Kvetinová lúka
Galéria (7) Zdroj: iStock

Ako si založiť lúku plnú divokých poľných kvetov

Lúka či lúčka plná poľných kvetov sú veľmi atraktívnym spôsobom, ako si ozvláštniť okolie domu a záhradu. Netreba veľa priestoru a poľné kvety priblížia váš exteriér prirodzeným prírodným podmienkam. Poľné kvety pritiahnu opeľovače, čo ako správni pestovatelia určite oceníte.

Vyberte správne miesto

Ak chcete založiť lúku zloženú z tráv a kvetov, musíte vybrať miesto, kde je dostatok slnka. Keď máte veľký priestor, začnite v malom. Vybratý pozemok pokoste čo najtesnejšie k zemi a potom ho zakryte vlhkým kartónom s dvojnásobnou hrúbkou. Výskum odborníkov z University of New Hampshire ukázal, že „udusenie“ vegetácie kartónom alebo čiernym plastom vytvorí skvelé miesto na pestovanie divých kvetov a pôvodných tráv. Tento proces trvá šesť mesiacov až rok, no existuje jedna skratka – odstránenie existujúceho drnu a ornice pod ním.

Predpestujte sadenice v pestovateľských podnosoch

Keď sa blíži čas, kedy bude vami vybraný pozemok pripravený na výsadbu rastlín, predpestujte sadenice v interiéri. Potom ich budete môcť hneď, ako sa pôda zohreje, vysadiť von. Predpestovanie ďateliny, pôvodných tráv a kvetov zo semien taktiež šetrí peniaze a výrazne rozširuje výber rastlín.

Kvetinová lúka
Zdroj: iStock

Nezabudnite na trvalky

Medzitým sa poobzerajte po trvalkách, ktoré by boli špecifické pre vašu lúku. Uprednostnite lokálne rastliny, ktoré vyzerajú čo najprirodzenejšie. Vyberte si v miestnych predajniach so sadenicami zdravé priesady.

Sadenice zasaďte

Ideálne podmienky na pestovanie lúčnych porastov sú: teplá, vlhká pôda a mierny tieň. Malým rýľom vykopte otvory pre rastliny vzdialené od seba asi 30 cm. Vysaďte rastlinky a keď skončíte s výsadbou, rozsypte semená divokých kvetov po povrchu medzi rastliny a veľmi zľahka ich prehrabte.

Kvetinová lúka
Zdroj: iStock

Vytiahnite burinu

Priebežne kontrolujte pozemok, či sa na ňom nenachádza burina. Mladú vytrhnite, staršiu nožnicami odstrihnite blízko zeme, aby ste nepoškodili okolité rastliny.

Nechajte rastliny vysypať semená

Na jeseň počkajte, kým rastliny uschnú do hneda a až potom lúku pokoste. Z rastlín sa vysypú milióny semien, z ktorých mnohé v nasledujúcej sezóne aj vyklíčia. Kosenie alebo orezávanie buriny nie je vždy potrebné, ale je to najlepší spôsob, ako zabrániť silnejším rastlinám vytláčať poľné kvety. Ak bývate v chladnejších oblastiach, kosenie môžete odložiť až na jar.

Kvetinová lúka
Zdroj: iStock

Pokračujte v sadení

Teraz prichádza zábavná časť. Keď už viete, ktoré rastliny na vašej lúke fungujú a aký má celkový vzhľad, určite máte nové nápady, aké kvety či trávy ešte pridať do vašej lúčnej zmesi. Keď budete sledovať dostupné lúčne kvety, s každým ročným obdobím objavíte druhy, o ktorých ste ani netušili. Takto vytvoríte lúku, ktorá bude stále krásna a vždy iná.

Galéria

Kvetinová lúka
Kvetinová lúka
Kvetinová lúka
Kvetinová lúka
Kvetinová lúka
Kvetinová lúka

Sabína Zavarská
Zdroj: growveg.co.uk
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.