Nezábudky, primule, prvosienky a sirôtky v našich záhradách

Nezábudky, primule, prvosienky a sirôtky v našich záhradách

Také sú primule, sedmokrásky, nezábudky a sirôtky. Tieto nežné kvietky nespája len nenáročnosť a nízky vzrast, ale aj to, že kvitnú skoro na jar a sú vhodné aj na skalkovú výsadbu.

Nenáročnosť ešte neznamená, že sú úplne „bezúdržbové“. Majú svoje nároky a netreba zabúdať ani na správne miesto výsadby. Sedmokrásky, sirôtky a primule sú vhodné aj pre tých, ktorí nemajú záhradky. V črepníkoch alebo okrasných nádobách sú veľmi milým jarným potešením. Pri črepníkovej výsadbe treba mať na pamäti kvalitný substrát, drenážnu vrstvu a výživu. Taktiež je vhodné odstraňovať odkvitnuté kvety. Substrát je dobré z času na čas prekypriť.

Nezábudky

Nezábudky sú známe rastliny, ktoré sa pestujú bežne. Ich nádherné modré kvety sú oživením každého záhona či skalky. Možno jedinou ich nevýhodou je tendencia premnožovať sa. Nezábudky je vhodné sadiť k okraju záhonu. Pekne vyniknú aj medzi skalami alebo v ich blízkosti. Treba však počítať s tým, že nezábudka nebude kvitnúť celé vegetačné obdobie. Preto by sa nemala sadiť na miesta, kde po jej odkvitnutí ostanú príliš prázdne plochy.

Prípadne si môžete vytvoriť fiktívne schodíky z napílených pňov (kolieska), ktoré rozdelíte na polovicu. Na vytvorenie schodíkov postačia aj dve kolieska, následne ich vsuňte do zeme nad seba a do vzniknutých priestorov vysaďte nezábudku.

nezábudka

Primule

Primule patria k jarnej klasike a sú v podstate jedným zo symbolov jari. Na jar, keď kvitnú kvety ešte poskromne, nás tieto jemné kvietky potešia vankúšom plných kvetov. Primule nie sú len ozdobou záhonov a záhrad, ale taktiež aj prebúdzajúcej sa prírody. Vedeli ste, že v prírode sa môžete stretnúť aj s prvosienkou jarnou a vyššou?

primula

Prvosienka vyššia

Predstavuje trvácu bylinu, dosahuje výšku 15 – 30 cm. Našli by ste ju rásť prakticky po celej Európe vo svetlých lesoch a krovinách. Obľubuje vlhkejšie miesta. Oproti prvosienke jarnej sa vyznačuje väčšími, sírovožltými kvetmi a malým kalichom.

Prvosienka jarná

Tiež ide o trvácu bylinu, ktorú nájdete na lúkach, pasienkoch a v lesoch v Európe aj Ázii.

Primule ako také sú ideálne do skalky, ale aj do okrasných nádob. Prípadne ich môžete kombinovať s inými rastlinami (trvalkami alebo letničkami). Tak, aby aj po ich odkvitnutí pôsobil záhon esteticky. V záhradách je veľmi obľúbeným druhom primula vulgaris (prvosienka bezbyľová).

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNároky a podmienky pestovania

Obľubujú vlhkú, priepustnú štrkovitú a humóznu pôdu. Na stanovište nie sú náročné, hodia sa na priame slnko, ale aj do polotieňa, prípadne aj tieňa. Dá sa povedať, že pomerne dobre odolávajú mrazom, sú však aj také, ktoré sú len čiastočne mrazuvzdorné. Množia sa výsevom (na jar) alebo delením, ktoré sa uskutočňuje po odkvitnutí.

Sedmokráska a sirôtka

Tieto rastlinky pekne vyniknú aj vo vzájomnej kombinácii. Obidva druhy možno vypestovať zo semiačka, prípadne sa dajú zakúpiť hotové sadenice. Pôdu treba pred výsadbou upraviť, zbaviť buriny a veľkých hrúd. Rastlinky sadíme do pripravených jamiek, do ktorých je vhodné pridať kvalitný záhradnícky substrát, aby sa lepšie zakorenili. Po vybratí sadenice z kvetináča koreňový systém nenarušujte, rastlinu vsaďte do pripravenej jamky a výdatne polejte.

sirôtka

Pokiaľ sa sadenica nedá vytiahnuť, kvetináč postláčajte a následne priesadu vyberte (moja vlastná skúsenosť). Na oživenie takejto výsadby (sedmokrásky so sirôtkami) môžete použiť kamene, z ktorých sa dá vytvarovať napr. poloblúk. Sedmokrásky pekne vyniknú aj pri skalách, prípadne z nich môžete vytvoriť lem okolo skaly.

Sedmokráska obyčajná

Jemný, nežný kvietok, hoci pre niekoho možno zbytočná burina. Na trhu sú dnes dostupné aj krásne plnokveté formy. Osobne mám s pestovaním sedmokrásky veľmi dobré skúsenosti. Podľa mňa je to jeden z kvietkov, ktorý nikdy nesklame.

sedmokrásky

Vo voľnej prírode rastie sedmokráska obyčajná, ktorá predstavuje trvácu rastlinu nízkeho vzrastu (3 – 15 cm). Nájdete ju v rôznych oblastiach Európy – na pasienkoch, lúkach a okraji lesov. Plodom je nažka. Sedmokráska nie je len ozdobou záhrad, ale patrí aj k liečivým rastlinám. Zaujímavosťou však je, že plnokveté formy nemajú liečivé účinky.

sedmokráska


Text
a foto: Bc. Tatiana Plešová

Komentáre

  1. Môj synček pozerá tieto kvietky a všetky chce mať v záhrade.

  2. Tento kvet je kresni.

  3. Moze sa primula obycajna pestovat ako izbova rastlina?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.