image 24550 25 v1

Lesík v okrasnej záhrade alebo Záhrada ako lesík

Les je fascinujúce miesto na oddych a načerpanie nových síl. Okrem toho sa vyznačuje rozmanitosťou jednotlivých druhov, ktoré sú jeho prirodzenou súčasťou. Určite nie som jediná, kto sa pohrával s myšlienkou realizácie lesíka vo vlastnej záhrade. Od myšlienky nie je ďaleko k samotnému činu.

Základom je už tradične priestor, ktorému sa prispôsobuje výsadba a jednotlivé dekoračné prvky. Tie sú svojím spôsobom dôležité, lebo v konečnom dôsledku dotvárajú celkový obraz a vytvárajú ilúziu skutočného lesa. Preto je dobré zvažovať, ktoré prvky vyberieme, aby konečný efekt pôsobil prirodzene, nie gýčovo.

Lesík v okrasnej záhrade

Je dobré zohľadniť veľkosť pozemku a taktiež svetelné podmienky. V tomto prípade sa viac hodí miesto v tieni alebo polotieni – vzhľadom na to, že v skutočnom lese stromy vytvárajú prirodzený tieň. V konečnom dôsledku to vyhovuje tieňomilným rastlinám.

Lesík v okrasnej záhrade

Keď už máme vhodné miesto, môžeme pristúpiť k samotnej realizácii. Pri iných záhradných úpravách sa plocha zvykne odburiniť, zbaviť veľkých hrúd a zarovnať. Pri lesíku samotné zarovnanie nie je až také žiaduce, pokojne môžu ostať niekde menšie kopčeky, dokonca si ich môžete aj umelo vytvoriť.

Lesík v okrasnej záhrade

Po upravení plochy nasleduje samotná výsadba rastlín. Na tento účel sa hodia ihličnany (borovica, jedľa…), paprade, brečtan, zimozeleň, hosta, ale možno použiť aj jahody a čučoriedky.

Lesík v okrasnej záhrade

Pri výsadbe stromov dodržujte primerané rozstupy, aby lesík nepôsobil stiesneným dojmom. Paprade rozmiestnite po lesíku, prípadne, z nich vytvorte zákutie. Brečtan sa zas hodí ako lem okolo lesíka, preto je vhodné vysadiť ho po celom obvode. Jahody a čučoriedky je dobré umiestniť na slnečnejšiu stranu, aby k nim bol dobrý prístup aj počas zberu.

Lesík v okrasnej záhrade

Po výsadbe môžete pristúpiť k zakomponovaniu už spomenutých dekoračných prvkov, ktoré podčiarknu výsledný efekt a budú pomyselnou čerešničkou celého dielka. Menej je niekedy viac, preto sa vyhnite neprirodzeným a gýčovým záležitostiam. Les je prírodný výtvor, utváraný kameňmi, šiškami a pňami. A práve kamene, kamienky, pne, šišky a konáre sú ideálne dekoračné prvky. Je na fantázii každého z nás, kam ich umiestni.

Lesík v okrasnej záhrade

Použiť sa dajú aj kolieska z pňov a taktiež aj samorasty. Prípadne si môžete vytvoriť minimúrik, na ktorý vysadíte nenáročné druhy, ako je skalnica a rozchodník. Z malých kamienkov si zas môžete nasimulovať potok. Aby ste sa mohli po svojom lesíku aj prejsť, je vhodné vytvoriť si v ňom chodník. Chodník by mal pôsobiť nenásilne a prirodzene. Na tento účel sa ideálne hodia nášľapné ploché kamene, ktoré rozmiestnite podľa dĺžky kroku.

Lesík v okrasnej záhrade

Na celkové oživenie a dotvorenie sa hodí mulčovacia kôra, šišky, prípadne drevená štiepka. Vyplňte nimi hluché miesta alebo ich len tak niekde umiestnite.

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

 1. voice says:

  To nie je lesík, ale zle navrhnutý záhon ! Aby záhony neboli 5 rokov „prázdne“ a zároveň aby to nebolo drahé , zákazníkovi sa vysadia lacné veľké ihličnany , ktoré sa draho zaúčtujú 😀 , ale treba ich za 5 rokov vypíliť.

  1. Anonym says:

   Dobrý deň, úprimne nerozumiem Vášmu komentáru. Rešpektujem, že sa Vám to nepačí. Každý má vlastný vkus. Toto vôbec nebolo myslené ako záhon.Vytvorila som si to sama.

   1. erika says:

    Dobry den,
    nerozumiem, preco pani beriete radost z jej prace….reakcia na vioce 15,28…kazdy nech si robi tak ako vie a ako sa mu to paci…preco kritizujete nieco, co ste nevideli a nemate o tom ziadne blizsie informacie?
    Pani Tatiana, nepozastavujte sa pri takychto reakciach, mne osobne sa Vas vytvor paci…a hlavne, ze ste vy spokojna…takze vela zdaru na vasej zahradke a hlavne vedla chuti do prace…pretoze vas lesik chut do prace iste potreboval….:)))

   2. Anna Pogranová says:

    Dobrý deň,som nadšená z Vašho lesíka v záhrade,lebo takto isto si budujeme aj my svoj lesík,chceme aby záhrada pôsobila prirodzene,máme v nej to isté čo aj vy a časom by sme mohli zbierat aj huby,lebo pod ihličňany treba ku koreňom podhubie,šampiňony nám už rastú sem tam aj špičky ale chceme aj lepšie,takže sa teším že som videla Vašu krásnú prírodnú záhradu…prajem veľa,veľa úspechov….

   3. ivan says:

    je to pekne,len pozor na ten brectan.Ked ho tam nechate,za dva roky,nebudete vidiet ziadnu dekoraciu.Alebo ho treba mat pod kontrolou a drzat ho na kratko.

  2. Anonym says:

   Ešte by som sa Vás, chcela spýtať, či sa venujete záhradám alebo ste nejaký odborník. Veľmi rada by som videla Vašu prácu.

  3. Anonym says:

   sú záhradkári,ktorí nepotrebujú žiadnu firmu na výsadbu rastlín ale všetko si sadia a navrhujú sami lebo je to ich záľuba o to vačšia je potom radost……

 2. Miloslav says:

  Ten plazivý Brečtan zasadí do stredu záhrady len laik.

  1. Marek says:

   Veď ona je laik, navrhla a spravila si to sama, žiadna firma
   gratulujem autorke, najdôležitejšie je to aby ste sama a Vaši blízky mali z toho radosť
   de.bilné príspevky anonymných ľudí z webu, ktorí tak drevo videli maximálne v baumaxe, keď tam šli kúpiť umelý stromček, si nevšímajte 🙂

 3. Anonym says:

  Dobrý deň, ďakujem za komentáre. Všekto som si vymyslela a navrhla sama. Môj lesík vôbec nepredstavuje okrasný záhon. Vytvorila som si vlastnú kopiu lesíka. Brečtan vôbec nie je zasadený v strede, ale po okraji.

 4. Anonym says:

  Blahoželám, je to veľmi pekné. Áno, každý má iný vkus. Mne sa všetko páči okrem obrubníkov medzi trávnikom a záhonom. Bez nich by to bolo náročnejšie na údržbu, ale podľa môjho vkusu omnoho krajšie.

 5. Anonym says:

  Všetkým veľmi pekne ďakujem za pekné komentáre a povzbudenia. Som len amatér, ale rastlinám sa venujem už veľmi dlhú dobu. Rastliny sú moja vášeň a práca v záhrade je pre mňa uspokojením. Veľmi ma baví vymýšľať nové dekorácie. Kto to nevyskúša, tak nikdy nepochopí, že práca v záhrade je drina. Ak však pristujete k tejto práci s láskou a nadšením, tak potom sa vám vynoležené úsielie (drina), vráti 100x. Zeleň je čoraz viac vzácnejšia, preto by sa ľudia mali tešiť a vážiť si každý kusok. Všetkým pestovateľom prajem veľa úspechov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.