Ako si vybudovať suchý potok

Ako si vybudovať suchý potok

Leto sa nám nezadržateľne blíži, naše záhrady už žiaria pestrými farbami. Mnohí z nás ich oživili rôznymi dekoračnými prvkami. Stále však nie je neskoro vytvoriť si tzv. suchý potok. Pre niekoho možno neznámy pojem môže pre iných znamenať zaujímavé vyplnenie inak nevyužitého priestoru.

Suchý potok bez rastlín a v rovine

Takýto typ potoka sa dá pomerne ľahko zrealizovať. Dôležité je správne miesto, ktoré je bez hrúd, buriny a zarovnané. Po úprave terénu je vhodné načrtnúť si samotné obrysy budúceho potoka. Následne ich oblemujte veľkými kameňmi. Vnútro potoka vysypte štrkom, ostrými kamienkami. Poslednú vrstvu predstavujú riečne kamienky.

Suchý potok vo svahu a s rastlinami

Suchý potok vo svahu s rastlinami sa v podstate veľmi nelíši od prvého variantu. Ako v prvom prípade, tak aj tu je dôležité mať správne upravené podložie. Pri tomto spôsobe treba zvažovať aj to, aké rastliny sa použijú. Vhodné sú napr. okrasné trávy.

Na upravený terén rozmiestnite veľké kamene, v tomto prípade je lepšie nevytvárať z nich lem, ale jednoducho ich rozložiť po stranách, prípadne aj do stredu (záleží od dĺžky potoka). Nezabúdajte však kontrolovať, či je zachovaná línia potoka, aby konečný výsledok simuloval skutočný tok.

Vnútro pozostáva zo štrku, malých ostrých a riečnych kamienkov. Potok nemusí nutne predstavovať len jednu líniu, môžete ho aj rozvetviť. Pričom jednotlivé prúdy nemusia byť tvorené len kamienkami, ale pokojne sa dajú použiť aj šišky, prípadne mulčovacia kôra.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteDo potoka môžete okrem kameňov a kamienkov zakomponovať aj drevené kolieska, na ktoré napr. umiestnite veľkú mušľu, menšie potom uložte napr. na kamene. Na oživenie sa ako dekorácia dá použiť žabka či plastová kačička…

Z rastlín sa do vnútra potoka hodí napr. skalnica. Pri okraji vynikne už spomínaná okrasná tráva, taktiež sa hodia aj turecké klince, vinca a margaréty. Navrch potoka môžete vysadiť alceu. Ak by ste chceli svoj potok ešte viac spestriť a ozvláštniť, môžete si na jednej strane okraja vybudovať múrik, ktorý vysadíte nenáročnými druhmi (rozchodník a skalnica).

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Komentáre

  1. Velmi pekne

    1. Ďakujem. Plešová.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.