image 46034 25 v1

Kedy strihať floxy?

Pýchou našej záhrady sú v posledných rokoch kvitnúce floxy. Nikdy však neviem, kedy suché trsy zostrihať. Niekde sa uvádza na jeseň, inde na jar. Čo by ste odporúčali? (Viktor N., Levice)

Odporúčam ostrihať rastliny na jeseň. V tomto období sú totiž ešte stonky dostatočne pevné a ide to ľahko. Po zime môžu byť stonky vlhké a rozmočené, už sa to robí horšie. V podstate nemá žiaden význam nechávať zoschnuté stonky na zimu. Nie sú ani dekoratívne a skôr pôsobia rušivo. Ak ste na rastlinách nechali dozrieť semená a nechali by ste stonky na zimu, rastliny by sa vám vysemenili a v záhrade by ste odrazu mali floxov viac. Ideálne je strihať suché stonky tesne nad pôdou. Na jar potom budú mať nové výhonky viac priestoru. Ak ste floxy vysádzali v tomto roku, nezabudnite k nim po ostrihaní nahrnúť suché lístie. Poslúži ako prirodzená zimná ochrana. Ak sa vám zdá miesto po floxoch po ostrihaní prázdne, umiestnime tam zaujímavú zimnú zapichovaciu dekoráciu. Suché stonky floxov neodporúčam kompostovať.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje