image 21897 25 v1
Galéria (11)

Ako si osadiť peň, kam ho umiestniť a aké rastliny sa k nemu hodia

Pne sú súčasťou voľnej prírody, kde vznikajú prirodzenou cestou alebo umelým zásahom človeka. Okrem toho sa s nimi po vyrúbaní stromu stretávame aj vo svojich záhradách alebo na pozemkoch. Takýto peň sa zvykne odstrániť, ale sú aj ľudia, pre ktorých je zaujímavým dekoračným prvkom. 

Galéria

Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň
Ako si osadiť peň

Samotné pne si môžete na pozemok aj priniesť a zakomponovať ich do okrasnej záhrady. Ako všetko v záhrade, aj ony by tu mali mať svoje miesto. Existuje viac možností ich využitia. Dá sa napríklad vytvoriť zóna z pňov, ktoré majú rôznu výšku a tvar.

Ako si vytvoriť zónu s pníkmi

Okrasné záhrady väčšinou majú svoju kompozíciu a pomyselné rozčlenenie na jednotlivé zóny. A práve jednou z takých môže byť aj kútik s pníkmi a rastlinami, ktoré pri nich pekne vyniknú.

osadený peň

Na vytvorenie sú potrebné napríklad 3 pne (veľký, menší a najmenší), štrk, piesok, rastliny a substrát. Terén treba pripraviť, odburiniť, odstrániť veľké hrudy a zarovnať. Následne sa vsadia pne (kombinácia je ľubovoľná) a nasype sa hrubá vrstva štrku (prípadne kamienkov).

osadený peň

Pokiaľ sa miesto výberu nachádza pod kopčekom (napríklad umelo vytvoreným) je vhodné použiť rastliny, ktoré tvoria previs alebo sú vzrastom väčšie a výrazné.

Ja osobne som si vytvorila zónu, kde je na vrchu umelého kopčeka vysadená ľalia. Z jednej strany pod kopčekom mám poukladané kamene, pri ktorých mi rastie vinca, na druhej strane vzrastom väčší krík. Pred samotnú zónu som umiestnila múrik z oválnych kameňov, ktorý som vysadila skalnicami.

osadený peň

Druhým variantom začlenenia pňa do záhrady je umiestnenie k okrasnému stromu. Okolie je možné oživiť nízkymi rastlinkami, ako sú napríklad sedmokrásky a sirôtky. Prípadne sa dajú použiť aj kamene, ktoré na seba poukladáte a tak z nich vytvoríte menší kopček, do vzniknutých škár je vhodné nasypať štrk.

osadený peň

Ako a čím vysadiť peň

Na samotné vysadenie sú potrebné rastliny, substrát a voda. Je vhodné vyberať rastliny, ktoré vytvárajú previs. Na takýto účel sa hodí napríklad rožec, zbehovec, rozchodník, flox, bacopa…..

Do pňa je potrebné vytvoriť dostatočnú jamku, môže sa nachádzať napríklad v strede. Do nej sa nasype kvalitný záhradnícky substrát a vysadí sa zvolená rastlina, nakoniec sa poleje. Pekne vynikne napríklad aj kombinácia rožca s rozchodníkom, prípadne bacopy so zbezovcom.

osadený peň

Do menších otvorov, ktoré sa vytvorili prirodzene, môžete vsadiť skalnú ružu. Týmto spôsobom sa dá oživiť a skrášliť aj nevzhľadný menší pník. Takto „upravený“ pník sa umiestni na ľubovoľné miesto v okrasnom záhone. Treba mať na pamäti pravidelnú zálievku a výživu.

Vysadený peň má pomerne dlhú životnosť. Osobne mi už roky robí radosť jeden „ozdobený“ rožcom.

osadený peň

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

  1. Elena says:

    Veľmi inšpiratívne ! Máme na chate veľa pňov.

    1. Anonym says:

      Dobrý večer, ďakujem za Váš milý komentár, potešil ma. Som rada, že som niekoho inšpirovala svojim výtvorom. Prajem Vám veľa úspechov. Bc. Tatiana Plešová.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje