Ako nezlikvidovať prvosienky

image 26606 25 v1

Ako pestovať prvosienky? Každoročne mi rýchlo odkvitnú a uhynú. V čom robím chybu? Je lepšie ich umiestniť dnu alebo von? L.N., Krupina

Ide o obľúbené kvitnúce rastliny – trvalky, ktoré sa pekne vynímajú nielen v záhrade ale aj v zimných záhradách, na okenných parapetoch, prípadne aj na chránených balkónoch. Prvosienky potrebujú veľa vody, avšak nemajú radi premočený substrát. Prihnojovanie potrebné nie je.

Umiestnené by mali byť na svetlom mieste, bokom od tepelného zdroja. V zásade platí, že čím teplejšie, tým kratšie vydržia a rýchlejšie odkvitnú. Pravidelne treba odstraňovať aj odkvitnuté kvety – podporí sa tvorba ďalších a tiež nepekné žltnúce listy. Pokojne ich môžete umiestniť von, avšak len na chránené miesto.

Po odkvitnutí je možné si na jar prvosienky vysadiť do záhrady. Poobhliadnuť sa však treba nielen po tradičných, jednoducho kvitnúcich formách, ale aj plnokvetých, či tých, ktorých kvety sú netradične sfarbené či usporiadané. Vytvoriť si z nich možno pôsobivé kombinované kompozície.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

  1. pre úspešné pestovanie prvosienok odporúčam zakúpiť si semená primule elatior /na obrázku v úvode článku/-pestujem ich viac ako 10 rokov, sú nenáročné a bez problémov prezimujú na záhone,kedže sú to trvalky

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.