Vytvárame mini okrasnú záhradku
Mini záhradky sú v podstate simuláciou skutočnej záhrady, sú určené pre ľudí, ktorí majú malý pozemok alebo málo času. Na druhej strane, mini záhradka môže byť pri správnom zakomponovaní vítaným oživením okrasného záhonu, balkónu či terasy.
Ako a z čoho vytvoriť mini záhradku
Pre tvorbu mini záhradky existuje niekoľko možností. Môže mať podobu žardiniéry alebo osadeného múrika. Dobré je myslieť aj na to, ako bude koncipovaná, či bude simulovať voľnú prírodu alebo bude pozostávať zo skalničiek. Použitý materiál by mal zodpovedať koncepcii.
Mini záhradka v žardiniére
Na vytvorenie mini záhradky nám postačí ľubovoľná nádoba, žardiniéra, kvetináč… Osobne mám veľmi rada prírodu, a tak som jednu zo svojich mini záhradiek vytvorila v takomto duchu.
Na mini záhradku je potrebná žardiniéra, drenážna vrstva (kamienky), štrk, kvalitný substrát, kúsok pňa (dreva), kamene, malé polienka, šišky, dekoračné prvky (napr. žabka) a rastlinky.
Na dno sa umiestnia kamienky, štrk, potom substrát, následne sa rozložia kamene (stačí aj jeden výrazný) a časť pňa, ku ktorému sa vysadí papraď. Ku kameňu je vhodné sadiť skalnice a rozchodníky. Z rastlín sa do takejto záhradky hodí ešte napr. aj jahoda a mach. Po vysadení sa zakomponujú jednotlivé dekoračné prvky a výdatne sa poleje.
Na peň sa celkom pekne hodí žabka, polienko môžete umiestniť na ľubovoľné miesto, napr. ku kameňu. Šišky sa rozložia na jednotlivé miesta podľa ľubovôle. Mini záhradku nezabúdajte pravidelne polievať.
Mini záhradka v podobe osadeného múrika
Druhým variantom mini záhradky môže byť aj múrik osadený nenáročnými druhmi, ktoré ladia s kameňmi. Z rastlín sa k takémuto účelu hodia skalničky, napr. zbehovec, skalnica, mach, rozchodník.
Múrik sa dá vyskladať z oválnych alebo ostrých kameňov. Možno vám ostali aj nejaké kamene, keď ste si robili chodníky a nevedeli ste ako ich využiť. Vytvorenie múrika môže pôsobiť ako jednoduchá záležitosť. Zdanie však niekedy klame, vybudovanie múrika si vyžaduje trochu zručnosti, fantázie a hlavne trpezlivosti.
Odporúčam múrik robiť v rukaviciach, pokiaľ si chcete aspoň trochu ochrániť prsty. Nie len samotná predstava je dôležitá, ale taktiež aj správne ukladanie kameňov. Netreba podceňovať ani samotnú úpravu terénu, ktorý by mal byť rovný. Ako podložie pod múrik môžete použiť štrk.
Kamene na upravený terén zásadne ukladajte na plocho. Pokiaľ by sa vám aj podarilo na ostrý hrot umiestniť ďalší kameň, múrik by v konečnom výsledku nemusel byť stabilný. S kameňmi je potrebné vyhrať sa, pričom pri vrstvení kontrolujte samotný tvar múrika. Dôležité je už od začiatku myslieť na priestor pre rastliny, tomuto faktu je potom potrebné uspôsobiť jednotlivé otvory.
Samotný tvar je na fantázií každého, kto sa rozhodne vybudovať si vlastný múrik. Zaujímavý je napr. v tvare L, ale taktiež aj klasický, rovný môže pôsobiť veľmi esteticky. Po dokončení môžete pristúpiť k osadeniu jednotlivých otvorov, do ktorých je potrebné nasypať dostatočné množstvo zeminy. Následne vysaďte rastliny, podľa potreby doplňte zeminu. Po výsadbe sa celý múrik výdatne poleje. Rastlinky je potrebné pravidelne kontrolovať, podľa potreby polievať a prihnojovať.
Celú dekoráciu oživia a rozžiaria riečne kamienky, ktoré poukladajte na vybrané miesta. Riečne kamene (okrúhle, dajú sa bežne kúpiť) taktiež pekne vyniknú aj v okolí múrika. Prípadne tiež môžete použiť aj šišky, ktoré sa nahrubo navrstvia. Prípadne môžete vedľa múrika vytvoriť menšiu kôpku zo šišiek.
Text a foto: Bc. Tatiana Plešová
jej
co jej? mala slovna zasoba?
Dobrý deň pán Peter, ďakujem za opýtanie. Tiež neviem ako som to mala chápať. Všetko čo som publikovala v tomto článku je môj vlastný výtvor a fantázia. Bc. Tatiana Plešová.