-SK-foto1
Arašidové sušienky
Jahodová nepečená torta
bublanina
Banánový chlieb
Banánový chlieb

Štrkové záhony sú obľúbené hlavne vďaka celkovému efektu – spojeniu štrku a atraktívnej, najmä kvitnúcej zelene.

Takýto záhradný prvok je pomerne nenáročný na údržbu, najviac práce je snáď len pri jeho zakladaní. Dôležité je kvalitne pripraviť pôdu, položiť na ňu potrebnú textíliu, vysadiť rastliny a nasypať okolo nich vybranú frakciu štrku. Štrkový záhon sa hodí hlavne do moderných mestských záhrad, tam, kde takmer celý deň svieti slnko a je teplejšie. Najmenej vhodný je pod stromami, pretože je nepraktický pri čistení od napadaného lístia.

Aké rastliny vybrať

Ideálne na pestovanie v štrkových záhonoch sú suchomilné trvalky. Ich spektrum je veľmi široké a dostaneme ich kúpiť od jari do jesene. Mnohé sa vyznačujú veľmi dlhým obdobím kvitnutia, a tak môžu byť dekoratívne počas celej sezóny. Okrem trvaliek si svoje miesto v štrkových záhonoch našli aj okrasné trávy, či už vyššie, stredne vysoké alebo nižšie. Aj v ich prípade je na výber veľa zaujímavých druhov, dokonca kultivarov. Okrasné trávy vytvárajú harmonické kombinácie s trvalkami. Ďalšou skupinou rastlín, ktorá by v takomto záhone mala byť zastúpená, sú cibuľoviny. Ak si správne vyberieme, tešiť sa z ich kvetov budeme môcť od jari do konca leta. Vhodným obdobím na výsadbu väčšiny cibuľovín je práve skorá jeseň, kedy je aj najširšia ponuka.

« Do predajne je lepšie prísť už s premysleným zoznamom rastlín. »

Nízke dreviny

Štrkové záhony môžu poskytnúť priestor aj pre zaujímavé okrasné dreviny. Ideálne sú ihličnany – skôr nižšie, kompaktne rastúce i zakrpatené a tiež opadavé nízke listnaté kríky. Buď druhy s farebnými listami, alebo množstvom kvetov. Pri výbere vhodných rastlín sa je potrebné riadiť požiadavkami jednotlivých druhov. Uprednostniť treba jedince obľubujúce slnko, pestovateľsky nenáročné a dlhoveké. Do menších záhonov nevyberáme príliš veľa rôznych rastlinných druhov, sústredíme sa maximálne na 3 až 4 druhy, ale z každého radšej viac kusov. Nezabudnime, že ak sa na štrkový záhon pozeráme z jednej strany, tak potom vyššie rastliny dávame do pozadia a nižšie do popredia.

Ideálne obdobie

Na dosádzanie štrkového záhona je ideálne obdobie na konci leta a začiatkom jesene. Pôda je po lete zohriata, je predpoklad častejších zrážok a noci sú už chladnejšie. Rastliny sa ešte stihnú zakoreniť a prvú zimu tak prežijú bez väčšej ujmy. Zároveň je to skvelá možnosť do záhona zakomponovať aj okrasné cibuľoviny. Rastliny vysádzame s kompaktným koreňovým balom, nie veľmi hlboko a v dostatočných rozstupoch od seba. Keďže štrkové záhony sa pred nasypaním štrku pokrývajú špeciálnou textíliou, je ju pred výsadbou potrebné na vybraných miestach rozrezať. Na týchto miestach potom môžeme vysádzať. Koreňové baly rastlín je tiež vhodné zasypať nie pôvodnou zeminou z výkopu, ale kvalitným záhradníckym substrátom. Po výsadbe rastliny zalejeme, nemusíme prihnojovať, a prihrnieme k nim štrk, ktorý sme pred výsadbou odsunuli.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++

ČAS: do 1 hodiny

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: VI – XI

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL

• levanduľa (Lavandula officinalis)
• ostrica (Carex)
• imperáta (Imperata cylindrica ´Red Baron´)
• delosperma (Delosperma Cooperi)
• gaura (Gaura Lindheimeri)
• ďalšie trvalky podľa potreby
(penstemon, čistec, trávnička)
• záhradnícky substrát 20 l

Náradie

• záhradnícka lopatka
• krhla s vodou
• pracovné rukavice
• nádoba na odpad
• záhradnícke nožnice
• nôž alebo nožnice

POSTUP PRÁCE

AKÉ RASTLINY VYSADIŤ na prázdne miesta do štrkového záhona?

ZHODNOTENIE Na miesto v štrkovom záhone po uhynutej plazivej borievke chceme vytvoriť pestrú a kvitnúcu výsadbu.

ROZLOŽENIE Na voľnú štrkovú plochu porozkladáme nakúpené rastliny – ich skladbu môžeme ešte teraz meniť a prispôsobiť danému prostrediu.

BURINA V štrkovom záhone, ak je kvalitne založený, buriny nemajú šancu. Preto, ak sa na jeho mieste objavia, rýchlo ich zlikvidujme aj s koreňmi.

ODHRNUTIE Na mieste výsadby odhrnieme štrk. Potom narežeme textíliu, ktorá sa nachádza pod ním, ideálne do tvaru kríža.

JAMA Pomocou lopatky vyhĺbime jamky. Pôvodnú zeminu dáme nabok – ideálne je ju nahradiť kvalitným záhradníckym substrátom.

LEVANDUĽA Ideálna pre štrkový záhon na slnečnom mieste. Aj teraz ju ešte môžeme vysádzať. V lete poteší kvetmi, v zime striebristými listami.

GAURA Do pozadia vysadíme gauru – kultivar, ktorý vytvára vzdušné trsy plné drobných bielych kvietkov. Čiastočne zakryje múr v pozadí záhona.

OSTRICA Na okraj vysadíme atraktívny druh ostrice so zaujímavým rastom. Je to nízka tráva vhodná do moderných záhrad. Na slnku sa krásne rozrastie.

DELOSPERMA Ďalej od ostrice vysadíme delospermu. Rastlina zaujme drobnými ružovými kvetmi a vyniká plazivým rastom.

CIBUĽOVINY Do štrkového záhona môžeme začiatkom jesene vysadiť aj narcisy alebo botanické tulipány. Zaujímavou voľbou sú aj okrasné cesnaky.

ROZDELENIE Ak nám ešte chýbajú rastliny na výsadbu, môžeme ich získať rozdelením tých, čo sú už príliš rozrastené. Výborne sa na to hodí kostrava.

VÝSLEDOK Štrkovú plochu máme zaplnenú a v nasledujúcej sezóne sa potešíme množstvom kvetov, farieb a dokonca aj motýľov.

ÚDRŽBA Popri štrkovom záhone sa postarajme aj o ostatné rastliny. Očistime ihličnany, doprajme im zálievku a horkú soľ proti hnednutiu ihličia.

DOBRÁ RADA

Vysadené rastliny priebežne zavlažujeme. Netreba často, v tomto období sa môžeme spoľahnúť aj na dážď. Podľa potreby odstraňujeme odkvitnuté kvety. Rastliny môžeme aj zastrihnúť, budú pôsobiť hustejšie a kompaktnejšie. Netreba sa tohto báť najmä pri levanduli, ktorej bude treba odstrániť aspoň odkvitnuté kvety. Ak sa na záhone vyskytne burina, treba ju hneď zlikvidovať. Vysadeným vyšším drevinám môžeme dať pevné opory a zároveň pri nich dbáme na ešte intenzívnejší prísun vlahy než pri ostatných vysadených rastlinách. Dbajme tiež na to, aby koreňové krčky rastlín boli obsypané štrkom. Nemali by byť obnažené. Žiadne iné, špeciálnejšie zásahy nie sú potrebné. Väčšinou ide o rastliny, ktoré sú odolné, nenapádajú ich choroby ani škodcovia. Koncom leta však môžeme dopriať vysadeným ihličnanom zálievku horkou soľou, ktorá zabraňuje hnednutiu ihličia.

Výber rastlín

Rozchodník (Sedum spectabile)

Klasika, ktorá nesmie chýbať v žiadnom štrkovom záhone. Je to pestovateľsky nenáročná a dlhoveká rastlina. Krásne kvitne, najčastejšie naružovo alebo bordovo, odkvitnuté súkvetia zdobia záhon aj počas zimy. Rastlina je pekná, ak je vysadená vo viacerých kusoch. Hodí sa do stredu záhona.

Ľaliovka (Hemerocallis hybrid)

Ide o obľúbené rastliny, ktoré vytvárajú pekné trsy trávovitých listov. Zaujmú lievikovitými, najčastejšie oranžovými alebo aj žltými kvetmi. Ideálne je z ľalioviek vytvoriť menšie a väčšie skupinky. Zvoliť si možno vzrastovo nižšie aj vyššie druhy. Podľa toho ich umiestňujeme do záhona.

Okrasný cesnak (Allium christophii)

Veľmi pekný druh okrasného cesnaku, ktorý je ako stvorený pre štrkové záhony. Cibule je najlepšie vysadiť na jeseň. Obľubuje slnko, teplo a sucho. Nepotrebuje žiadnu starostlivosť, pred letom ale prekvapí krásnymi súkvetiami s hviezdicovitými kvetmi. V záhone mu bude najlepšie v strede alebo na jeho okraji. 

Čistec (Stachys lanata)

Trvalka s jemne striebristými listami a ružovými súkvetiami. Je nenáročná, rýchlo sa rozrastá a nepotrebuje žiadnu špeciálnu pozornosť. Vytvára pekné trsy, ktoré sú v kombinácii so štrkom mimoriadne pôsobivé. Uplatní sa v strednej a okrajovej časti záhona. 

Pupalka (Oenothera missouriensis)

Plazivo rastúca trvalka s veľkými sýtožltými kvetmi. Vytvára nízky a pekný porast. Nádherne vyplní priestor a v spojení so štrkom je veľmi efektná. Absolútne nenáročná rastlina, každoročne bohatšie kvitnúca. Hodí sa na okraj štrkového záhona. 

Text a realizácia Daniel Košťál
Foto autor, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 10/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje