Kameň a drevo ako súčasť okrasného záhona

image 20963 25 v1

Kameň a drevo predstavujú materiál, ktorý je súčasťou prírody. Nielen záhradníci, ale aj bežní pestovatelia sa snažia zakomponovať túto prirodzenosť do okrasnej záhrady, prípadne do parku. Drevo môže mať rôzne podoby, vďaka čomu je možné použiť ho vo viacerých formách. Nie je vylúčená ani kombinácia s kameňmi.  

Les ponúka inšpiruje našu fantáziu. Máme tam možnosť vidieť rôzne zaujímavé skaly a pne. Určite mnohým pri pohľade na ne napadne: „Ako by pôsobili v mojej záhradke?“ Dôležité je mať predstavu, kam by sa daný prvok hodil, ktoré rastliny je vhodné k nemu vysadiť.

chodník

Možnosti využitia pňa v okrasnom záhone

Peň pôsobí skutočne veľmi dekoratívne a dá sa vysadiť aj nenáročnými druhmi. V niektorých pňoch sa prirodzene vytvorili otvory, ktoré ponúkajú miesto na výsadbu takého druhu, akým je napr. skalnica a rozchodník. Niektoré rastliny pôsobia pri pni veľmi dekoratívne. Hodí sa k nemu napr. lupina alebo aj papraď.

dekorácia do záhonu

Peň je nie nutné použiť len v celku, dajú sa z neho získať kolieska, ktoré nájdu svoje využitie v rôznych podobách. Môžete si z nich spraviť schody, prípadne ich len tak poukladať na hluché miesta v záhrade. Ak sa rozlomili na polovicu, položte ich na vybrané miesto, do vzniknutého priestoru nasypte dostatočné množstvo zeminy a vysaďte tam napr. skalné ruže alebo rozchodník.

Kameň v okrasnom záhone

Kameň predstavuje veľmi obľúbený prvok záhonov a záhrad. Výhoda nespočíva len v jeho praktickej využiteľnosti a účelnosti. V okrasnom záhone pôsobí zároveň veľmi dekoratívne a dáva záhrade nový rozmer i vzhľad. Malé, veľké kamene – prakticky všetky majú svoje využitie. Veľké sa dajú použiť samostatne, nielenže vhodne vypĺňajú hluché miesta, ale aj v kombinácii s niektorými rastlinami pôsobia efektne. Pri umiestňovaní kameňov by sme mali prihliadať aj na výšku rastlín.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestedekorácia do záhonu

Dajú sa z nich postaviť napr. múriky alebo si môžete vytvoriť suchý potok. Pekné oválne kusy môžete vyskladať napr. do tvaru kvetu a do vzniknutých priestorov vysadiť skalné ruže.

dekorácia do záhonu

Ploché kamene sa zas hodia na tvorbu chodníkov. Pritom je dôležité správne upravené podložie. Malo by byť odburinené, zbavené veľkých hrúd a zarovnané. Na takto pripravené podložie je vhodné nasypať, prípadne umiestniť čiernu netkanú fóliu. Následne môžete pristúpiť k ukladaniu kameňov. Snažte sa vkladať ich tak, aby to do seba zapadali, nie je vylúčená ani farebná kombinácia. V prípade použitia netkanej fólie je vhodné do vzniknutých škár vyskladaného chodníka nasypať štrk či piesok. Môžete k nemu umiestniť veľký kameň, prípadne ho olemovať rastlinami a kameňmi po celej dĺžke. Väčšie kamene sa dajú použiť aj ako lem okolo rastlín a kríkov.

dekorácia do záhonu

Do okrasného záhona je tiež možné zakomponovať šišky a mušle. Šišky ihličnanov vhodne poslúžia na vyplnenie hluchých miest, ale sa dajú použiť i namiesto mulčovacej kôry. Ich hodnota nie je len estetická, ale aj úžitková, po rozpadnutí časom zjemnia pôdu a obohatia ju o humus.

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.