Prírodný kúpací bazén
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Samočistiaci prírodný bazén alebo kúpacie jazierko: Všetky pre a proti, ktoré by ste mali vedieť

Zvažujete stavbu bazéna, no nechcete sa kúpať v nezdravej chlórovej vode? Posledné roky je čoraz obľúbenejšia prírodná alternatíva bazénov. Čo by ste však mali vedieť skôr, ako sa do toho pustíte?

Galéria

Prírodný kúpací bazén
Prírodný kúpací bazén
Prírodný kúpací bazén
Prírodný kúpací bazén
Prírodný kúpací bazén

Základné výhody prírodného bazénu

  • Možno ho vytvoriť aj z pôvodného bazénu.
  • Jeho následná údržba je finančne i energeticky nenáročná.
  • Vaše telo sa nebude namáčať v chemikáliách typu chlór, atď.
  • V zime bazén zamŕza a môže slúžiť ako plocha na korčuľovanie.
  • V bazéne možno chovať ryby rovnako, ako v záhradnom jazierku.
  • Voda sa každoročne nevymieňa, iba sa dopĺňa po odparení.

Prečo nie je prírodný bazén vhodný úplne pre každého, respektíve do každej záhrady

  • Prírodný bazén si vyžaduje väčšiu plochu. Rátať treba s plochou raz tak veľkou, ako je jeho kúpacia časť.
  • Vstupné investície môžu byť vyššie, ako pri klasickom bazéne.
  • Pri prírodnom bazéne treba dbať o vodné rastliny, ktoré sú jeho súčasťou a vďaka ktorým celý bio systém funguje.
Prírodný kúpací bazén
Zdroj: istock.com

Princíp, ktorý robí prírodný bazén jedinečným

Pri tvorbe prírodného bazénu v zásade nejde o žiadnu vedu. Bazén tvorí úžitková (kúpacia) časť a neďaleká, zväčšia priamo nadväzujúca, filtračná časť s rastlinami. V tej sa nachádzajú dve skryté technologické zariadenia – energeticky nenáročné čerpadlo na vodu a potrubie, na ktorého konci je prevzdušňovací kameň.

V praxi to vyzerá tak, že voda v prírodnom bazéne presahuje jeho okraje a pokračuje na nadväzujúci znížený povrch, kde sú na štrkovom podloží zasadené vodné rastliny. Čerpadlo i potrubie sú umiestnené práve pod tento štrk.

Týmto spôsobom v perforovanom potrubí vzniká mierny podtlak. A ten doň cez štrkové podložie vťahuje vodu z bazéna. Voda sa tak prirodzene filtruje cez vrstvy štrku. Živiny, ktoré pre svoj vývoj potrebujú vodné rastliny, odčerpávajú priamo z vody. Preto sa nemusíte báť, že by v bazéne vznikali riasy. Rastlinky vám vodu krásne prečisťujú. Bazén ale treba čistiť od klasických nánosov, ako sú popadané listy či naviaty neporiadok vo vode.

Prírodný kúpací bazén
Zdroj: istock.com

Nový prírodný bazén z pôvodného?

Prírodný bazén si možno na dvore vytvoriť aj z pôvodného chlórového alebo slaného bazénu. Táto plocha bude potrebovať iba čiastočnú prestavbu. Ak ste šikovný majster, tak to zrejme zvládnete i sami, no určite bude lepšie obrátiť sa na odbornú firmu, ktorá už má s takýmito prestavbami skúsenosti. Navyše vám pri nich bude platiť záruka.

Prestavba z umelého na prírodný bazén sa realizuje tak, že sa dvihne hladina vody nad okraj pôvodného bazéna a okolo neho a popri ňom sa vytvorí filtračná plocha na štrkovom princípe. To, ako bude prírodný bazén vo finále vyzerať, záleží od predstáv jeho majiteľa a v neposlednom rade od možností, aké záhrada ponúka.

Ako sa stavia prírodný bazén

Ak na záhrade nemáte doposiaľ žiadny bazén, určujúci bude pre nový prírodný bazén váš rozpočet a priestor. Keďže tieto bazény si vyžadujú budovanie väčšej plochy, ako pri klasickom chlórovom bazéne, môže to jeho cenu navýšiť.

Ekologický bazén nanovo nevybudujete z takzvanej bazénovej škrupiny, ako pri klasickom chlórovom bazéne. Zatiaľ čo takúto škrupinu viete po sezóne (alebo už aj počas letnej sezóny) kúpiť aj za zvýhodnenú cenu, na prírodný bazén zrejme zľavu nenájdete. Na Slovensku sa stále budovaniu prírodných bazénov venuje stále pomerne málo firiem.

Stavba prírodného bazéna sa realizuje z debniacich tvárnic a dno je vyliate betónom. Kvôli vodným rastlinám a filtrovacím častiam bazéna, sa jeho jednotlivé časti skladajú z rôznych hĺbok. Vo všeobecnosti tu ale platí, že čím je plocha bio bazéna väčšia a čím viac vody v ňom je, tým bude teplotne i biologicky stabilnejší.

Za minimálny rozmer takéhoto bazéna sa odporúča plocha na úrovni 40 m2 a viac, hĺbka kúpacej časti aspoň dva metre. V celkovom pomere 1/3 kúpacia časť, ak je bazén menší. Ak je bazén väčší, tak jeho kúpacia časť môže byť ½ celkovej plochy.

Prírodný kúpací bazén
Zdroj: istock.com

Hlavný bonus – bez chémie

Keďže aj prírodný bazén má klasicky spevnené steny a prírodnú vodnú plochu iba simuluje, tak jeho vnútro môžete čistiť rovnako, ako pri klasickom bazéne. Teda s vodným vysávačom.

Dôležité je, aby v bazéne pre rastliny nebolo viac živín, ako spotrebujú. V takom prípade sa vo vode začnú tvoriť riasy. Preto je dobré používať vodný vysávač, ktorý zo stien plávacej časti bazéna odstráni biofilm a zo dna nahromadený sediment. Do tejto vodnej plochy žiadne umelé prvky, ako sú chlórové tablety či tekutiny, nepoužívame.

Prírodný kúpací bazén
Zdroj: istock.com

Bazén aj s rybami?

Keďže cieľom prírodného bazéna je, aby sa v ňom kumulovala čo najčistejšia voda, tak v ňom prežijú všetky organizmy. Treba si ale uvedomiť, že nejde o klasický rybníček. Preto sa neodporúča, aby bol bazén plný rýb. Niekoľko okrasných kusov znesie. Tie dokonca nebudete musieť prikrmovať, keďže sa budú živiť larvami komárov a bazén prirodzene prečisťovať.

Čo s bazénom v zime

Prírodné bazény sa po skončení letnej sezóny nevypúšťajú. Na zimu sa ich filtrácia vypína. Ak žijete v oblastiach Slovenska, kde ešte vždy udierajú silné mrazy, tak si v zime môžete kúpiť korčule a zahrať si na nich aj hokej.

Text: Veronika Vandrašeková
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.