Lesík v okrasnej záhrade alebo Záhrada ako lesík
Les je fascinujúce miesto na oddych a načerpanie nových síl. Okrem toho sa vyznačuje rozmanitosťou jednotlivých druhov, ktoré sú jeho prirodzenou súčasťou. Určite nie som jediná, kto sa pohrával s myšlienkou realizácie lesíka vo vlastnej záhrade. Od myšlienky nie je ďaleko k samotnému činu.
Základom je už tradične priestor, ktorému sa prispôsobuje výsadba a jednotlivé dekoračné prvky. Tie sú svojím spôsobom dôležité, lebo v konečnom dôsledku dotvárajú celkový obraz a vytvárajú ilúziu skutočného lesa. Preto je dobré zvažovať, ktoré prvky vyberieme, aby konečný efekt pôsobil prirodzene, nie gýčovo.
Je dobré zohľadniť veľkosť pozemku a taktiež svetelné podmienky. V tomto prípade sa viac hodí miesto v tieni alebo polotieni – vzhľadom na to, že v skutočnom lese stromy vytvárajú prirodzený tieň. V konečnom dôsledku to vyhovuje tieňomilným rastlinám.
Keď už máme vhodné miesto, môžeme pristúpiť k samotnej realizácii. Pri iných záhradných úpravách sa plocha zvykne odburiniť, zbaviť veľkých hrúd a zarovnať. Pri lesíku samotné zarovnanie nie je až také žiaduce, pokojne môžu ostať niekde menšie kopčeky, dokonca si ich môžete aj umelo vytvoriť.
Po upravení plochy nasleduje samotná výsadba rastlín. Na tento účel sa hodia ihličnany (borovica, jedľa…), paprade, brečtan, zimozeleň, hosta, ale možno použiť aj jahody a čučoriedky.
Pri výsadbe stromov dodržujte primerané rozstupy, aby lesík nepôsobil stiesneným dojmom. Paprade rozmiestnite po lesíku, prípadne, z nich vytvorte zákutie. Brečtan sa zas hodí ako lem okolo lesíka, preto je vhodné vysadiť ho po celom obvode. Jahody a čučoriedky je dobré umiestniť na slnečnejšiu stranu, aby k nim bol dobrý prístup aj počas zberu.
Po výsadbe môžete pristúpiť k zakomponovaniu už spomenutých dekoračných prvkov, ktoré podčiarknu výsledný efekt a budú pomyselnou čerešničkou celého dielka. Menej je niekedy viac, preto sa vyhnite neprirodzeným a gýčovým záležitostiam. Les je prírodný výtvor, utváraný kameňmi, šiškami a pňami. A práve kamene, kamienky, pne, šišky a konáre sú ideálne dekoračné prvky. Je na fantázii každého z nás, kam ich umiestni.
Použiť sa dajú aj kolieska z pňov a taktiež aj samorasty. Prípadne si môžete vytvoriť minimúrik, na ktorý vysadíte nenáročné druhy, ako je skalnica a rozchodník. Z malých kamienkov si zas môžete nasimulovať potok. Aby ste sa mohli po svojom lesíku aj prejsť, je vhodné vytvoriť si v ňom chodník. Chodník by mal pôsobiť nenásilne a prirodzene. Na tento účel sa ideálne hodia nášľapné ploché kamene, ktoré rozmiestnite podľa dĺžky kroku.
Na celkové oživenie a dotvorenie sa hodí mulčovacia kôra, šišky, prípadne drevená štiepka. Vyplňte nimi hluché miesta alebo ich len tak niekde umiestnite.
Text a foto: Bc. Tatiana Plešová
To nie je lesík, ale zle navrhnutý záhon ! Aby záhony neboli 5 rokov „prázdne“ a zároveň aby to nebolo drahé , zákazníkovi sa vysadia lacné veľké ihličnany , ktoré sa draho zaúčtujú 😀 , ale treba ich za 5 rokov vypíliť.
Dobrý deň, úprimne nerozumiem Vášmu komentáru. Rešpektujem, že sa Vám to nepačí. Každý má vlastný vkus. Toto vôbec nebolo myslené ako záhon.Vytvorila som si to sama.
Dobry den,
nerozumiem, preco pani beriete radost z jej prace….reakcia na vioce 15,28…kazdy nech si robi tak ako vie a ako sa mu to paci…preco kritizujete nieco, co ste nevideli a nemate o tom ziadne blizsie informacie?
Pani Tatiana, nepozastavujte sa pri takychto reakciach, mne osobne sa Vas vytvor paci…a hlavne, ze ste vy spokojna…takze vela zdaru na vasej zahradke a hlavne vedla chuti do prace…pretoze vas lesik chut do prace iste potreboval….:)))
Dobrý deň,som nadšená z Vašho lesíka v záhrade,lebo takto isto si budujeme aj my svoj lesík,chceme aby záhrada pôsobila prirodzene,máme v nej to isté čo aj vy a časom by sme mohli zbierat aj huby,lebo pod ihličňany treba ku koreňom podhubie,šampiňony nám už rastú sem tam aj špičky ale chceme aj lepšie,takže sa teším že som videla Vašu krásnú prírodnú záhradu…prajem veľa,veľa úspechov….
je to pekne,len pozor na ten brectan.Ked ho tam nechate,za dva roky,nebudete vidiet ziadnu dekoraciu.Alebo ho treba mat pod kontrolou a drzat ho na kratko.
Ešte by som sa Vás, chcela spýtať, či sa venujete záhradám alebo ste nejaký odborník. Veľmi rada by som videla Vašu prácu.
sú záhradkári,ktorí nepotrebujú žiadnu firmu na výsadbu rastlín ale všetko si sadia a navrhujú sami lebo je to ich záľuba o to vačšia je potom radost……
Ten plazivý Brečtan zasadí do stredu záhrady len laik.
Veď ona je laik, navrhla a spravila si to sama, žiadna firma
gratulujem autorke, najdôležitejšie je to aby ste sama a Vaši blízky mali z toho radosť
de.bilné príspevky anonymných ľudí z webu, ktorí tak drevo videli maximálne v baumaxe, keď tam šli kúpiť umelý stromček, si nevšímajte 🙂
Dobrý deň, ďakujem za komentáre. Všekto som si vymyslela a navrhla sama. Môj lesík vôbec nepredstavuje okrasný záhon. Vytvorila som si vlastnú kopiu lesíka. Brečtan vôbec nie je zasadený v strede, ale po okraji.
Blahoželám, je to veľmi pekné. Áno, každý má iný vkus. Mne sa všetko páči okrem obrubníkov medzi trávnikom a záhonom. Bez nich by to bolo náročnejšie na údržbu, ale podľa môjho vkusu omnoho krajšie.
Všetkým veľmi pekne ďakujem za pekné komentáre a povzbudenia. Som len amatér, ale rastlinám sa venujem už veľmi dlhú dobu. Rastliny sú moja vášeň a práca v záhrade je pre mňa uspokojením. Veľmi ma baví vymýšľať nové dekorácie. Kto to nevyskúša, tak nikdy nepochopí, že práca v záhrade je drina. Ak však pristujete k tejto práci s láskou a nadšením, tak potom sa vám vynoležené úsielie (drina), vráti 100x. Zeleň je čoraz viac vzácnejšia, preto by sa ľudia mali tešiť a vážiť si každý kusok. Všetkým pestovateľom prajem veľa úspechov.